Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агенция Ройтерс:

Русия може да се съгласи замразените ѝ активи в Европа да се използват за възстановяване на Украйна

Снимка: Pexels

Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна, но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс три неназовани източника.

Замразените суверенни активи на Русия бяха обект на интензивен дебат на Запад през последните години, като някои предлагат те да бъдат предоставени по същество на Украйна чрез сложен "репатриращ заем".

Източник на Ройтерс, запознат с дискусиите в Москва, каза, че Русия може да приеме до две трети от замразените ѝ резерви да отидат за възстановяването на Украйна, съгласно евентуално мирно споразумение, но при условие, че има гаранции за отчетност.

Останалите средства могат да отидат в контролираните от Русия територии в Източна Украйна, които Москва сега смята за част от нейната територия, каза източник на агенцията.

Друг източник, запознат с дискусиите, каза, че Москва ще се съгласи да използва парите за възстановяване на Украйна, но, че е твърде рано да се каже какво може да бъде евентуалното разпределение на средствата. Два източника подчертаха, че е важно да се обсъди кои компании ще получат бъдещи договори за реконструкция.

Друг източник, близък до Кремъл, но не пряко замесен в дискусиите, каза, че Русия все пак ще поиска вдигане на замразяването на активите като част от постепенното облекчаване на западните санкции.

От Кремъл отказаха коментар на информацията на Ройтерс. Украинското външно министерство и Белият дом също не отговориха веднага на исканията за коментар, както и британското външно министерство.

Русия и САЩ проведоха първите си преки разговори за прекратяване на войната в Украйна на 18 февруари в Саудитска Арабия, след което президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин заявиха, че се надяват скоро да се срещнат.

След началото на руската военна инвазия в Украйна през 2022 г., САЩ и техните съюзници забраниха трансакции с Руската централна банка и Министерството на финансите, блокирайки суверенни руски активи на стойност 300-350 млрд. долара, предимно в европейски, американски и британски държавни облигации, държани в европейски депозитар за ценни книжа, напомня Ройтерс.

Докато дискусиите между Русия и САЩ са на много ранен етап, една от идеите, които се разпространяват в Москва, е, че Русия може да предложи използването на голяма част от замразените резерви за възстановяване на Украйна като част от евентуално мирно споразумение, посочват източниците на Ройтерс.

Преди година Световната банка изчисли, че реконструкцията и възстановяването на Украйна ще струват 486 милиарда долара.

Идеята, че Русия може да се съгласи да се използват нейни замразени средства, за да се помогне за възстановяването на Украйна, не е била съобщавана по-рано и може да даде представа за това с какво Русия е готова да направи компромис, докато Москва и Вашингтон се стремят да сложат край на войната в момент, когато Тръмп настоява за достъп на САЩ до украинските минерали, за да може Киев да се отплати за подкрепата на Вашингтон, посочва Ройтерс.

Основните искания на Русия за спиране на боевете включват изтегляне на войските на Киев от украинската територия, за която Москва претендира, и край на амбициите на Украйна да се присъедини към НАТО. Украйна пък казва, че Русия трябва да се оттегли от нейната територия и иска гаранции за сигурност от Запада. Администрацията на Тръмп казва, че Украйна има нереалистични и "илюзорни" цели.

На този етап агенция Ройтерс не успява да установи дали идеята за използване на замразените руски средства е била обсъждана между Русия и американските колеги на срещата им в Саудитска Арабия.

Групата на седемте (Г-7) заяви през 2023 г., че руските суверенни фондове ще останат замразени, докато Русия не плати за щетите, които нанесе в Украйна. Преди дни пък Тръмп каза, че би искал Русия да се върне в групата на богатите държави, известна като формата Г-8.

Междувременно управителят на Руската централна банка Елвира Набиулина заяви в четвъртък, че банката не е част от преговори за вдигане на санкции или размразяване на руските резерви.

По-рано Русия посочи многократно, че плановете за използване на средствата в Украйна се равняват на грабеж.

Водещият анализатор на Renaissance Capital Олег Кузмин каза пред Ройтерс, че различията между Съединените щати и Европа, която контролира повечето от активите, ще усложнят отмяната на замразяването на руските активи.

