Лука Дончич премина границата от 10 000 т. в НБА

Лука Дончич

Лука Дончич вкара 50 точки за успеха на Далас Маверикс над Финикс със 128:114 т. в първенството на Националната баскетболна асоциация (НБА) на Северна Америка, за да премине границата от 10 000 точки. Той направи постижението в първата четвърт на мача, регистрирайки го в 358-ата си среща в Лигата. Това го прави седми най-бърз баскетболист, достигнал до този рекорд в историята на НБА.

Отделно от точките, той подаде 14 асистенции за победата, като вкара 8 пъти от 16 изстрела от зоната за тройки и всичките си 12 наказателни удара.

Дерик Лавли Втори вкара 20 точки и взе 10 борби под кошовете, след като пропусна предишните четири мача заради разтежение на глезена. Тим Хардуей-джуниър добави 18 за победителите, които в девети пореден мач бяха без Кайри Ървинг заради проблем с петата.

Тимът на Финикс поддържаше съпротивата най-вече заради силното включване от резервната скамейка на Чимези Мету и Грейсън Алън. Алън вкара 32 точки, от които 19 в третата четвърт в момент, когато Сънс имаха дефицит от 15 точки в резултата. Мету добави 23 пункта и взе 19 борби, негов личен рекорд в НБА. Центърът Юсуф Нуркич пък пропусна втора поредна среща по лични причини.

След като гостите от Финикс намалиха пасива в края на третия период и в началото на четвъртия, Далас направи серия от 17:4 в средата на последната част и това им измъкна победата.

След като направи трибъл-дабъл с 39 точки срещу Сан Антонио в предишната среща, днес Дончич започна с учудваща ефективност да плете комбинации с Лавли. Именно завърналият се след контузия Лайвли му поднесе за първите четири точки, след което словенецът вкара 17 точки и 5 от 6 успешни стрелби в първата четвърт, за да изведе своите с 36:24 напред. Отличният му ден продължи и в първите секунди на втората част, когато наниза тройка още от първата атака. Така с нови с 24 точки тимът му дръпна с 64:54 до полувремето.

Ню Йорк Никс сложи край на серията от седем поредни победи на Милуоки и го срази със 129:122. Джейлън Брънсън вкара 38 за успеха, който прекъсна и серия от девет поредни поражения на Никс от този противник. Bсе пак те имат положителен баланс в Лигата – 17/12, и се нареждат 3-и в Атлантическата дивизия.

Джулиъс Рандъл добави 24 точки и взе 9 борби, Ар Джей Барет остана с 21, а Имануел Куикли почта като резерва, но приключи с 20 точки.

Бъкс отговориха с по 32 точки на Яник Адетокумбо и Деймиан Лилард, а Крис Мидълтън добави 24. В един момент обаче играта и на тримата бе ограничена, а защитата им не реагира по най-добрия начин в заключителните минути, което доведе и до поражението.

На връх Коледа се изигра и едно от класическите дербита в историята на НБА, а Бостън победи със 126:115 като гост Лос Анджелис Лейкърс, което се случва за първи път на този християнски празник.

С успеха Детелините увеличиха преднината си на върха в цялата Източна конференция с 23 победи от 29 мача.

Центърът Кристапс Поржингис се отличи с 28 точки и 11 рибаунда за гостите, Джейсън Тетъм прибави 25. Джейлън Браун прибави 19, а Дерик Уайт остана с 18 и 11 борби. Така всичките петима титуляри за Селтикс вкараха поне по 18 точки днес. Антъни Дейвис с личен рекорд за сезона отговори с 40 за домакините, както и взе 13 борби. Ветеранът ЛеБрон Джеймс приключи с 16 точки, 9 борби и 8 подавания.

Маями Хийт се наложи над Филаделфия със 119:113 и подгони Орландо на върха в Югоизточната дивизия. Гостите от Филаделфия остават 2-и в Атлантическата с 20/9.

Новобранецът Хайме Хаукес-джуниър блесна с 31 точки и първи дабъл-дабъл в кариерата си, взимайки и 10 борби. Бам Адебайо приключи срещата с 26 точки и 15 борби. А треньорът на победителите Ерик Спулстра вече има 9-0 победи в мачовете на Коледа, което го прави номер 1 в цялата Лига по този показател.

Тайлър Хиро с 22 точки, Дънкан Робинсън с 16 и Кайл Лаури с 12 бяха останалите реализатори за домакините.

