Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хората, които разчитат на помощта от "Българската Коледа", нямат алтернатива"

Мария Шаркова: "Българската Коледа" е каталог на държавната немощ

Благотворителната инициатива осигурява основни медицински услуги и базова апаратура, подчерта специалистът по медицинско право

| Интервю
Снимка: mariasharkova.com

Защо инициативата "Българската Коледа" продължава вече толкова години без прекъсване и какви слабости на здравната система компенсира благотворителността?

"В този нестихващ процес виждам каталог на държавната немощ", заяви пред БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право.

Ако се проследи в годините какво точно се осигурява, ще видите списък от жизненоважна апаратура и медицински услуги – списък на това, което държавата в лицето на Здравната каса и Министерството на здравеопазването с години не могат да осигурят на децата.

Не говорим за високотехнологични и скъпи услуги, а за основни такива, без които децата не могат да живеят, както и за базова апаратура и лекарства, подчерта Шаркова в предаването "Преди всички".

Според нея е налице "безсилие на институциите" и това е "абсурдно като конструкция".

Вместо да се поощряват политики, които гарантират основни медицински услуги, президентската институция е ангажирана с това да осигурява средства и поставя родителите ежегодно в унизителната ситуация да кандидатстват за средства, коментира Мария Шаркова.

На този етап хората, които разчитат на помощта от "Българската Коледа", нямат алтернатива, защото други отговорни хора не изпълняват своите правомощия и на нас ни остава възможността единствено да дарим, изтъкна специалистът по медицинско право.

По думите ѝ, "това е изключително тъжно", защото дарителството замества отдавна съществуващи дефицити в здравната система.

Мария Шаркова даде пример с медицинските храни и как след натиск от НПО е започнало осигуряването им за нуждаещите се.

Ако изграждането на националната детска болница се служи с благотворителност, то тя би била паметник на държавната немощ, наред с "Българската Коледа", изтъкна тя.

Дарителството и доброволчеството са изключително важни и трябва да бъдат подкрепяни от институциите, но не като заместващи, обобщи Шаркова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05