Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протодякон Любомир Братоев за буквата, която убива, и духа, който животвори

| Интервю
Снимка: Pixabay

Протодякон Любомир Братоев служи отдадено и на Бога, и на хората. "Всяко човешко същество се пита: "Защо съм на този свят, накъде отивам, какво искам да постигна?". Обича Бога, пътуването, моторите и музиката. Екскурзовод, бивш кръчмар, бивш таксиметров шофьор, участник в ТВ игри за знания със завиден успех, председател на читалище.

На Бъдни вечер в предаването "Любими празнични истории" протодякон Любомир си припомня старите и новите традиции, подуенската Коледа и кога е добре да разчупиш типика.

Вярва, че чрез раждането на Спасителя много неща си идват на мястото.


"Целият живот на Христос и Христовото Възкресение са упование за вярващия човек, че животът му не свършва с физическия свят и физическата кончина на тялото. Душата му продължава нататък. И човек трябва да се погрижи именно за нея, защото тя е във вечността", сигурен е той.

Бог може да ни се яви материално и телесно в много форми, но на Коледа ни се явява в образа на дете: "Това е така, за да го възприемем и ние, хората, като един от нас", продължава протодяконът.

"Защото ако се беше появил като възрастен човек, нямаше да има тази чисто човешка близост между Иисус, за когото Мария и Йосиф полагат грижи. По този начин ни се дава и примерът на Светото семейство, така че и ние да полагаме грижи за нашите деца."

Децата са по-склонни да повярват в чудото, отколкото възрастните, убеден е протодякон Любомир. Казва за себе си, че най-силно е усетил Божието присъствие преди много години в светилището във Фатима, Португалия.


"Просто усетих как камъкът, който е на площада, е приел надеждата на хората и се почувствах все едно съм си вкъщи – уютно, както когато си премръзнал и се прибереш, нещо започва да те стопля. Там човек вижда силата на надеждата. Хората отиват с някакви болежки и проблеми, за да измолят Божията милост чрез Богородица. Има една пътека, където поклонниците вървят на колена, за да стигнат до мястото, където се е явила Богородица. И ти виждаш как тези хора го правят с вяра."

Любомир Братоев е ръкоположен за дякон в Берлин от дядо Симеон, тогавашния митрополит за Западна и Средна Европа. Протодяконът все още си спомня думите на епископа върху типика (църковно-богослужебна книга), който получава при посвещението в дяконски чин. Това са думи на Свети апостол Павел, който проповядва: "Буквата убива, но духът животвори."

Протодяконът от малък познава вярата, независимо че политическият режим, в който израства, я забранява. Освен нея обича и недолюбваната по онова време рок музика, която слуша по радио "Свободна Европа". Така това, което научава най-добре, е, че каквото се прави вкъщи, не е добре да се разпространява навън, "защото семейството ми е такова, че винаги е било леко под наблюдение".

Като малък на празници Любомир не посещавал църква. С либерализацията на режима обаче, в горните класове на гимназията често посещава ротондата "Св. Георги" в София, за да запали свещ и да поседи малко в храма. След това с бодра крачка се отправя към кино "Витоша" заедно със съучениците си. А всички всъщност са… избягали от час.


"Нещо от вътре си ме караше да се посветя на Бог" – така протодяконът обяснява влечението си към вярата. 

Още за него, за смешните моменти в поклонническите му пътувания като екскурзовод и някои чужди традиции, които привнася в семейството – чуйте от интервюто в звуковия файл.


Снимки: ЕПА/БГНЕС, Pixabay, личен архив на Любомир Братоев

По публикацията работиха: Виктория Петрова, Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40