Берген е вторият по-големина норвежки град, разположен на брега на Норвежко море. На една маса в кафене са момиче и двама мъже. Тя е американска студентка, единият от мъжете е световно известен норвежец, а другият добре познат българин. Обединяващото между тях е литературата и името на българката Гергана Мей. За американската студентка това е преподавателката й Гергана Мей! За норвежкия писател и носител на Нобелова награда Юн Фоссе това е българската му преводачка Гергана Мей, а за българският режисьор Петър Стойчев това е българката, която прави възможна реализацията на идеята му да постави драма на норвежеца на български език.
Мечтата на бургазлийката Гергана Мей е Норвегия, но днес тя живее в Блумингтън - щата Индиана и е преподавател в щатския Университет. Все така обожава литературата, все така е влюбена в българския фолклор, а освен, че обича да танцува, няма проблем и песен да изпее. Преследвайки своята мечта Норвегия, Гергана Мей, без да усети открива своето място в Америка.
"Исках да разгледам Америка, но никога не съм си и представяла, че ще дойда тук да уча и да живея. Дойдох тук заради моя тогавашен приятел, после съпруг. След много години и бивш съпруг. И двамата бяхме студенти на обменни начала в университета в Осло. Той беше американски студент. Когато се запознахме, се разбирахме прекрасно, беше много хубаво, но аз исках да се върна в България.
Виждах се като преводач, като преподавател и в някаква роля на културен обмен между Скандинавските държави и България. Той пък се виждаше като преводач между норвежки, бразилски, португалски, английски…, разказа за рубриката “Америка - илюзии и реалности” Гергана Мей.
"Приятелят ми искаше да се върне да учи още в Бразилия, където беше учил. И щяхме да бъдем приятели само докато сме в Норвегия, но човешкото сърце действа по-друг начин и в последствие той дойде да ме изчака да завърша в България, а аз трябваше да дойда да го изчакам той да завърши в Щатите, и да видим след това вече какво ще правим.
Но като пристигнах в Сиатъл, аз тръгнах по библиотеки и видях, че в Университета “Вашингтон” в Сиатъл има огромна скандинавска катедра, най-голямата и най-добрата в Щатите. Така се случи, че аз започнах да правя докторантура по скандинавистика в САЩ, сподели още за рубриката “Америка - илюзии и реалности”.
Преподавателката и преводачката Гергана Мей разказва още за норвежките страсти, българския фолклор, за една американска любов и за усещането й за Америка и България.
Още по темата слушайте от интервюто на Елена Цанева с Гергана Мей в рубриката “Америка - илюзии и реалности”.
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..
Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..