23 годишната певица, пианист и автор Zaho de Sagazan е родена в пристанищния град Сен Назер във Франция. Баща й е художник, скулпторът и изпълнител Оливие де Сагазан, майка й е учителка. Тя има сестра близначка и три по-големи сестри и е братовчедка на режисьора Лорейн де Сагазан. По време на детството си в Сен Назер Зао се занимава интензивно с танци по 7 часа седмично.
В гимназията в родния си град учи музика и пеене. Продължава обучението си в Нант, където следва управление на бизнес и администрация, работи една година като асистент в старчески дом, след което започва да пее. Публикува свои видеоклипове в Instagram през 2015 г., много кавъри и някои оригинални композиции. От 2019 г. участва в много фестивали във Франция. Първия си дългосвирещ албум Zaho de Sagazan издаде на 31 март 2023 г. и го нарече „Симфония на светкавицата“. В класацията за най- добри френски албуми на 2023 година "Симфония на светкавицата" се нарежда на трето място.
Няколко сингъла предшестваха появата на албума. При създаването му изпълнителката казва, че е запалена по електронната синтиуейв музика, силно влияние й оказват и френският шансон, по-специално песните на Jacques Brel.
На сцената Зао е придружена от мултиинструменталиста Том Гефрай и музикантите от инструменталната рок група от Глазгоу Inuit. Това, че е родена в семейство на художник намира отражение във всяка от нейните уникални песни. Графиките, танците и различните форми на музика усвоени от нея в най-ранна възраст, могат да бъдат чути в дебютния албум „Симфония на светкавицата“. Любопитната смесица от влияния създава нова атмосфера: диско и синтпоп от 80-те години на миналия век, аспекти на краутрок, френски шансони, малко електро и щипка инди поп.
Изведнъж се ражда звезда- Zaho de Sagazan.След първите изяви на сцената и медийното отразяване на албума „Симфония на светкавицата“, Зао спечели необходимата известност, за да получи номинация за наградата Music Moves Europe Awards.
Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..