Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучават учители как да работят с изкуствен интелект

| Интервю
Снимка: Архив

Тази седмица във Варна учители и директори ще се обучават как да работят с изкуствен интелект и ще дискутират подготовката на училищния екип за работа по СТЕМ във връзка с предстоящото изграждане на СТЕМ център във всяко училище в страната. 

"Не е важно дали технологията ни харесва или не. Технологията я има и тя навлиза много бързо. Учителите са тези, които заслужават най-много подкрепа и уважение, защото сме поверили децата си на тях". 

Това каза пред БНР д-р Александър Ангелов, управител на Център за творческо обучение и един от хората, които ще обучават учителите. 

По думите му утре ще присъстват над 100 участници. А целта е до края на годината да бъдат обучени 5000 учители.

"Изкуственият интелект е влязъл вече в училище, защото е влязъл в ръцете, домовете и свързания свят, в който живеем. Учителите са специфична и вдъхновяваща прослойка на обществото. Трябва да разберем първо от какво те имат нужда, защото непременно имат нужда да бъдат допълнително подготвени, защото са хванати в крачка - това не е било част от тяхната подготовка като специалисти. Второ те са доста заети и с административни задачи, работейки с нашите деца. И след това да се опитаме да ги подкрепим, така че те по-добре да разберат какво прави тази технология, откъде може да ги притесни и как може да ги ускори", коментира Ангелов в интервю за предаването "Преди всички".

Според него въпросът не е дали технологията ни харесва или не, а за това ако тази технология е революционна, то да сграбчим в една криза някаква възможност. Учителите работят с децата ни, така че най-важно е те да са подготвени, категоричен е той. 

По думите му изкуственият интелект може да бъде много подходящ в повтарящите се и административни процеси. Учителите могат да спестят много време от това и да го насочат към работа с децата, смята Александър Ангелов.

Той отбеляза, че изкуственият интелект не може да замести естественият, но той може да помогне при проверка при зададени критерии например. Мениджърите на училищата и образователните организации така могат да попълват и отчети, както и да извличат конкретна информация, добави той. 

"Хората, на чиято работа образованието се крепи, да могат да спестят време, защото те са блокирани с административни неща", обясни още д-р Ангелов.

Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Александър Ангелов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50
Отец Никанор

Архимандрит Никанор: Трябва ни патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре

Тревожна е тенденцията за радикализация на избора на български патриарх . Това заяви в интервю за БНР архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, преди Светият синод да излъчи тримата кандидати за поста. Светият Синод избира трима претенденти за нов Български патриарх Според него става дума за " вплитането в една по-голяма..

публикувано на 20.06.24 в 10:49
Ивайло Иванов

Ивайло Иванов: 50-ото НС да препотвърди позицията ни в ЕС и НАТО, за да демонстрира устойчивост

Може би 50-ото Народно събрание ще трябва да препотвърди позицията ни в ЕС и НАТО, за да се демонстрира стабилност и устойчивост на страната . Това каза пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална сигурност и представител на Съюз "Атлантик". " Това ще бъде и добър сигнал към нашите съюзници в рамките на ЕС и НАТО от гледна точка на излъчването..

публикувано на 18.06.24 в 17:08

Най-търсени служители - продавачи, работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт

Продавачи, персонал, работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт са сред най-търсените от бизнеса професии, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта към месец май. Регистрираната безработица в страната е 5,4 на сто, което е с малко над 0,2 на сто по-малко в сравнение с април. Регистрираните в бюрата..

публикувано на 18.06.24 в 13:37

Медицинският хеликоптер в действие - как и на кого помага?

В нормалните страни по стандарт хеликоптерът трябва да излети до петата минута , обясни пред БНР инж. Мариян Боновски, експерт по медицинско спасяване по въздух. Той е единственият българин, член на Световната хеликоптерна асоциация. Ние нямаме дори зародиш на системата ХЕМС , подчерта експертът. По думите му, "всичко е пиар"...

публикувано на 17.06.24 в 10:41
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Има срив на политическите партии. Нелегитимни са

" В момента сме в процеса на падане и тези, които падат, които са водили, се намират в безперспективност. Тези, които наблюдават -  обществото, са объркани, защото никой не им е дал енергия за ентусиазъм и перспектива. В такава картина нямаш изход ." Този прочит на следизборната ситуация направи пред БНР политическият психолог проф...

публикувано на 17.06.24 в 07:46