Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еми Куртова: Имаше голям интерес от хората от Северозапада за техните гари и за техните истории

2
Еми Куртова
Снимка: Пламена Бачийска

"Започнах  проекта „По релсите на Северозапада“, когато за първи път пътувах по Белоградчишкия край и забелязах, че гарите в Северозападна България са в едно много окаяно състояние.
После се оказа, че това не важи само за Северозапада, но и за гарите в цяла България, те тънат в разруха. 

Идеята ми беше да опиша тези гари и хората там, за времето, в което живеят, но и за тяхната история, разказа в "Нощен Хоризонт"  Еми Куртова, студентката в специалността „Фотография“ в Нов български университет.

Проектът „По релсите на Северозапада“ е едно антропологично изследване със средствата на фотографията. Той започва през 2022 г. 

Гара "България". Накъде пътува българският влак?

Пътуваща изложба представя железопътни гари и хора от Северозапада

2 в 1: Пътуване и изложба във влака София - Видин

Изложба "По релсите на Северозапада" пътува от София към Видин

Гари и хора от Северозапада в пътуваща изложба на Еми Куртова

Любовта като крайна цел и утопия

"За мен беше важно в началото да покажа каква е железопътната инфраструктура, но в последствие взех творческото решение да покажа и хубава страна на нещата. Да покажа и хубавите гари на Северозапада. Първите 1000 км пътувах София- Видин, за да си селектирам гарите, защото някои от гарите вече ги няма. Около Берковица усетих, че има доста такива изненади - гарите или ги няма или са в тежка разруха и са опасни...

Вместо гари на такива места се поставяха едни метални спирки, което не е гара... Снимах и разрушените гари, но в крайната селекция избрах 7 да бъдат поддържани и три разрушени. 5000 км изминах и слизах почти на всяка гара - те бяха общо около 30, а аз съм слизала от тези 25 гари, разказа още Еми Куртова в "Нощен Хоризонт". 

В своите само 23 години Еми Куртова изгражда ясни представи за това, което иска да предаде в творбите си. „Динамиката и движението във фотографиите ми присъства от самото начало”, сподели Еми и добави: „Като съпоставям човека в природата, разбирам и повече за собствения си свят.”


Еми Куртова има участия в редица групови изложби. Нейните самостоятелни изложби са „По релсите на Северозапада“ и „Автопортрети“, представени в различни галерии в София и страната. Освен това има редица участия в състезания и е награждавана  у нас и извън страната.


Последният й проект беше публикуван преди няколко дни. Той е за списание и музикален лейбъл Sound in Picture. Серията е в колаборация с холандския музикален продуцент Хеббе (Hebbe).

Еми Куртова
Еми Куртова е родена през 2000 г. в град Петрич. През 2019 г. се записва в БП „Фотография” на Нов Български Университет. През 2020-2021 г. работи като PR на американския мултимедиен артист - Шон Рабах. През 2021 г. е поканена като оператор на късометражния филм „Цветове” с режисьор Деница Ганева представен в Columbia College, град Чикаго и Галерия Сердика, гр. София. Лятото на 2021 г. е основател и продуцент на провелия се в гр. Петрич музикален фестивал „Амнезия”. През 2021 г. Национален Фонд Култура финансира визуалния й проект „Автопортрет” (,,Автопортрети”), където Еми използва средствата на фотографията, графиката и скулптурата. През 2022 г. печели творческа стипендия от Национален фонд „Култура“ с проект „Езикът който говорим“. През 2023 г. Централният фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ финансира документалния й проект „По релсите на северозапада“ който е в партньорство с БДЖ и ще бъде реализиран като дипломен проект по БП програма „Фотография“.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58
Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата в Египет, и Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол (от ляво на дясно)

Националният отбор на България по информатика замина за международната олимпиадата

Националният отбор на България по информатика отпътува за Египет за участие в най- престижното за годината състезание, а именно международната олимпиадата по информатика. В нея се включват отбори от 90 държави, представени от 360 състезатели. Какви са очакванията на ръководителите на нашия  отбор и къде е мястото на България в света на информатиката...

публикувано на 05.09.24 в 09:53