Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Чернев за четвъртата си книга „Ти за мен помисли“

3
Любомир Чернев
Снимка: Станислава Пирчева

Наричат го майстор на изчистения смисъл, на усещането за реалност с лек привкус на загадъчна романтичност. Поетът Любомир Чернев поднася усещанията с картини, а неговата детайлност помага на читателя да се потопи в свят на образи, цветове и представи.

Този месец в столичното Народно читалище „Николай Хайтов 1936“, в рамките на литературен клуб „Пегас“ София, се състоя представяне на съвременна българска поезия под наслов „Вечер с поезията на Любомир Чернев“. Водещ на събитието беше Владимир Илиев – Странджата, основател на литературен клуб „Пегас“. Участие взеха певицата Кристина Александрова, а на пианото Благовеста Ангелова.

Любомир Чернев не е имал представяне пред публика от 2018 г. През 2021 г. излиза от печат четвъртата му книга „Ти за мен помисли“. Първият цикъл в стихосбирката „Градска хроника“ съдържа стихотворения от първата му стихосбирка, отпечатана през 1991 г. от издателство „Младеж“ с редактор българският поет и писател Петър Андасаров.

Тъгата, неизречените думи и екзистенциалните въпроси – всичко това и още много съдържа новата поетична книга на Любомир Чернев. Освен стихотворения за любовта тя включва философски насочени творби и такива с изразена гражданска позиция. За автора любовта и красотата винаги са били вдъхновение. Без тях сме загубени, вярва той.

Всъщност колко хора са ви казвали – ти за мен помисли? Колко пъти сте си разказвали приказки с камъка? Колко пъти са ви обещавали да ви намерят? Колко пъти са ви пожелавали лека нощ за всеки случай? Колко Задушници сте пропуснали в живота си? Това са част от риторичните въпроси, които си задава авторът.

„Стихотворенията от тази книга са писани през различни години. Има много стари стихотворения. Има и съвсем нови. Аз съм поет, който мисли, че в една стихосбирка трябва да бъдат включени всички най-добри стихотворения, създадени от поета, през целия му творчески път, по неговата преценка за хубавост, разбира се. Не съм първият, който мисли така. Имало е други преди мен. Предполагам, че ще има и след мен. 

В тази връзка тази стихосбирка не е с избрани произведения, според критериите на някой редактор или литературен критик. Това е стихосбирка с избраните от мен мои стихотворения. Всяка поетична книга трябва да съдържа най-хубавите от всички хубави стихотворения.“, казва поетът Любомир Чернев.

 Любомир Чернев

Любомир Чернев е роден на 13 май 1960 година в гр. София. Завършил е УНСС, специалност „Финанси и кредит“, магистърска степен. През седемдесетте и осемдесетте години на миналия век е публикувал стихотворения във вестниците „Средношколско знаме“, „Студентска трибуна“, „Народна младеж“, „Пулс“, „Литературен фронт“ и в списанията „Жената днес“, „Читалище“ и „Пламък“. През 1986 година в списание "Жената днес", книжка 6, на страница 24 е публикувано неговото стихотворение „Участ“. Това е първото стихотворение, посветено на голямата българска поетеса Петя Дубарова, публикувано в българския периодичен печат. В края на осемдесетте години на миналия век Любомир Чернев печели трета награда в националния поетичен конкурс „С името на Ботев“. През 1991 година излиза от печат първата му стихосбирка „Градска хроника“, издателство „Младеж“, редактор Петър Андасаров. През 2015 година излиза от печат втората му стихосбирка „Обещах да те намеря“, издателство „Книгата“ гр. Варна. Издател и редактор е Валери Станков. След 2015 година негови стихотворения са публикувани във вестник „Словото днес“, вестник „Литературен глас“ - Стара Загора, списание „Птици в нощта“ – Стара Загора, поетична антология „Белоцветните вишни“ – 2016 година, алманах „Литературни искри – Гостивар 2015 година“ в Република Македония, антология „Поети 2015“ и антология „Поети 2016“, поетичната антология „Ще дойдеш ти“, посветена на Пейо Яворов през 2018 г., които са издания на Съюза на българските писатели, както и в поетичната антология „Пеещо дърво“, посветена на сто и петата годишнина на Съюза на българските писатели и в антология „Морето в моя стих не е измислено“, със съставител Георги Николов, обхващата българска маринистична лирика от 19 до 21 век. Негови стихотворения са публикувани и в електронното списание „Литературен свят“. На 24 ноември 2015 година с решение на Управителния съвет е приет за член на Съюза на българските писатели. През 2020 г. печели поощрителна награда в седмия национален конкурс за поезия „Академик Николай Лилиев“ в Стара Загора със стихотворението „Пролетен сняг“. През 2021 г. със стихотворението „Ти за мен помисли“ печели първа награда в поетичния конкурс „Усещане за любов“ организиран в град Димитровград. Със стихотворението „Мина и Лора“ печели втора награда в поетичния конкурс „Златен явор – 2020“, организиран в град Гоце Делчев в памет на Пейо Яворов. През месец ноември 2021 г. излиза от печат четвъртата му стихосбирка „Ти за мен помисли“, издателство „Български писател“. 

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26