Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културен и екологичин сектор обединяват усилия в борбата с климатичните промени

Весела Кондакова
Снимка: Виктория Петрова

Климатичната криза вече е реалност. През последните десетилетия средните температури нарастват, увеличава се и броят екстремни събития като дългосрочни засушавания и пожари, следвани от голямо количество валежи, наводнения, буреносен вятър, торнадо и земетресения. В България ставаме все по-често свидетели на екстремни явления, а четирите сезона по нашите географски ширини могат скоро да останат в историята. Прогнозите за бъдещето са обезпокоителни особено, ако не предприемем ефективни мерки.

Климатичната криза оказва влияние върху всички аспекти на обществото, включително културната сфера. Дори обхватът на кризата в сектора да не е толкова значителен, изкуствата могат да бъдат влиятелни средства за предаване на послания и мобилизиране на обществото. Водени от това схващане членове от екипа на Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София събра представители на културните индустрии и природозащитни организации.

"Срещата е информационно-познавателна. Голяма част от нещата, които се играят тук и се случват като събития, имат вече такова осъзнаване и насоченост“, заяви директорът на "Топлоцентрала" Веселин Димов, който е убеден, че културните институции могат да допринесат за намаляването на своя екологичен отпечатък чрез енергийна ефективност, устойчиви строителни материали и други екологично отговорни практики.

Природозащитници и културни дейци

"Първата ни грижа е да създадем среда, която способства за тази връзка“. 

Според Димитър Узунов - съосновател на сдружение „Арте Урбана“, в сравнение с други сектори на икономиката, които произвеждат различни продукти, климатичният отпечатък, който културният сектор оставя е незначителен. Но не бива да се пренебрегва трансформираща сила изкуството, като средство за социална промяна.

"Имаме преимуществото да сме сектор, който е  винаги под светлината на прожекторите и общественото внимание“. 

От сдружение „Арте Урбана“ отправиха покана към артистични формални и неформални организации, творци на свободна практика, които искат да въведат зелени и устойчиви практики в работата си в срок до 10 февруари да кандидатстват по европейския проект „Ре-имеджин“. Одобрените кандидати ще минат през обучителни резиденции във всяка една от страните-участнички в проекта – България, Северна Македония, Сърбия и Унгария.

"Всяка една е на различна тема. Започваме в България с темата "Училище по екология“.

Културният мениджър и активист Весела Кондакова, която е част от екипа на „Топлоцентрала“,   разказа за добри практики, въведени от берлинската артистично-екологична общност – Уфа Фабрик. 

"Тя е създадена и продължава да същестува от 50 години в центъра на Берлин".

Веселин Димов

Заради техническата изостаналост на съоръженията през годините, пространството постепенно опустява и бива изоставено. Докато през 70- те години на миналия век една общност от еко активисти решават, че искат да се нанесат там и започват да живеят устойчив живот. Тези хора не просто сами изграждат пространството си на живот, но отглеждат храната и децата си вътре, създават устойчиви бизнес модели, за да съществуват. Дори настоящият директор на Центъра за изпълнителски изкуства „Уфа Фабрик“ е роден в това пространство, а родителите му са сред основателите на общността.

"Това, което бихме искали да взаимстваме са някои практики, които за тях са ежедневие, като повторната употреба на дъждовната вода“. 

Други участници в събитието бяха „Асоциация за свободен театър“, „За земята, „Градско градинарство-София“, „Таймхирос“, фондациите „По-диви Родопи“, „Биоселена“ и “Биоразнообразие”. В специален интерактивен панел културните дейци и еколози очертаха общите трудности, които имат – като недостатъчно финансиране и несправедливото му разпределение заради липсата на правила и появата на нерегламентирано лобиране, при което някои организации не получават нищо, а други непропорционално много.

"Преминахме към темата за училищата и как да възпитаваме учениците в уважение към културата, процесите и средата. Децата са естествен проводник на устойчиви практики в областта на опазване на околната среда, но и на живеене с култура и изкуство“.

Друг проблем, според културните и екологични организации, е липсата на нормативни уредби и предписания, направени от експерти, за това как изкуството да бъде по-зелено. Те предлагат да се въведе система, при която артистите да получават зелени точки за финансиране, ако са въвели зелени практики. Също така предлагат да се инициира кампания "1% за култура" и ако се извоюва по-голямо финансиране, да се водят публични дебати за справедливо разпределение на получените средства.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджетната комисия разглежда законопроект, защитаващ длъжниците от произвола на колекторските фирми

Депутатите от Комисията по бюджет и финанси ще разгледат следобед нов законопроект, който ще пази длъжниците на кредити от произвола и агресията на дружествата за събиране на задълженията. Проектът е на Министерския съвет и предвижда лицензионен режим за колекторските фирми. Текстовете на законопроекта въвеждат мерки за етично поведение..

публикувано на 08.08.24 в 07:53

Депутатите разглеждат промени в Закона за предучилищното и училищното образование

Депутатите ще разгледат днес предложение за промени в Закона за предучилищното и училищното образование, внесени от БСП. Социалистите предлагат учебникът и учебният комплект за всеки предмет да е един. В днешния пленарен ден  ще се обсъждат и промени в Закона за личната помощ, внесени от партия "Възраждане". Промените целят да въведат..

публикувано на 08.08.24 в 07:50

САЩ ще разговарят с Киев за навлизането на руска територия

Съединените щати планират да разговарят с украинските въоръжени сили, за да разберат повече за навлизането на руска територия, заяви говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер. Тя подчерта, че САЩ не са разполагали с предварителна информация за атаките. Русия води ожесточени сражения за граничния град Суджа, Курска област, на 8 км в руска..

публикувано на 08.08.24 в 07:45

Консултации с парламентарните формации в президентството

Държавният глава Румен Радев ще проведе консултации за съставяне на служебно правителство с парламентарните формации.  Те са поканени на "Дондуков" 2 от 17.00 часа днес, предаде репортер на БНР.    На четвъртия ден, след като президентът пристъпи към изпълнение на процедурата по назначаване на служебната власт, все още няма избран от него кандидат..

публикувано на 08.08.24 в 07:37

Няколко екипа огнеборци остават на източния фронт на пожара в планината Славянка

Няколко екипа огнеборци ще останат на източния фронт на пожара в планината Славянка, който снощи беше овладян. Водната гасителна линия, дълга повече от два километра, ще се използва и днес за доугасяване на огнищата.   Над 150 служители на пожарната, горските стопанства и военните ще бъдат съсредоточени на новия пожар, който се прехвърли от..

публикувано на 08.08.24 в 07:28

Не се осъществиха очакваните над 100 крайнодесни протеста във Великобритания

Хиляди демонстранти против расизма излязоха по улиците на множество английски градове, след като полицията предупреди, че се очакват над 100 крайнодесни протеста.  Събиранията на местата, където се очакваха антиимигрантски протести, включително в Северен Лондон, Бристол и Нюкасъл, бяха предимно мирни и спокойни. Хората скандираха и държаха плакати с..

публикувано на 08.08.24 в 03:37

Кипър ще насърчи връзката между научни разработки и индустрията

С 6 млн. евро в Кипър ще се насърчава свързването на научните разработки синдустрията, за да се постигне икономически растеж. Новата програма е отворена за кандидатстване от 8 август, обявиха от Фондацията за изследвания и иновации. Програмата, наречена „Съвместно развитие“, е насочена към постигането на по-близко сътрудничество между бизнеса и..

публикувано на 08.08.24 в 03:21