Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Плевен отбелязаха 80-годишния юбилей на Георги Константинов

С вълнуваща среща в препълнената зала „Катя Попова“ в родния Плевен отбелязаха 80-годишния юбилей на твореца Георги Константинов. Организираха я Дружеството на писателите в града и Общината. Кметът д-р Валентин Христов подари икона на Св. Георги Победоносец с посланието да го закриля и да напомня на поета за почитта, която има в родни си град.

Едно огромно „благодаря“ изрече от сцената Георги Константинов за родния Плевен . Прочете едни от най-известните си стихове и представи юбилейната си стихосбирка „Живея високосно“.


Георги Константинов е роден на 20 декември 1943 г. в гр. Плевен, където завършва гимназия, а впоследствие завършва българска филология в Софийския университет (1967 г.). Бил е зам.-главен редактор на в. „Народна младеж“, главен редактор на сп. „Родна реч”, главен редактор на сп. „Пламък” (от 1983 г.) и негов управител. Народен представител е в VII ВНС (1990-1991 г.) и заместник-министър на културата (1995 г.). Главен секретар е на Съюза на българските писатели (1997 г.), член е на българския ПЕН център от 1996 г. и негов почетен председател.


Дебютната поетична книга на Георги Константинов е „Една усмивка ми е столица“, тя излиза през 1967 г. Автор е на над 30 стихосбирки, като част от тях са преведени на френски, немски, руски, полски, украински и др. езици. Стиховете му са включвани в различни антологии на различни езици – английски, японски, хинди, руски, немски. Пише и книги за деца. Носител е на Меdalika Pontificia Vatikan (1996 г.), Национална награда за поезия (1979, 1983 г.), Национална награда за детска литература (1987 г.), награда „Петко Р. Славейков”, Награда на Министерството на образованието и науката (2001 г.), Национална награда за цялостен принос в детско-юношеската литература „Константин Константинов” (2005 г.) и др. Георги Константинов е сред основателите на плевенското Сдружение „Дружество на писателите“ преди 45 години, бил е и негов зам.-председател, а сега е негов почетен член.

Интервю на Латинка Светозарова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31