Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хиляди демонстранти обкръжиха сградата на съда, където местният активист Фаил Алсинов беше осъден на 4 години затвор

Защо се стигна до масови протести в руската република Башкирия?

Руслан Валиев: Националният въпрос отново е поставен на дневен ред

| Интервю
Руслан Валиев
Снимка: Личен архив

В Русия отдавна не е имало масови протести. Особено откакто Русия нападна Украйна, което Кремъл използва като повод за засилване на цензурата и репресиите. Тази седмица обаче в Република Башкортостан, която е част от Руската федерация, се стигна до ожесточени сблъсъци между жители на град Баймак и полицията. Хиляди демонстранти обкръжиха сградата на съда, където местният активист Фаил Алсинов беше осъден на 4 години затвор по обвинение в разпалване на междуетническа вражда. Назначеният от Кремъл лидер на Башкортостан Радий Хабиров обвини Алсинов и съратниците му в екстремизъм и заподозря външна намеса. Кой е Фаил Алсинов? Защо беше осъден? И какви са причините за масовото недоволство? Ангел Григоров потърси за коментар Руслан Валиев, башкирски журналист и бивш главен редактор на радио "Ехото на Москва" в столицата на Башкортостан Уфа.

- Кой всъщност е човекът, чиято присъда доведе до невиждани от години в Русия масови протести и сблъсъци с полицията?  

- Фаил Алсинов е активен гражданин, участник в младежките независими обществени организации с националистически уклон.  

С разпадането на Съветския съюз националният въпрос в Башкирия отново е поставен на дневен ред. Чуват се гласове в подкрепа на независимостта на републиката, но в крайна сметка тя остава в състава на Руската федерация.  

- Националното движение така и не изчезна и започна да се развива с нова сила през 90-те години на ХХ в. В рамките на това движение възникна младежко крило. Алсинов стана един от неговите лидери.  

По принцип те не се занимаваха с политически въпроси. Защитаваха националната идентичност, обявяваха се за запазване на културата, на запазване и развитие на родния език. В голямата държава, където преобладава руският език, това не е лесно. Освен това башкирите в Башкортостан са едва 40% от населението, което също оставя своя отпечатък.  

Когато в Русия започна процес на централизация на властта бяха взети такива решения като отмяна на задължителното изучаване на родния език в цялата страна. Алсинов и неговите единомишленици започнаха да протестират срещу това и да организират митинги. През 2017 г. в Уфа имаше многолюдни митинги. Още тогава организаторите биваха задържани и глобявани, но от днешна гледна точка тези мерки бяха съвсем безобидни.  

Има още един въпрос, на който обръщаха особено внимание и това е екологията. Става дума за промишленото производство, което в съветско време беше добре развито в Башкортостан и остава добре развито до ден днешен. Плюс добива на полезни изкопаеми. Башкирия е разположена на южните склонове на уралския хребет. Там има големи залежи злато, мед, строителен камък и прочее.  

Хората се възмущаваха, че продължава разработването на находищата на полезни изкопаеми, но не от жителите на републиката, а от някакви неясни олигарси отвън. Често пъти даже чуждестранни. В тези рудници работеха пристигнали от други места хора, защото на бизнесмена е по-изгодно да докара временно гастарбайтери, да им плаща заплатите "под масата", да не признава болнични, да не им дава отпуски и да не се занимава с инфраструктурата, отколкото официално да назначи на работа местни жители. Това провокираше възмущението на местните хора, а Алсинов говореше за този проблем на родния си башкирски език. Той има прекрасни ораторски качества.  

На една такава среща през пролетта на миналата година той каза, че местните хора не получават нищо от добива на полезни изкопаеми. По думите му, все някога богатствата ще свършат, а хората, които ги добиват ще си отидат. Защото всички те си имат родина. Както се изрази тогава той, вероятно не съвсем коректно, руснаците ще отидат в Рязан, татарите - в Казан, а "черните хора" - няма да има къде да отидат, без да уточнява кого има предвид. Заради тези думи следователите му вмениха призиви към междуетническа вражда. По този член от Наказателния кодекс го осъдиха на 4 години колония с общ режим.  

- Фаил Алсинов има личен конфликт с назначения от Кремъл ръководител на Башкортостан Радий Хабиров.

- Още през 2019-та, веднага щом дойде в републиката след няколко години работа в Москва, ръководителят на региона Радий Хабиров каза, че Алсинов и неговите единомишленици са екстремисти и че ще приложи най-строги мерки спрямо тях. Скоро след това тяхната неформална и нерегистрирана организация "Башкорт" беше призната от съда за екстремистка и ликвидирана.  

- Алсинов си позволява и нещо, което в Русия се наказва строго, а именно антивоенни изказвания.

Когато през 2022 г. започна мобилизацията, той каза, че това не е нашата война, както и че изпращането на башкири в Украйна (а там изпращат най-много башкири, вероятно броят им е съпоставим с този на бурятите) е геноцид над башкирския народ.

- Протестът обаче не е антивоенен, а присъдата срещу Алсинов е по-скоро поводът, отколкото причината.    

Безспорно това е повод. Няма никакво съмнение. Стигна се до точката на кипене. Недоволството се трупаше с години. Мисля, че сред протестиращите имаше хора, които по принцип са недоволни от ситуацията в страната. Трябва обаче да признаем, че имаше и такива, които подкрепят президента Путин и даже така наречената специална военна операция.  

