Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еми Куртова: Имаше голям интерес от хората от Северозапада за техните гари и за техните истории

2
Еми Куртова
Снимка: Пламена Бачийска

"Започнах  проекта „По релсите на Северозапада“, когато за първи път пътувах по Белоградчишкия край и забелязах, че гарите в Северозападна България са в едно много окаяно състояние.
После се оказа, че това не важи само за Северозапада, но и за гарите в цяла България, те тънат в разруха. 

Идеята ми беше да опиша тези гари и хората там, за времето, в което живеят, но и за тяхната история, разказа в "Нощен Хоризонт"  Еми Куртова, студентката в специалността „Фотография“ в Нов български университет.

Проектът „По релсите на Северозапада“ е едно антропологично изследване със средствата на фотографията. Той започва през 2022 г. 

Гара "България". Накъде пътува българският влак?

Пътуваща изложба представя железопътни гари и хора от Северозапада

2 в 1: Пътуване и изложба във влака София - Видин

Изложба "По релсите на Северозапада" пътува от София към Видин

Гари и хора от Северозапада в пътуваща изложба на Еми Куртова

Любовта като крайна цел и утопия

"За мен беше важно в началото да покажа каква е железопътната инфраструктура, но в последствие взех творческото решение да покажа и хубава страна на нещата. Да покажа и хубавите гари на Северозапада. Първите 1000 км пътувах София- Видин, за да си селектирам гарите, защото някои от гарите вече ги няма. Около Берковица усетих, че има доста такива изненади - гарите или ги няма или са в тежка разруха и са опасни...

Вместо гари на такива места се поставяха едни метални спирки, което не е гара... Снимах и разрушените гари, но в крайната селекция избрах 7 да бъдат поддържани и три разрушени. 5000 км изминах и слизах почти на всяка гара - те бяха общо около 30, а аз съм слизала от тези 25 гари, разказа още Еми Куртова в "Нощен Хоризонт". 

В своите само 23 години Еми Куртова изгражда ясни представи за това, което иска да предаде в творбите си. „Динамиката и движението във фотографиите ми присъства от самото начало”, сподели Еми и добави: „Като съпоставям човека в природата, разбирам и повече за собствения си свят.”


Еми Куртова има участия в редица групови изложби. Нейните самостоятелни изложби са „По релсите на Северозапада“ и „Автопортрети“, представени в различни галерии в София и страната. Освен това има редица участия в състезания и е награждавана  у нас и извън страната.


Последният й проект беше публикуван преди няколко дни. Той е за списание и музикален лейбъл Sound in Picture. Серията е в колаборация с холандския музикален продуцент Хеббе (Hebbe).

Еми Куртова
Еми Куртова е родена през 2000 г. в град Петрич. През 2019 г. се записва в БП „Фотография” на Нов Български Университет. През 2020-2021 г. работи като PR на американския мултимедиен артист - Шон Рабах. През 2021 г. е поканена като оператор на късометражния филм „Цветове” с режисьор Деница Ганева представен в Columbia College, град Чикаго и Галерия Сердика, гр. София. Лятото на 2021 г. е основател и продуцент на провелия се в гр. Петрич музикален фестивал „Амнезия”. През 2021 г. Национален Фонд Култура финансира визуалния й проект „Автопортрет” (,,Автопортрети”), където Еми използва средствата на фотографията, графиката и скулптурата. През 2022 г. печели творческа стипендия от Национален фонд „Култура“ с проект „Езикът който говорим“. През 2023 г. Централният фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ финансира документалния й проект „По релсите на северозапада“ който е в партньорство с БДЖ и ще бъде реализиран като дипломен проект по БП програма „Фотография“.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06