Кралят на Испания Фелипе VI изнесе традиционната си коледна реч, в която призова за единство на нацията и стриктно спазване на Конституцията. В телевизионното си обръщение, което продължи точно 13 минути, той настоя за по "по-голяма отговорност" от страна на институциите, за да се гарантират "общите интереси на всички испанци", предава кореспондентът ни в Испания Маргарита Ралчева.
В годината, в която престолонаследничката на трона, принцеса Леонор навърши пълнолетие, а премиерът Педро Санчес встъпи в нов мандат с подкрепата на каталунските сепаратисти, крал Фелипе VI припомни на испанския народ, че "разделението е причина за много грешки“ в тяхната история.
Той поиска на "зародиша на раздора“ да се сложи край, намеквайки завоалирано за напрежението в политиката след подкрепата на Пучдемон за Санчес и многобройните протести пред централата на социалистите срещу Закона за амнистията. "Не можем да си го позволим", каза кралят допълвайки, че приемането на Конституцията е най-големият политически успех на страната и без нея няма "съвместно съществуване".
Десетата си реч след обявяването му за крал на Испания през 2014 г. монархът посвети изцяло на възхвала на Конституцията и единството на Испания и остави настрана други актуални въпроси като войната между Израел и Хамас и Русия и Украйна.
"В Испания всеки гражданин има право да мисли, да изразява себе си и да защитава идеите си свободно и с уважение към другите", каза Фелипе VI и припомни, че "демокрацията изисква и широк консенсус по принципите“, които са споделяли и които са ги „обединявали от няколко поколения", а именно „свобода, справедливост, равенство и политически плурализъм".
"Извън Конституцията няма да има мир и свобода в Испания", заключи кралят и напомни за добрите връзки на автономните региони с централните правителства през годините, давайки да се разбере колко е загрижен за желанието на каталунците да проведат нов референдум за независимост на региона.
Европейските лидери се събират на заседание днес и утре в Брюксел, на което ще обсъждат приоритетно повишаването на отбранителните способности на ЕС и продължаващата военна помощ за Украйна. Срещата ще се проведе само ден, след като Комисията оповести Бяла книга за отбраната, в която като основни лостове за набиране на средства са заложени..
За следващата седмица се подготвя национален протест на 12 психиатрични болници пред Министерството на здравеопазването. Те настояват за по-добри условия на труд и 50 на сто повишение на заплатите. В сряда медиците от психиатричните болници протестираха за трети пореден ден с искания и за подобряване на материалната база и определяне на..
Снощи депутатите одобриха окончателно промени, според които от 1 юли лекарствата срещу инфекциозни заболявания ще бъдат безплатни за децата до 7-годишна възраст. Здравната каса ще плаща най-евтините медикаменти. Това означава, че ако са изписани по-скъпи, родителите ще доплащат, поясни в интервю за БНР председателят на Българския фармацевтичен..
Парламентът трябва да гласува управител на Националната здравноосигурителна каса. Предстои също избор на съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание. Само един е кандидатът за управител на Здравната каса. Номинацията на доц. д-р Петър Стефановски е внесена от ПГ на ГЕРБ-СДС. Той е бивш зам.-министър на здравеопазването, бил е..
КНСБ подготвя шествие и протест пред сградата на парламента с искане за по-голямо увеличение на заплатите в публичния сектор с бюджета за тази година. В 8 ч. синдикални структури от публичния сектор ще бъдат пред Народното събрание, за да настояват в бюджета да се впише по-сериозен ръст на възнагражденията в редица недофинансирани сфери...
Очаква се Бюджет 2025 година да бъде обсъден по същество и гласуван на второ четене в Народното събрание. До късно снощи текстовете му, които достигат почти 700 страници, бяха докладвани в полупразната пленарна зала. Бюджет 2025 е изчислен с дефицит от 3% от прогнозирания брутен вътрешен продукт. Това формира недостиг от 6,4 милиарда лева...
Измъчването на животни влиза за първи път в Наказателния кодекс в страната ни през 2011 г. Предвиденото наказание тогава е затвор до 3 години. 12 години по-късно горната граница е увеличена с една година. Предложението на правосъдния министър е наказанието за малтретиране и измъчване на животни да стане до 8 години лишаване от свобода, а темата..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..