Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25-30 хиляди са туристите, които ежегодно посещават обектите от НД "Опознай България - 100 НТО"

Снимка: БГНЕС

Между 25 и 30 хиляди души са туристите годишно, които посещават обектите от Националното движение "Опознай България - 100 Национални туристически обекта". Продаваните книжки на движението годишно са между 15 и 17 хиляди.

През тази година туристите, които са посетили обектите на движението, са повече заради съвместен проект на Българския туристически съюз (БТС) и Министерството на науката и образованието, каза неговият председател Венцислав Венев.

176 обекти са включени в движението, като през тази година близо 1000 туристи са събрали 25 печата и са получили бронзови значки на движението. Близо 700 са събрали 50 печата и сребърна значка, а повече от 330 са със 100 печата и златна значка.

Българският туристически съюз бе отличен от ресорното министерство за иновация в туризма заради дигитализацията на Движението "100 Национални туристически обекта". Заедно с един от мобилните оператори беше изработено приложение, с което хартиените книжки вече са дигитализирани, а печатите са електронни.

Венцислав Венев поясни:

"Необходимо е да бъдат локализирани чрез сателит и GPS устройството на своя телефон и по този начин се получава този дигитален печат".

Венцислав Венев поясни, че в момента едновременно се използват както хартиените, така и дигиталните книжки, а печатите са равностойни:

"Това приравняване се прави в нашия информационен център и има още няколко такива центъра в цялата страна".

Предстои дигитализирането и на членските книжки за Българския туристически съюз.

"Искаме в края на краищата да се преброим и да знаем колко са организираните туристи в България. Всяко едно дружество да може да даде съответните данни колко клуба има към дружеството, тези клубове колко членове имат и поименно тази информация да бъде предадена в БТС, където ще се направи регистър на членовете на туристическите дружества и на техните клубове. Всичко това нещо ще го качим на електронен носител, за да можем да имаме пряк контакт с всички наши членове и, разбира се, и обратната връзка - от членовете към БТС", посочи още Венев.

Неорганизираните туристи също ще могат да кандидатстват и да получат статут на "почитатели" на туризма, като ще се ползват със същите права, както и членовете на съюза.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС: Украйна и асоциираните партньори ще могат да използват механизъм за превъоръжаването си

Украйна, както и асоциираните партньори на ЕС, ще могат участват в механизма SAFE - "Действие за сигурност на Европа". По него страните членки ще могат да вземат заеми за своето преъоръжаване. Това обяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен след края на Европейския съвет, който приключи, макар че бе предвидено да продължи и днес...

публикувано на 21.03.25 в 02:23

Дискусиите по второто четене на бюджета продължават вече часове наред

Часове наред продължават дискусиите по държавния бюджет на второ четене в Народното събрание. От "Има такъв народ" настояват два милиона лева от парите за Конституционния съд да бъдат насочени към детско здравеопазване, а от "Възраждане" получиха обещание за един милион лева за старозагорската болница.  Искане за намаляване на лимита на нов..

публикувано на 21.03.25 в 02:17
Теменужка Петкова

Ще бъдат осигурени 1 милион лв. за център за лечение на инсулти в болница в Стара Загора

Финансовият министър Теменужка Петкова "намери" 1 милион лева за изграждане на център за лечение на хора с инсулт към старозагорската болница "Професор Стоян Киркович". Предложението за изграждането на центъра е на партията "Възраждане" и е с искане за 5 милиона лева. От трибуната на Народното събрание, където се обсъжда на второ четене..

публикувано на 20.03.25 в 22:23
Мария Бакалова

Мария Бакалова и Георги Дюлгеров откриха 23-тото издание на "София филм фест на брега"

В Бургас пред препълнена кинозала Мария Бакалова и режисьорът Георги Дюлгеров откриха 23-тото издание на "София филм фест на брега". С премиера на многократно награждавания български филм "Триумф" започна програмата на фестивала. За създателите на филма Петър Вълчанов и Кристина Грозева, Мария Бакалова заяви, че са режисьори от световна величина...

публикувано на 20.03.25 в 22:16

Варненец спечели над 11 300 000 лв. от тотото

От Българския спортен тотализатор съобщиха, че е спечелен джакпотът от днешния тираж на Тото 2 - 6/49 - 11 милиона 305 000 лева. Фишът е пуснат във Варна и е струвал 6 лева. Това е вторият по размер джакпот в историята на играта. През 2022 година в Сливен бяха спечелени рекордните 11 милиона 715 000 лева.

публикувано на 20.03.25 в 22:04

Раздадоха годишните музикални награди БНР Топ 20 за 2024 година

Групата Jeremy? и Ерсин са големите победители в Националната класация "БНР Топ 20" за 2024-а. Годишните музикални награди на престижната класация на Радиото бяха раздадени тази вечер. Jeremy? с песента "Gotta Know" и нейният вокалист Ерсин с първия му самостоятелен проект "Не може вечно да вали" споделят първото място в категорията..

публикувано на 20.03.25 в 21:55
Киър Стармър

Стармър: Ясно е, че Путин ще наруши мирното споразумение, ако няма гаранции за сигурност

Британският премиер Киър Стармър заяви, че ще има тежки последици за Владимир Путин, ако наруши евентуалното мирното споразумение с Украйна. Стармър заяви това след като се срещна с висши военни от 26 държави, пристигнали в Лондон, за да разработят планове за изпращане на мироопазващи сили в Украйна. Срещата във военната база "Нортууд" е..

публикувано на 20.03.25 в 21:39