Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космическа Коледа? Мисията възможна

| Репортаж
Снимка: Pixabay.com

Навършват се точно 55 години от прочутото коледно послание на екипажа на "Аполо 8", първия пилотиран космически кораб, напуснал земната орбита, за да достигне успешно Луната.

Франк Борман, Джеймс Ловел и Уилям Андерс са първите хора, видели с очите си обратната страна на Луната, която на Земята погрешно наричаме "тъмната".

Много неща се случват за първи път на "Аполо 8". Сред тях например са фотографиите на земния "изгрев" и "залез" върху лунния хоризонт.


Най-високата скорост, която корабът достига, е 10 822 километра в секунда.

По време на историческата мисия астронавтите отбелязват Бъдни вечер с библейското слово. 

„В началото Бог сътвори небето и земята. А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше върху бездната, и Дух Божий се носеше над водата. Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина. Видя Бог, че светлината е добро нещо, и отдели Бог светлината от тъмнината“.

Именно този документален запис ползва Майк Олдфийлд за албума си The Songs of Distant Earth.

След "Аполо 8" човечеството гледа към Луната все по-амбициозно. Затова е логично да се замислим: как ще отбелязваме Бъдни вечер и Коледа в Космоса? Добромир Видев попита свой верен приятел - изкуствен интелект, и ето отговора:

Празнуването би било изключително и уникално изживяване. Заради липсата на гравитация, препоръката е да имаме плаващо коледно дърво, антигравитационни бисквитки с джинджифил, термо-космически чорапи и здрава опаковка за подаръците.

Коледа при нулева гравитация? Мисия възможна? Напълно!


Слагайте скафандрите, затягайте коланите и се мятайте на ракетата. Тази Коледа ще празнуваме като астронавтите.

Днешните 10-годишни няма да са първите, които ще получат подаръци в Космоса, но може (като родители или дядовци) наистина да изпращат такива. Може до Луната, където се очаква да се върнем през 2025 г., или до Марс, където по-късно може да стъпи човешки крак. Затова провокацията е да си представят как би изглеждала космическата Коледа.

Под въпрос за децата са снегът, постните ястия за Бъдни вечер – от сърмите до орехите, и как ще опаковат подаръците за 25 декември. Логични питания, нали? 


Космосът изначално е част от историята за Коледа заради Витлеемската звезда, припомня Светослав Александров от КОСМОС БГ. Засега човечеството има опит с празнуването на Коледа само на космическите станции. Но да не мислите, че и там е лесно. От възможността да посрещате празника 15 пъти в денонощието до това, че няма елха и фойерверки. Последните са невъзможни заради липсата на кислород.

Защо Светослав мечтае за космически въздишки и как малките междугалактически ентусиасти отсега знаят, че да са с близките е най-хубавият подарък в цялата вселена? Чуйте в репортажа на Добромир Видев за предаването "Любими празнични истории" по "Хоризонт".

Снимки: Pixabay.com

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51