Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5000 души отпразнуваха Богоявление на езерото в "Дружба"

8
Любомир Мутафчийски извади кръста от водите на езерото в "Дружба"
Снимка: Гергана Димитрова

"Желая на всички Божието благословение да бъде върху вас и вашите семейства, върху нашия град и нашата родина. Нека всички, които днес имат имен ден, Бог да ги благослови и да наспори на всички дните със здраве, благословение, мир, единство и любов". С тези думи се обърна към хората, дошли на Богоявление на езерото в "Дружба", белоградчишкия епископ Поликарп.

Над 5000 бяха тези, които почетоха празника, съобщи районният кмет на "Искър" Ясен Русев.

"Беше много голямо събитие. Повече от 5000 човека има гости, 50 скачача. Видяхте много официални гости. И от организационна гледна точка беше предизвикателство, но мисля че всичко се случи перфектно щом в момента се играе това хубавото хоро, всичко е наред."

След водосвета бе раздадена светена вода на хората.

"Специално помолихме да има достатъчно количество, което да стигне до всеки един желаещ", казва районният кмет Русев, който лично бе осигурил и бутилки за Светената вода.

За първи път на празника Богоявление на езерото в парк "Дружба" беше новият кмет на София Васил Терзиев.


"Пожелавам на всички българи, на всички софиянци да са здрави, да имат една много хубава година, щастлива. Да сме по-смирени, по-добри, да сме повече заедно, да имаме хубави поводи да се радваме и това да ни бъде ежедневие, не само от празник на празник."

На Йордановден на езерото в "Дружба" беше и бившият кмет на града Йорданка Фандъкова, която също бе именичка.

"Честит имен ден на всички именици днес и честит празник на всички християни, един от най-големите и най-хубави християнски празници. Радвам се, че традицията се спазва тук на езерото в "Дружба", толкова много хора има."

20-годишният Любомир Мутафчийски от София спаси кръста от водите на езерото. Той се гмурна заедно с още 45 смелчаци. Любомир иска да стане пожарникар, а с него на празника бяха родителите му и по-голямата му сестра.

"За първа година скачам и искам да призова всички млади, както и големи българи, да спазват традициите, да скачат всяка година, и да не се отказват. Ако ги е страх, да се престрашат и да го направят. Аз уча и гоня цели в момента. Искам да стана пожарникар. Всяка година ще се хвърлям. Да сме живи и здрави всички".

20-годишният младеж даде на всеки, който пожела, да целуне осветения кръст и се снима с много хора за спомен.

В деня след Богоявление православната ни църква празнува Събор на Свети пророк Йоан Предтеча и Кръстител Господен.

Почита се главното дело на живота на Свети Йоан - Христовото Кръщение.

Денят е известен като Ивановден и е сред празниците с най-много именици у нас - близо 336 хиляди българи.

Според новозаветните текстове самият Христос нарича св. Йоан "най-голям между родените от жени". Пророк, Предтеча и Кръстител Господен, той се откроява сред евангелските личности с рождението си и уникалната си мисия: да проповядва покаяние и да кръщава хората, за да ги подготви да посрещнат очаквания Спасител.

В прослава на св. Йоан Църквата е определила шест дни в годината и всеки вторник. Най-тържественият празник е днес - след Богоявление, когато се почита главното дело на живота му - Христовото Кръщение.

Името Йоан и производните му означават "Божия благодат".

Ивановден се нарежда на второ място по брой на имениците у нас.

Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38
Проф. Николай Ненов

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни.  През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с..

публикувано на 06.08.24 в 16:02

Вкусните палачинки на Иван Чолаков привличат туристите в Китен

Иван Чолаков е добре познат в Китен с вкусните палачинки и бургери, които продава от 15 години в курорта. Преди това е работил 13 години в Албена и 10 години в Златни пясъци. Казва, че в Китен идват предимно български туристи. Някога е бил посещаван от чехи, словаци, поляци. Преди години са идвали и деца от Русия и Украйна. Политиката обаче е..

публикувано на 06.08.24 в 11:54