Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски: Ситуацията на фронта е тежка, нямаме достатъчно оръжия

Володимир Зеленски
Снимка: БТА

Украйна освободи 50% от територията, която Русия завзе преди две години, но за настъплението на Силите за отбрана е необходимо да се контролира въздушното пространство. 

"Ситуацията на фронта е много тежка. Нямаме достатъчно оръжия", каза Володимир Зеленски на пресконференция след посещението си в Република Латвия, съобщава Укринформ. Украинският президент е на  европейска обиколка с цел да ускори предоставянето на финансова и военна помощ за Киев.

Съединените щати спряха доставките на оръжие и военна техника за Украйна заради липса на бюджетни средства за подобни програми. Това заяви на редовния си брифинг координаторът по стратегически комуникации към Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби.

"Предадохме последния пакет от наличните резерви, за които имахме финансиране", каза той и добави, че е изключително важно Конгресът да работи по искането за допълнително финансиране.

Според Кърби необходимостта от нови доставки на оръжия за Киев е голяма, особено през зимните месеци. 

Администрацията на президента Джо Байдън изпрати преди четири месеца искане до Конгреса за допълнително финансиране, което да се ползва основно за подпомагане на Израел и Украйна, както и за противодействие на Китай и Русия в Азиатско-тихоокеанския регион. Искането на стойност 106 милиарда долара беше блокирано от републиканците.

По-рано бившият руски президент Дмитрий Медведев предупреди, че украински атаки срещу ракетни площадки в Русия с оръжия, доставени от Съединените щати и техните съюзници, биха рискували ядрен отговор от Москва.  Медведев, който сега е заместник-председател на Съвета за сигурност, каза, че някои украински военни командири обмислят да ударят ракетни площадки в Русия с ракети с голям обсег.

"Това означава само едно - те рискуват да се натъкнат на действието на параграф 19 от основите на държавната политика на Русия в областта на ядреното възпиране", написа той в приложението Telegram.

Деветнадесети параграф от ядрената доктрина на Русия от 2020-та година определя условията, при които президентът би обмислил използването на ядрено оръжие. А те са - като отговор на нападение с използване на ядрени или други оръжия за масово унищожение или при използването на конвенционални оръжия срещу Русия, "когато самото съществуване на държавата е поставено под заплаха".

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Френският президент Еманюел Макрон.

Срещата за Украйна във Франция - Стармър, Шолц, Фон дер Лайен и Рюте ще присъстват

Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания.  Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър,  германският канцлер Олаф Шолц, генералният..

публикувано на 16.02.25 в 19:16
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Обявяването на официалните резултати обаче се бави. По информация от делегати забавянето в обявяването на резултатите се дължи на обжалване на гласуването в 31-ва..

публикувано на 16.02.25 в 18:24

"Млади фолклорни таланти" с галаконцерт на сцената на Първо студио на БНР

Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..

публикувано на 16.02.25 в 18:17
Оот ляво надясно: вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин

Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..

публикувано на 16.02.25 в 18:10
Протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където след сблъсък с безконтролно пуснати коне загина 18-годишна девойка, архив.

Обезопасяването на пътя Кюстендил-Ябълково с мрежа, спираща животни - над 500 хил. лв.

Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...

публикувано на 16.02.25 в 17:30
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33