Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Петя Георгиева: Предложението за вендинг машини за лекарства е правилно

Десетки села без аптека - ще решат ли проблема вендинг машините?

На автомата ще е по-скъпо, а и бабите трудно ще се оправят, смятат селски кметове

| Интервю
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Министерството на здравеопазването прави нов опит за продажба на лекарства от вендинг машини - стара идея, която цели да реши проблема с недостига на аптеки в малките населени места. Идеята е хората да имат достъп до медикаменти без лекарско предписание, а автоматите да могат да са собственост само на аптеки или дрогерии. Ефектът от промяната би бил подобряване на достъпа на гражданите до лекарствени продукти. Към момента предложението е подложено на обществено обсъждане. 
Според д-р Петя Георгиева от Института за пазарна икономика предложението за вендинг автомати за лекарства в малките населени места е правилно:

"Не на всички места в България има аптека. В момента аптеките са около 3000, но те са концентрирани в големите градове, в областните центрове. Проблемът е в малките населени места, където населението няма достъп до аптека. Проблемът не е само икономически - не е само това, че оборотът на една евентуална аптека на тези места би бил много малък, а че има много големи изисквания за откриване на аптека. Това прави невъзможно наличие на аптека навсякъде, където има население. Идеята да се облекчи достъпа до лекарства дали чрез вендинг машини, дали чрез мобилни аптеки, дали чрез това кметът да ходи да купува лекарства за населението - това са все неща, които трябва да се случат, особено в контекста на демографската ситуация". 
Според нея трябва да се засилят стимулите за личните лекари, които работят в малки и отдалечени населени места. В предаването "Хоризонт до обед" Георгиева изказа мнение, че те могат да бъдат финансови, но не само. По думите ѝ дори в София има недостатъчен брой лични лекари.


Десетки села нямат гарантиран достъп до аптечно обслужване, всеки се оправя сам.

Проверка на БНР показа, че в селцата в Кюстенидилско не разчитат много на вендинг автоматите за лекарства. Там има 65 регистрирани аптеки, но също има цели общини, в които няма нито една, като например в Трекляно и Невестино. В Бобошево пък с много трудности само преди месец беше възстановена единствената аптека. 

Затова предложените промени в Закона за лекарствените продукти - за автоматите за лекарства извън аптеките, за да се осигури достъп до медикаменти на хора в отдалечени места, се възприема повече скептично

"На автомата ще е по-скъпо, а и бабите трудно ще се оправят", коментират кметове по селата. Фармацевти пък смятат, че поставянето на такива машини в малки населени места, където все пак има аптека, може да има обратен ефект и да се стигне до затварянето ѝ. 


Как се справят селата без аптека?
В най-малката община в България - Трекляно, с 19 селца с около 300 души постоянно население, аптека няма от десетилетия. Местните си го знаят и са взели мерки, общинската управа също е наясно и проблемът засега е решен, казва кметът Радко Петрунов.

Нямат си аптека и в другата селска община - Невестино, с 23 съставни села. А там от местната управа предлагат отлични условия за фармацевтите, за да открият аптека, но няма кандидат, разказва зам.-кметът на Невестино Йордан Глогов.

В едно от най-големите села в Пиянечко - Ваксево пък разчитат на джипито или по-точно на дъщеря му.

В съседното Бобошево имат аптека само от месец. Хората там се молят аптекарят от Благоевград да оцелее и да не си тръгне. Общинарят, дългогодишен председател на Общинския съвет, Георги Мичов, който живее в с. Скрино, е нещо като мобилна аптека - всеки ден изпълнява поръчки на съселяните си.

Цялото интервю на Валерия Николова с Петя Георгиева и репортажа на Кирил Фалин от Кюстендил в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20