Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културният антрополог Росен Гацин: Традицията ни съхранява като народ и памет

2
Гл.ас. Росен Гацин от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към БАН
Снимка: Добринка Добрева

"Зиме всичко гледа да е по-близо покрай човека, звяр ли е, дух ли е, все се навърта покрай човека". Как народната традиция и автентичните образи и ритуали, изпълнени с магичен реализъм формират нашето съвременно мислене? По темата в "Нощен Хоризонт" коментарът е на културния антрополог гл. ас. Росен Гацин от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към БАН.

Какво сме взели и какво сме пропуснали от народната традиция? - въпросът е вълнувал и Йордан Радичков, споменът е в архивен запис от "Златния фонд" на БНР.

Най - българският месец, както Йордан Радичков нарича януари и го поставя в центъра на своя мистичен художествен свят - Росен Гацин смята, че това е вълшебно време, защото нечистите сили и духове от Коледа до Йордановден вече са пречистени.

След този празник се ражда новото слънце, идват кукерите, за да победят злото. И днес в пернишките села се правят такива възстановки на ритуалите, които са извършени в миналото, а Северозападна България се свързва изключително силно с маскарадните образи  по пречистване, защото е по - консервативна. Там хората са успели да си запазят традицията, те са я консервирали, както в Родопите. Радичков е усетил точно тази магия на Северозапада и ние трябва да сме благодарни, че я е пресъздал.

"В българския фолклор вече не се разчита толкова на автентичност, колкото на запазване на обичаите и вярванията. Фестивалите, които се правят днес по-скоро  унифицират всичко в традицията. Пример за това са народните носии. В миналото, всяко село или фамилия са имали специален шев, шевици, които са ги отличавали и са знаели по ризата коя мома от коя фамилия е и от кое село.

Традицията ни съхранява като народ и памет и ние трябва да се върнем към родословието, за да открием уникалните неща за нас, автентичната традиция в рода, защото всяка семейна история е част от народната традиция" - разказва Росен Гацин.

Росен Гацин в момента проучва кодове на идентичност - изследва семейните болести, за да проследи т.нар. наследствено обременяване.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26