Вярва, че чрез раждането на Спасителя много неща си идват на мястото.
"Целият живот на Христос и Христовото Възкресение са упование за вярващия човек, че животът му не свършва с физическия свят и физическата кончина на тялото. Душата му продължава нататък. И човек трябва да се погрижи именно за нея, защото тя е във вечността", сигурен е той.
Бог може да ни се яви материално и телесно в много форми, но на Коледа ни се явява в образа на дете: "Това е така, за да го възприемем и ние, хората, като един от нас", продължава протодяконът.
"Защото ако се беше появил като възрастен човек, нямаше да има тази чисто човешка близост между Иисус, за когото Мария и Йосиф полагат грижи. По този начин ни се дава и примерът на Светото семейство, така че и ние да полагаме грижи за нашите деца."
Децата са по-склонни да повярват в чудото, отколкото възрастните, убеден е протодякон Любомир. Казва за себе си, че най-силно е усетил Божието присъствие преди много години в светилището във Фатима, Португалия.
"Просто усетих как камъкът, който е на площада, е приел надеждата на хората и се почувствах все едно съм си вкъщи – уютно, както когато си премръзнал и се прибереш, нещо започва да те стопля. Там човек вижда силата на надеждата. Хората отиват с някакви болежки и проблеми, за да измолят Божията милост чрез Богородица. Има една пътека, където поклонниците вървят на колена, за да стигнат до мястото, където се е явила Богородица. И ти виждаш как тези хора го правят с вяра."
Любомир Братоев е ръкоположен за дякон в Берлин от дядо Симеон, тогавашния митрополит за Западна и Средна Европа. Протодяконът все още си спомня думите на епископа върху типика (църковно-богослужебна книга), който получава при посвещението в дяконски чин. Това са думи на Свети апостол Павел, който проповядва: "Буквата убива, но духът животвори."
Протодяконът от малък познава вярата, независимо че политическият режим, в който израства, я забранява. Освен нея обича и недолюбваната по онова време рок музика, която слуша по радио "Свободна Европа". Така това, което научава най-добре, е, че каквото се прави вкъщи, не е добре да се разпространява навън, "защото семейството ми е такова, че винаги е било леко под наблюдение".Като малък на празници Любомир не посещавал църква. С либерализацията на режима обаче, в горните класове на гимназията често посещава ротондата "Св. Георги" в София, за да запали свещ и да поседи малко в храма. След това с бодра крачка се отправя към кино "Витоша" заедно със съучениците си. А всички всъщност са… избягали от час.
"Нещо от вътре си ме караше да се посветя на Бог" – така протодяконът обяснява влечението си към вярата.
Още за него, за смешните моменти в поклонническите му пътувания като екскурзовод и някои чужди традиции, които привнася в семейството – чуйте от интервюто в звуковия файл.
Снимки: ЕПА/БГНЕС, Pixabay, личен архив на Любомир Братоев
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..