Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски: Украйна е жива

Володимир Зеленски
Снимка: БТА

Украинската противовъздушна отбрана е отблъснала в Новогодишната нощ рекорден брой руски дронове - 87 от общо 90 изстреляни безпилотни апарата "Шахед".

Двама души са загинали - един в Одеса и един в Херсон при обстрела, Русия е атакувала с дронове и западния украински град Лвов.

В новогодишното си обръщение украинският президент Володимир Зеленски обеща голямо увеличение в оръжията, произвеждани в Украйна, до най-малко един милион дрона.

"Преди 676 дни точно на това място се обърнах към вас, украинци, и съобщих за началото на пълномащабна война. Малцина вярваха, че ще издържим през 2022-ра, да не говорим за 2023-та. А днес сме изправени пред 2024-та. Украйна е жива!".

От своя страна, Москва съобщи за четирима загинали при украински обстрел на окупирания град Донецк, както и за атака на украински дронове срещу пограничната област Белгород.

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му ще засили ударите срещу военни цели в Украйна и че никое престъпление срещу цивилни няма да остане ненаказано.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмил Илиев

Людмил Илиев: Не може да имаме претенция за правова държава без спазване на принципа на мандатността

Не може да имаме претенцията, че сме демократична и правова държава , докато хората, които заемат изборни държавни длъжности, стоят на тях години след като мандатът им е изтекъл ! Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев и подчерта: " За демокрацията ключов принцип е мандатността. В България той се нарушава масово, системно и умишлено..

публикувано на 05.02.25 в 17:26
Министър Красимир Вълчев на заседанието на Комисията по образованието и науката в НС - 5 февруари 2025 г.

Утре ще се обсъжда предложението за увеличение на учителските заплати с 15% от 1 март

Министърът на образованието Красимир Вълчев съобщи, че утре ще бъде обсъдено новото предложението на синдикатите за увеличение на  учителските заплати с 15% от 1 март, вместо с 12,8% от 1 януари. Според колективния трудов договор педагозите трябва да получават по 125% от средната брутна заплата за страната. Пред  депутатите от ресорната..

публикувано на 05.02.25 в 17:24
Проф. Вихра Миланова

Проф. Вихра Миланова: Задължително лечение на хора с психични заболявания, без да нарушава автономията им

Както обикновено става, говорим за инциденти, след като те са се случили, а не превантивно . Това каза пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска", в коментар на случая, при който млада жена с психично заболяване нападна с нож трима души на бул. "Витоша" в София. "Много малко се говори за..

публикувано на 05.02.25 в 17:01

Връх в Рила вече носи името на кюстендилския алпинист Людмил Янков

Четвъртият по височина връх в Рила, наричан от туристите досега - Безименният, вече ще носи името на кюстендилския алпинист Людмил Янков.  Президентът Румен Радев е подписал Указ №11, който вече е обнародван в Държавен вестник, за именуването на високия 2 792 м връх, намиращ се на около 300 м от най-високия връх на Балканите - Мусала...

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Рая Назарян: Парламентът трябва да избере над 90 души в регулаторни и други органи

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие правилата за условията и реда за предлагане на кандидати и избор на съдия в Конституционния съд, членове на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание, както и за главен инспектор и инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет. След като и останалите ресорни комисии приемат..

публикувано на 05.02.25 в 16:59

Задържаха жена, заплашвала с нож лекари и пациенти на поликлиниката в Търново

Полицията във Велико Търново задържа жена с нож, която е буйствала и заплашвала пациенти и медици по коридорите на  поликлиниката в центъра на града. Няма пострадали. Жената е настанена за лечение в центъра за психично здраве във Велико Търново.  Инцидентът се е случил в ранния следобед в градската поликлиника. Сигналът в полицията е..

публикувано на 05.02.25 в 16:35

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев"

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев".  От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната. 

публикувано на 05.02.25 в 16:12