"Това ще изисква от европейска страна да се подкрепи напълно сегашната позиция на САЩ, насочена към диалог с Русия", каза Кузмин, наричайки подобен сценарий "прекалено оптимистичен".

Няколко западни официални представители, особено в германското правителство и Европейската централна банка, не са склонни просто да се конфискуват замразените руски държавни резерви, предупреждавайки, че подобен ход може да се изправи пред правни предизвикателства и да подкопае еврото като една от водещите световни резервни валути.

По времето, когато активите бяха замразени, Централната банка на Русия заяви, че държи около $207 милиарда активи в евро, $67 милиарда активи в щатски долари и $37 милиарда активи в британски лири.

Освен това имаше активи, включващи $36 милиарда в японски йени, $19 милиарда в канадски долари, $6 милиарда в австралийски долари и $1,8 милиарда в сингапурски долари. Притежанията ѝ в швейцарски франкове възлизат на около $1 милиард.

Стойността на замразените руски активи варира в зависимост от цените на облигациите и валутните движения.

Най-големите активи на Руската централна банка в облигации бяха в държавни облигации на Китай, Германия, Франция, Великобритания, Австрия и Канада. Златните резерви на Русия се държат в Русия.

Около 159 млрд. евро от активите са били управлявани към началото на 2024 г. от белгийската клирингова къща Euroclear Bank, посочиха от Euroclear.

Въпреки че замразяването на средствата разгневи Москва, някои от най-откровените военни "ястреби" в страната признаха, че Русия в крайна сметка може да се раздели с блокираните си резерви, но при условие, че контролираните територии останат като нейната територия.

Контролираните от Русия територии на Украйна представляват около 1% от брутния вътрешен продукт на Русия, но някои икономисти смятат, че техният дял може да нарасне бързо, ако останат с Русия, когато войната приключи. Окупираните от руската армия украински територии вече осигуряват около 5% от зърнената реколта на Москва, отбелязва Ройтерс.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31
Ясен Георгиев

Може ли ЕС да си позволи увеличаване на разходите за отбрана?

ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция.  "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..

публикувано на 22.02.25 в 13:25

Откриха пълнители за вейпове с канабис у 25-годишен монтанчанин

Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейпове, съдържащи канабис Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалисти установили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни вейп цигари,..

публикувано на 22.02.25 в 13:04

Община Плевен предоставя здравни услуги в града и малки населени места

От началото на тази година Община Плевен предоставя здравни услуги в града и част от малките населени места. Средствата са осигурени по проект от Министерството на труда и социалната политика. До момента за този проект са назначени 17 домашни санитари, 4 медицински сестри и един психолог. Те вече обслужват над 100 потребителя от..

публикувано на 22.02.25 в 12:52

Близо 9 млн. лева ще бъдат инвестирани през 2025 г. във ВиК мрежата на Свищов

Близо 9 милиона лева ще бъдат инвестирани през тази година във водопроводната и канализационната мрежа на Свищов. 15 улици в Свищов ще бъдат с подменени общо над 2 километра водопроводи от водния оператор по защитеното финансиране от близо 2 милиона лева от оперативната програма "Околна среда". Още 6,5 млн. лв. са договорени от ВиК..

публикувано на 22.02.25 в 12:51

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: В борбата за регулации всички средства са позволени

Делян Пеевски : В регулаторите съм ви казал ясно. И енергийни, и КЕВЪРИ-МЕВЪРИ, и друго, което се сменя, това е излишно това назначаване. Защото съвсем скоро аз ще подменя тези хора. И им препоръчвам да не се кандидатират, защото ще бъдат освободени от мен.   *** Скъпи съучастници, бъдещето настъпи, само още малко трябва да се..

публикувано на 22.02.25 в 12:35
проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Да се говори за конференциите в Ялта и Потсдам ми се струва лош исторически паралел

"Да се говори за конференциите в Ялта и Потсдам ми се струва лош исторически паралел. Тук става дума за един военен конфликт, който има ограничени размери".  Това заяви пред БНР проф. Искра Баева. Тя все пак отчете, че последиците му са много по-широки.  "Европа загуби много от конфликта в Украйна не само във военно отношение, но и в..

публикувано на 22.02.25 в 12:35