Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Чернев за четвъртата си книга „Ти за мен помисли“

3
Любомир Чернев
Снимка: Станислава Пирчева

Наричат го майстор на изчистения смисъл, на усещането за реалност с лек привкус на загадъчна романтичност. Поетът Любомир Чернев поднася усещанията с картини, а неговата детайлност помага на читателя да се потопи в свят на образи, цветове и представи.

Този месец в столичното Народно читалище „Николай Хайтов 1936“, в рамките на литературен клуб „Пегас“ София, се състоя представяне на съвременна българска поезия под наслов „Вечер с поезията на Любомир Чернев“. Водещ на събитието беше Владимир Илиев – Странджата, основател на литературен клуб „Пегас“. Участие взеха певицата Кристина Александрова, а на пианото Благовеста Ангелова.

Любомир Чернев не е имал представяне пред публика от 2018 г. През 2021 г. излиза от печат четвъртата му книга „Ти за мен помисли“. Първият цикъл в стихосбирката „Градска хроника“ съдържа стихотворения от първата му стихосбирка, отпечатана през 1991 г. от издателство „Младеж“ с редактор българският поет и писател Петър Андасаров.

Тъгата, неизречените думи и екзистенциалните въпроси – всичко това и още много съдържа новата поетична книга на Любомир Чернев. Освен стихотворения за любовта тя включва философски насочени творби и такива с изразена гражданска позиция. За автора любовта и красотата винаги са били вдъхновение. Без тях сме загубени, вярва той.

Всъщност колко хора са ви казвали – ти за мен помисли? Колко пъти сте си разказвали приказки с камъка? Колко пъти са ви обещавали да ви намерят? Колко пъти са ви пожелавали лека нощ за всеки случай? Колко Задушници сте пропуснали в живота си? Това са част от риторичните въпроси, които си задава авторът.

„Стихотворенията от тази книга са писани през различни години. Има много стари стихотворения. Има и съвсем нови. Аз съм поет, който мисли, че в една стихосбирка трябва да бъдат включени всички най-добри стихотворения, създадени от поета, през целия му творчески път, по неговата преценка за хубавост, разбира се. Не съм първият, който мисли така. Имало е други преди мен. Предполагам, че ще има и след мен. 

В тази връзка тази стихосбирка не е с избрани произведения, според критериите на някой редактор или литературен критик. Това е стихосбирка с избраните от мен мои стихотворения. Всяка поетична книга трябва да съдържа най-хубавите от всички хубави стихотворения.“, казва поетът Любомир Чернев.

 Любомир Чернев

Любомир Чернев е роден на 13 май 1960 година в гр. София. Завършил е УНСС, специалност „Финанси и кредит“, магистърска степен. През седемдесетте и осемдесетте години на миналия век е публикувал стихотворения във вестниците „Средношколско знаме“, „Студентска трибуна“, „Народна младеж“, „Пулс“, „Литературен фронт“ и в списанията „Жената днес“, „Читалище“ и „Пламък“. През 1986 година в списание "Жената днес", книжка 6, на страница 24 е публикувано неговото стихотворение „Участ“. Това е първото стихотворение, посветено на голямата българска поетеса Петя Дубарова, публикувано в българския периодичен печат. В края на осемдесетте години на миналия век Любомир Чернев печели трета награда в националния поетичен конкурс „С името на Ботев“. През 1991 година излиза от печат първата му стихосбирка „Градска хроника“, издателство „Младеж“, редактор Петър Андасаров. През 2015 година излиза от печат втората му стихосбирка „Обещах да те намеря“, издателство „Книгата“ гр. Варна. Издател и редактор е Валери Станков. След 2015 година негови стихотворения са публикувани във вестник „Словото днес“, вестник „Литературен глас“ - Стара Загора, списание „Птици в нощта“ – Стара Загора, поетична антология „Белоцветните вишни“ – 2016 година, алманах „Литературни искри – Гостивар 2015 година“ в Република Македония, антология „Поети 2015“ и антология „Поети 2016“, поетичната антология „Ще дойдеш ти“, посветена на Пейо Яворов през 2018 г., които са издания на Съюза на българските писатели, както и в поетичната антология „Пеещо дърво“, посветена на сто и петата годишнина на Съюза на българските писатели и в антология „Морето в моя стих не е измислено“, със съставител Георги Николов, обхващата българска маринистична лирика от 19 до 21 век. Негови стихотворения са публикувани и в електронното списание „Литературен свят“. На 24 ноември 2015 година с решение на Управителния съвет е приет за член на Съюза на българските писатели. През 2020 г. печели поощрителна награда в седмия национален конкурс за поезия „Академик Николай Лилиев“ в Стара Загора със стихотворението „Пролетен сняг“. През 2021 г. със стихотворението „Ти за мен помисли“ печели първа награда в поетичния конкурс „Усещане за любов“ организиран в град Димитровград. Със стихотворението „Мина и Лора“ печели втора награда в поетичния конкурс „Златен явор – 2020“, организиран в град Гоце Делчев в памет на Пейо Яворов. През месец ноември 2021 г. излиза от печат четвъртата му стихосбирка „Ти за мен помисли“, издателство „Български писател“. 

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35