Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е любимият Новогодишен спомен на актьора Димитър Маринов и как посреща днес двоен празник?

| Интервю
Актьорът Димитър Маринов
Снимка: Ройтерс

Всяка една Нова година по един или друг начин е преживяване. Това заяви в интервю за предаването Любими празнични истории актьорът Димитър Маринов – българинът, държал Оскар в ръцете си – най-престижното отличие, връчвано от Американската филмова академия през 2019 година за филма Зелената книга:
„Но има една Нова година, която аз никога няма да забравя – 1988 срещу 1989 година във Видинския театър „Владимир Трендафилов“. Решихме да празнуваме тогава Новата година като карнавал и гардеробирите отвориха гардерода на театъра и всеки се облече така, както той винаги е мечтал да бъде, т.е. ролята, която е мечтал да изиграе, но не е“ . 

 „Всички, целият колектив и не говорим само актьори – и гримьори, и гардеробиери, и сценични работници, целият театър се облече и имаше тогава един собственик на един от много малкото частни ресторанти Валери, който беше един уникален бохем – любител на изкуство. И той намери в някакво село стара, огромна шейна, в която могат да влязат поне 10 души! И тази шейна, два коня и с кочияш, облечен като едно време – с цилииндър, с папионка, и Валери на кон дойдоха пред Видинския театър“, разказа за любимият си спомен той:„И качиха всички актьори в тази шейна, и ние нааправихме една обиколка на Дунавката градина – от театъра до кулата „Баба Вида“. С песни, с китари, целият народ по градината се спираше и гледаше, и се смееше, и се вълнуваше, и пееше заедно с нас! Това беше най-големият Новогодишен празник, който аз някога съм прежиявал, защото този празник не беше празник само за Новата година, а беше тържество на хора не само на изкуството, на свързани с изкуството. А хората от града станаха част“.

Нашият директор тогава Петко Петков, който беше един от главните организатори заедно с Живко Ботев и въпросния Валери – това беше най-топлия спомен и до ден днешен ще остане най-силният, най-чувствителният спомен за Нова година в живота ми“, добави актьорът.

„За съжаление в Калиформия дрян няма“, отговори Димитър Маринов на въпрос дали в дома му тази година ще има дряновица:
Тук сме пустиня, субтропичен климат, много палми и дрян няма, но това, което ние започнахме още в началото със съпругата ми – заедно сме 23 години, нашият юбилей е точно на 31 декември, та любимото на нашето семейство – жена ми е американка от Мичиган, нейното семейство, нейната леля, която ни е комшийка наблизо – събираме се на всяка Нова година и любимото българско ястие за тях са зелеви сармички на фурна“.

„Аз не давам на никой да стъпва в кухнята – аз съм главният готвач вкъщи и обикновено на Нова година това е основното, задължително. Имаме близо до нас един арабски магазин, където се продават много неща – и кисело мляко, и сирене, и кашкавал, и консерви български с чушки и със зеле, та аз всимам от там наше кисело зеле“, каза още той за това как посреща Новогодишната нощ със семейството си отвъд Океана:

Другото, което е задължително – правим питка с късмети, която аз меся. И последното, което обикновено имаме на масата, което зса тях беше много странно, това е жито, което за мен е любимо – с пудра захар, както баба го правеше навремето

„Американците правят свински бут,шумка, който обикновено го пекат с мед. В Съединените щати Новата година не е толкова силно нещо, както е в Европа – при тях повече е Коледа и всеки си го прави както желае и пуйка. Имат и картофи, печени с кашкавално сирене, имат и десерти, но не е тази традиция, която ние имаме в България и на Балканите като цяло за Новогодишната трапеза.

Какво пожела актьора Димитър Маринов на слушателите на БНР пред кореспондента ни Елена Цанева – ще може да чуете звуковия файл.

А цялото интервю с него очаквайте догодина в ефира на „Хоризонт“! 

По публикацията работи: Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38