Актуалният носител на приза МВП и две години подред реализатор номер 1 в Лигата Джоел Ембийд пропусна мача за тима на Филаделфия заради проблеми в глезена. При това положение Тобайъс Харис с 27 и Кели Убре-джуниър с 25 бяха най-полезни за тима.

Денвър продължава да държи 2-ото място на Зарпад след успех над Голдън Стейт със 120:114. Джамал Мъри вкара 28 точки, Никола Йокич пък беше безгрешен от наказателната линия – 18 успешни от 18 опита. Иначе Йокич приключи мача с 26 точки, въпреки лошите стрелби от игрова ситуация – само 4 от 13 опита.

Андрю Уигинс поддържаше огъня за Голдън Стейт с 22 точки. Стеф Къри не беше в познатата си светлина, като още на загрявката излезе от игрището. И не беше вкарал до средата на втората четвърт, за да приключи мача с 18 точки за Уориърс.

Първенство на Националната баскетболна асоциация на Северна Америка (НБА), резултати:

По публикацията работи: Антони Йорданов

Гергана Топалова стартира с победа в квалификациите на "Уимбълдън"

Втората ракета на България при жените Гергана Топалова дебютира с победа в турнирите от Големия шлем. Българката надделя над германката Ела Зайдел със 7:5, 6:4 за 1:38 час и се класира за втория кръг на квалификациите на "Уимбълдън". Топалова, номер 229-а в световната ранглиста, поведе с 2:0 в началото на мача, но допусна изравняване. 24-годишната..

публикувано на 25.06.24 в 20:06

Клуб "Таекуондо Фитнес НСА" с открита тренировка в подкрепа на здравословния начин на живот

На 27 юни от 19.00 часа  в парк „Възраждане“ спортен клуб "Таекуондо Фитнес НСА" организира открита тренировка и демонстрация. Събитието е част от проекта "TAE SHS 2 - Таекуондо за по-устойчив и здравословен начин на живот“. „Проектът има за цел повишаване на обществената осведоменост по отношение на изменението на климата и насърчаване на..

публикувано на 25.06.24 в 16:55
Бразилия-Коста Рика  0:0

Бразилия с проблеми още на старта на Копа Америка

Отборът на Бразилия започна колебливо участието си на Копа Америка. "Селесао" направи нулево реми с Коста Рика в първия си мач от група "D" на турнира. Играчите на Доривал Жуниор дадоха всичко от себе си, за да стигнат до победата, но направиха доста пропуски, един техен гол бе отменен, а веднъж и гредата помогна на съперника им. В крайна сметка..

публикувано на 25.06.24 в 06:50
Ралф Рангник

Ралф Рангник: Знам какво да очакваме

Ралф Рангник призна, че е имало съмнения сред играчите, когато е бил назначен за селекционер на националния отбор на Австрия през 2022 година, но 65-годишният германец изведе тима до прага на елиминациите на Евро 2024 в Германия.  Съставът на Австрия, която се изправя срещу Нидерландия във вторник в последния си мач от група "D", загуби от Франция с..

публикувано на 25.06.24 в 06:33
Роналд Куман

Роналд Куман: Не трябва да подценяваме австрийците

Селекционерът на Нидерландия Роналд Куман подкрепи безрезултатния си нападател Мемфис Депай, за да запуши устата на своите критици преди мача на тима с Австрия утре.  Двата отбора се срещат от 19:00 часа в група „D“ в Берлин в сблъсък, който е съдбовен за австрийците, тъй като „лалетата“ си гарантираха място в следващата фаза. Депай беше обект на..

публикувано на 25.06.24 в 06:25

Испания с трета поредна победа на Евро 2024

Испания постигна трета победа в група "В" на Евро 2024, надделявайки с 1:0 над Албания. Испанците събират 9 точки на върха в класирането и станаха първият отбор, който е с пълен актив, а също така не е допуснал гол във вратата си до момента на първенството. Единственото попадение вкара Феран Торес в началото на срещата, а може би и заради..

публикувано на 25.06.24 в 00:28

Италия на осминафинал след гол в 98-та минута

Хърватия и Италия завършиха 1:1 в двубой от група „В“ на Евро 2024. Лука Модрич откри резултата в 55-ата минута, а секунди преди това той пропусна дузпа. Матиа Дзакани изравни за Италия в осмата минута на добавеното време на срещата. Така хората на Златко Далич заеха трета позиция в групата с актив от 2 точки и имат минимални шансове да..

публикувано на 25.06.24 в 00:24