Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От първите звезди, които някога са се раждали, до нашата собствена йоносфера и Слънце"

Уникален радиотелескоп ще позволи на българските учени да наблюдават различни феномени във Вселената

Доц. Камен Козарев: Може да постигне много големи разделителни способности

| Интервю
доц. д-р Камен Козарев
Снимка: naukamon.eu

До края на 2025 година България ще има професионален радиотелескоп, част от мрежата LOFAR. 

"Работим по проекта над 3 години. Присъединяваме се към паневропейския радиотелескоп. Той е най-големият в света. Наблюдава Вселената на най-ниските възможни радио честоти и отваря уникален прозорец, за да може да изследваме различни феномени", обясни пред БНР доц. Камен Козарев от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН.

Този радиотелескоп работи от 2012 година, посочи доц. Козарев.

"Състои се от над 52 наблюдателни станции, разпределени из по-голяма част от европейския континент.  Всяка от тях има голям брой радио антени, които могат да наблюдават заедно едни и същи обекти по небето. Когато всички работят едновременно, радиотелескопът може да постигне  много големи разделителни способности. 

Може да наблюдаваме всякакви феномени от началото на Вселената – от първите звезди, които някога са се раждали, до нашата собствена йоносфера и Слънце".

През 2025 г. се планира да бъдат изградени още две станции – едната ще бъде в България, а другата – в Италия, разказа той в предаването "Хоризонт до обед".

"Нашата ще бъде първата на Балканския полуостров и в Югоизточна Европа. Тя ще бъде с големината на футболно игрище и ще се намира в непосредствена близост обсерваторията на Рожен. Този проект се подкрепя финансово от българската държава. В момента работим много активно по дейностите за изграждане на такъв уникален научен инфраструктурен проект".

Радио астрономията в България тепърва започва да се развива, посочи доц. Козарев.

"Основният интерес на нашата група са слънчевите изследвания. 

Тези станции могат да следят и спътници. Могат да се използват като приемници.

Този радиотелескоп произвежда огромни количества данни, които да обработваме с умни алгоритми. И в момента набираме специалисти".

Цялото интервю на Таня Милушева с доц. Камен Козарев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румъния и Украйна подписват двустранно споразумение за сигурност

Увеличава се броят на подписаните от Украйна пактове за сигурност с нейните съюзници. Тези споразумения вече са 22. Днес се очаква Румъния да подпише двустранно споразумение за сигурност с Украйна, съобщи във Вашингтон румънският президент Клаус Йоханис. Вчера Украйна подписа споразумение в сферата на сигурността и с Люксембург. То..

публикувано на 11.07.24 в 07:29

Депутатите изслушват вътрешния министър за побоя над момче на к-г "Градина"

Депутатите започват работа с изслушване на служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов за пребитото момче от мъж в бар на плажа на къмпинг "Градина" край Созопол в нощта срещу 1 юли. Оказа се, че нападателят е полицай. Полицай от Бургас арестуван за побой в къмпинг "Градина" Предвидено е и изслушване на служебния министър на..

публикувано на 11.07.24 в 07:22

Страните от НАТО обявиха военна помощ от 40 млрд. евро за Украйна през 2025 г.

Във втория ден от срещата им във Вашингтон лидерите на страните-членки на НАТО обявиха пакет от военна помощ за Украйна и заявиха, че пътят на Киев към членство в пакта е необратим. Най-малко 40 милиарда евро ще бъдат предоставени на Украйна през следващата година под формата на военна помощ. Средствата ще бъдат осигурени, чрез..

публикувано на 11.07.24 в 07:18

Мотициклетисти от Велики Преслав занесоха специално послание в Челе ди Булгерия

50 мотициклетисти от Велики Преслав занесоха специално послание от кмета на града Янко Йорданов на колегата му от Челе ди Булгерия в италианската област Кампания. Мотоциклетистите изминали над 1400 километра от Велики Преслав до Челе ди Булгерия, за да предадат лично писмо от кмета на българския град до кмета на Челе. За това информираха..

публикувано на 11.07.24 в 05:18

Мъж, заподозрян за три убийства с арбалет, беше арестуван във Великобритания

Във Великобритания арестуваха мъж, заподозрян за убийството на три жени с арбалет. Нападението срещу съпругата и двете дъщери на коментатора на Би Би Си на конни надбягвания Джон Хънт в техния дом в Хертфордшър, бързо се превърна в една от водещите новини на Острова, след като и трети жени починаха от раните си.  След голямо издирване на заподозрения..

публикувано на 11.07.24 в 04:54

Кипър бележи най-висок ръст в сферата на иновациите в ЕС

Кипър е постигнал най-висок ръст в Европейския съюз по резултати в областта на иновациите според Европейския индекс за иновации за 2024 г., съобщиха от правителството в Никозия. Средиземноморската страна заема 10-о място в класацията на 27-те страни-членки. България е на 26-а позиция, следвана само от Румъния. Кипър e "Силен иноватор" за..

публикувано на 11.07.24 в 04:48

Пътниците имат право на обезщетение за отменен полет при заболяване на пилота, реши британски съд

Върховният съд на Обединеното кралство постанови, че пътници имат право на обезщетение за отменен полет поради заболяване на персонал на авиокомпания. Върховният съд се произнесе по дело, заведено срещу "Ситифлайър" (BA Cityflyer), филиал на "Бритиш еъруейз" (British Airways). Делото е по жалба на двойка, чийто полет е бил отменен поради заболяване на..

публикувано на 11.07.24 в 04:33