- Местните хора възприемат арестуването на Алсинов като лична обида. Целта на протеста е той да бъде освободен, но впоследствие се появяват и политически искания.

Те настояват за оставката на ръководителя на региона Хабиров. В същото време е възможно да не си дават сметка, че Хабиров е кремълска марионетка, ако щете генерал-губернатор. Човек, който изцяло подкрепя режима, който денонощно се отчита пред Кремъл, който винаги е казвал, че не иска да се черви пред президента. Никога не е казвал, че не иска да се черви пред хората.  

- В същото време протестът в Баймак е много по-специфичен от протестите на руската либерална опозиция, които сме наблюдавали преди войната.  

- Много добре разбирам хората, които излизаха на митинги в защита на Алексей Навални. Тук всичко е ясно. Хората са против корумпирания режим, който е узурпирал власт и затова проявяват интерес към предложенията на Алексей Навални, който в момента е в затвора. Те искат честни избори, демокрация, либерализъм и прочее. В същото време в този дискурс отсъства решаването на националните въпроси в Русия. Да, глобалната империя Съветски съюз се разпадна, но империята, макар и в по-малки мащаби, всъщност се съхрани.  

Сигурен съм, че по-голямата част от тези, които протестират в момента са съгласни да останат граждани на Руската федерация. Още повече, те обичат Руската федерация и са готови да защитават границите й. Ако не дай боже някой ни нападне, веднага ще се защитим, но не такъв е случаят в момента. Никой не ни е нападнал. Единственото, за което молим е да ни уважавате и да признаете, че съществуваме. В последно време официалната пропаганда все по-често твърди, че ние сме не граждани на Русия, а руснаци. Депутатът от Държавната дума и пропагандатор Пьотр Толстой, наследникът на великия руски писател, неведнъж е казвал това.  

Извинете ме, но гордият башкирски народ, колкото и с патос да звучи, и не само башкирският, слуша това и недоумява. Всичко беше нормално. Определяхме се като такива, каквито сме всъщност. Това ви устройваше. Нека продължим така и занапред. Защо посягате на нашата идентичност? Все още не сме забравили родния си език. Вие искате да го забравим, отменихме задължителното му изучаване, но това така и не стана. Затова - оставете ни на мира!  

Според мен са прави онези анализатори, които казват, че колкото повече "се затягат гайките" на националния въпрос и се размива идентичността, за да се създаде безименна биомаса, толкова по-лошо. Защото ситуацията може да се взриви в най-неподходящия момент. Или най-подходящия. Зависи от гледната точка.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ново художествено осветление ще има паметникът на Асеневци във Велико Търново

Ново художествено осветление ще има паметникът на царете Асеневци във Велико Търново и паркът около монумента. Средствата бяха събрани на тазгодишния благотворителен коледен бал на кмета на града Даниел Панов. Най-големият паметник у нас на царете от Второто българско царство от династията на Асеневци ще бъде осветен по нов начин с..

публикувано на 15.12.24 в 14:13
Владислава Цариградска

Съдия Цариградска: Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества

Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска.  Димитър Марков: Прокуратурата участва в политическата игра Пореден протест на "Правосъдие за всеки" "Дори да не е установено престъпление, за което да се образува наказателно производство срещу..

публикувано на 15.12.24 в 13:49

За седмица близо 2000 сирийци са напуснали Турция и са се върнали в родината си

От 8 декември досега 1874 сирийци са си тръгнали от Турция и са се върнали в Сирия, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая в Меджлиса (парламента) по време на обсъждането на бюджета от турските депутати, предаде БТА. По думите му през 11-те месеца на тази година 121 695 сирийци са се завърнали в родината си по собствено..

публикувано на 15.12.24 в 13:43
Художничката от Полски Тръмбеш Мартина Жила

Млада художничка от Полски Тръмбеш е автор на коледната картичка на президентската институция

За трета поредна година коледната картичка на президентската институция в България е нарисувана от талантлива млада художничка от Полски Тръмбеш. Дипломатическият корпус и всички институции в страната ще получат творбата на Мартина Жила. 28-годишната Мартина Жила е прикована към инвалидната количка заради тежко заболяване. Талантът на..

публикувано на 15.12.24 в 13:28
Петролната рафинерия Zawiya в Западна Либия - архивна снимка

Ключова петролна рафинерия в Либия спря работа заради въоръжени сблъсъци

Ключова петролна рафинерия в Западна Либия спря работа след въоръжени сблъсъци, избухнали рано в неделя и причинили пожари в няколко склада, съобщи държавната петролна компания. Националната петролна корпорация на Либия "обявява форсмажорни обстоятелства... тъй като няколко резервоара за съхранение на рафинерия Zawiya претърпяха значителни..

публикувано на 15.12.24 в 13:08

Кипър е внесъл работен документ за ситуацията в Сирия преди срещата на външните министри на ЕС

Кипър е внесъл в ЕС работен документ за ситуацията в Сирия и развитието в региона, който ще бъде обсъден на Съвета по външни работи в понеделник. Никозия иска темата да бъде на първо място в дневния ред на Европейския съвет на лидерите, който ще се проведе следващата седмица. В работния документ Кипър отправя искания и препоръки към..

публикувано на 15.12.24 в 13:07