Възможно ли е част от Израел да остане без електричество, а това означава и без вода, защото филтрирането на морска вода е силно зависимо от електричеството? Този въпрос задават израелските медии, обезпокоени от перспективата за откриването на втори фронт на север - с "Хизбула". Отговорите бяха обсъдени на конференция "Енергетиката по време на войната и след нея".
Йони Ханцис, представител на една от големите израелски фирми за екологична енергия, коментира темата за предаването "Нещо повече".
В началото на войната с Газа Израел спря да я снабдява от електроцентралата си в Ашкелон (до тогава изпращаше безплатно енергия на намиращия се на 5 километра анклав), но на "Хамас" това спиране не им се отрази. Чак когато израелските войски навлязоха в Газа, разбраха, че там са се погрижили за енергийна самостоятелност за дълго. Затова не им се отрази особено дори блокадата и спирането на вноса на горива. Как коментирате това, г-н Ханцис?
"Там открихме произведени в чужбина много усъвършенствани батерии и генератори. В едните се съхранява излишната енергия, например добита от слънцето през деня, която се използва при по-голямото търсене през нощта, а генераторите предполагат бързо използване в реално време. Това означава, че Газа е била, ако не напълно енергийно независима, то готова да издържи на дълга блокада. Стратегията им е заложила на слънчевите панели, каквато тенденция смятаме да развием и в Израел, но силната регулация досега пречеше да се насърчават домашните соларни паркове и енергийните кооперативи. Оказа се неефективно производството на енергия от множество малки разпръснати соларни източници, когато то се разпределя централизирано".
Явно има какво да се поучите и от враговете си. В Израел от първи януари влезе в сила закон, според който всяка фирма, която има разрешително да произвежда електроенергия, може да се договаря и да я продава пряко на потребителя, без да е необходимо да се използва като посредник "Енергоснабдяване".
"За въвеждане на тази диверсификация се борим отдавна. Така ще се създаде конкуренция, между отделните фирми, на принципа на свободния пазар. Надяваме се да спадне чувствително цената на електричеството за домакинствата и обществения сектор. Сега плащат еднаква цена тези, които живеят до електроцентралите, и онези, които са отдалечени на стотици километра. Както се казва "по равно означава несправедливо“. Новият начин има и своите проблеми. Липсва нужната инфраструктура. Ще трябва точно да се изчисли динамиката на потреблението, за да се осигурят нужните количества. Разликата в тарифите няма да е за нощна и дневна енергия, а за екологична и замърсяваща".
Преди година интервюирах специалист по нови източници на енергия, който твърдеше, че прогресивните технологии днес, са екологична трагедия утре. Така ли е?
"Да, няма съвършен способ за добиване на енергия. Нашата фирма е за соларна енергия и използваме слънчеви панели и батерии. Паралелно правим изпитания и ще построим фабрика за рециклирането им. Въвеждаме алтернативните енергоизточници, като паралелно търсим как да минимализираме отрицателните странични ефекти. Защо при екстремни ситуации този начин на снабдяване има предимства: Произвеждаме енергия, а излишъците можем да съхраним. Това е първото предимство. Второто е, че вместо да има една електроцентрала, осигуряваща да кажем 1000 киловата енергия за даден район, тези 1000 киловата при нас се подават от множество разпръснати в района соларни панели. Дори няколко от тях да бъдат засегнати от ракети или от природни бедствия, останалите продължават да функционират. Третото ни преимущество е, че съкращаваме загубите на ток при преноса на дълги разстояния".
Репортаж на Феня и Искра Декало можете да чуете от звуковия файл.
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..
Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..
От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..