По-малко от година остава до пристигането на първите изтребители Ф-16 в България. А страната ни продължава да наваксва забавянията по строителството на пистите на летище "Граф Игнатиево". Какви са предизвикателствата пред ВВС?
Смяната на платформата, на която ще бъде изгладена бойната ни авиация за поне следващия половин век, оказва се, не минава без своите предизвикателства. В последните пет години чисто финансовите предизвикателства, като че ли бяха преодолени. България плати накуп през 2019 година близо 2,2 милиарда лв. за първите осем. През 2022 г. за още осем ще плати 2,6 млрд. Но този път разсрочено за 9-10 години. Тече конкурсът за новите радари на стойност под 400 млн. лв., по уверение на министерството. Миналата година парламентът одобри страната ни да купи терминали за комуникация с новите изтребители Ф-16. Около 11-те милиона лева също ще бъдат плащани разсрочено до 2029 година.
Паралелно с това от 2022 година започна ремонтът на военното летище "Граф Игнатиево", където ще са 16-те изтребителя. Не без проблеми от тогава. Бавене в проектирането, бавене платени в аванс, но изгубени заради фалита на фирмата 7 милиона лева. Около 234 674 000 лева е стойността на договорите, за инфраструктурата на летище "Граф Игнатиево" само за новите самолети, отчете наскоро в отговор пред депутатите министърът на отбраната Тодор Тагарев.
Договорите за експлоатацията и подобряване на инфраструктурата на авиобазата са на стойност около 151 милиона лева. От общата сума – към 386 милиона лева - 69 милиона са осигурени по линя на НАТО. Министърът на отбраната казва, че за завършването ще са нужни още. Но не се знае колко. Отделно, заради това, че българските фирми трудно покривали условията секретност, страната ни сключи договор за около 15 милиона лева САЩ да за оборудват строго секретни помещения в авиобазата. Но и пред депутатите министърът на отбраната отчита, че основните причини за допуснатото забавяне на строителството и ремонтите се дължи на липсата на цялостна визия за изграждане на инфраструктурата, недостатъчна информация за специфични изисквания към обектите и за условията на които трябва да отговорят за да покрият изискванията на доставчика на самолетите. Трябвало е специализираната агенция на НАТО за поддръжка и придобиване NSPA - да управлява проекта, каза наскоро Тодор Тагарев.
Засега Министерството очаква да се спазят графиците по строителството на "Граф Игнатиево". До края на 24-та бъде приключено с дейностите по сключените договори, които са пряко свързани с приемането на самолета сертифицирането от американска страна. През първото тримесечие на 2025 г. – да приключат дейностите по останалите обекти. За да не се стигне до там, че България да плаща наем за съхранение на изтребителите, когато пристигнат в началото на 2025 г.. Но дори и в идеалния вариант всичко по Трета авиобаза да е готово на време, самолетите да са тук, голямото предизвикателство ще е пилотите и машините да летят по стандартите на НАТО, казва Симеон Симеонов, бивш командир на авиобазата и на ВВС.
През годините въпросът, че България сега отделя повече пари за техника, отколкото за хора, често се повдигал от депутатите в комисията по отбрана. Най-общият отговор е, че във времето са били отделяни средства за стимули военната професия да бъде привлекателна. Засега е ясно, че в САЩ се обучават 12 летци за новите самолети. В различни етапи на подготовката. Тази година трябва да започне обучението и на техниците. 84 души трябва да бъдат обучени.
Въпросът колко ще е поддръжката на екипажите и 16-те Ф-16 след идването им у нас - не можахме да изясним. Трети месец чакаме разрешението за интервю със сегашният началник на ВВС генерал-майор Димитър Петров.
Бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов припомни, че един от очакваните 32-ма пилоти трябва да имат минимум по 70 часа на година. А това струва пари. Но осигуряването им, подчерта той, е въпрос на политически консенсус.
Пред ВВС стои и въпросът колко скоро ще дойдат Ф-16, каза Каракачанов и припомня, че доставката им вече се е забавила с около 2 години.
Към момента е ясно, че ВВС ще използва Миг-29 до 2030 година с очакване дотогова първите Ф-16 да са в пълна оперативна готовност. Но само спекулативно – дори и новите ни изтребители да не са напълно готови – в последните години имаше споразумения, които дават възможност на турски и румънски изтребители да навлизат във въздушното пространство. През годините у нас пък самолети на натовски държави са изпълнявали патрулиране в българското въздушно пространство. Но към момента остава законовото изискване това да става съвместно с българските ВВС.
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...