2023-та е била най-горещата година в историята, като шест месеца от нея са поставили рекорди с високи температури, сочат данни на европейската служба за климатичните промени „Коперник“.
През изминалата година обаче беше постигнато и споразумение за намаляване на световното потребление на изкопаеми горива в опит да бъдат избегнати най-лошите последствия от глобалното затопляне.
След десетилетия преговори, през март държавите-членки на ООН постигнаха споразумение за защита на световните океани, които са извън националните граници. До този момент само 1% от тях бяха със защитен статут. Договорът за откритото море предоставя рамка за създаването на защитени морски зони, които да обхващат 30 на 100 от световните океани и да предотвратят загубата на биологично разнообразие.
2023 беше и годината, в която Европейският съюз се ангажира с мерки за борба с обезлесяването, които екоактивисти определиха като “сериозен пробив”. Съгласно регламента, който влезе в сила през юни, вносителите на продукти като соя, телешко, палмово, масло, дървен материал, какао, кафе и каучук трябва да могат да докажат, че веригите им на доставки не водят до загуба на горски масиви.
Положителни новини за горите имаше също от Колумбия и Бразилия, където беше отчетен рязък спад в обезлесяването в екваториалните гори на Амазония в Бразилия. Новото правителство на президента на Бразилия Луис Игнасио Лула да Силва обеща да спре напълно обезлесяването до 2030 година и да вземе мерки срещу незаконната сеч.
През декември близо 200 те държави, които участваха в международната конференция за климата в Дубай, се споразумяха да има намаляване на глобалното потребление на изкопаеми горива, както и утрояване до 2300 година на капацитета за производство на възобновяема енергия в световен мащаб. Имаше критики, че тези мерки не са достатъчни, но беше определено като “историческо” създаването на фонда за загуби и щети в помощ на най-бедните и най-уязвимите спрямо климатичните промени държави - мярка, за която те настояваха повече от 3 десетилетия.
Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..
Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс три неназовани източника. Замразените..
Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит - грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..