Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Петя Георгиева: Предложението за вендинг машини за лекарства е правилно

Десетки села без аптека - ще решат ли проблема вендинг машините?

На автомата ще е по-скъпо, а и бабите трудно ще се оправят, смятат селски кметове

| Интервю
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Министерството на здравеопазването прави нов опит за продажба на лекарства от вендинг машини - стара идея, която цели да реши проблема с недостига на аптеки в малките населени места. Идеята е хората да имат достъп до медикаменти без лекарско предписание, а автоматите да могат да са собственост само на аптеки или дрогерии. Ефектът от промяната би бил подобряване на достъпа на гражданите до лекарствени продукти. Към момента предложението е подложено на обществено обсъждане. 
Според д-р Петя Георгиева от Института за пазарна икономика предложението за вендинг автомати за лекарства в малките населени места е правилно:

"Не на всички места в България има аптека. В момента аптеките са около 3000, но те са концентрирани в големите градове, в областните центрове. Проблемът е в малките населени места, където населението няма достъп до аптека. Проблемът не е само икономически - не е само това, че оборотът на една евентуална аптека на тези места би бил много малък, а че има много големи изисквания за откриване на аптека. Това прави невъзможно наличие на аптека навсякъде, където има население. Идеята да се облекчи достъпа до лекарства дали чрез вендинг машини, дали чрез мобилни аптеки, дали чрез това кметът да ходи да купува лекарства за населението - това са все неща, които трябва да се случат, особено в контекста на демографската ситуация". 
Според нея трябва да се засилят стимулите за личните лекари, които работят в малки и отдалечени населени места. В предаването "Хоризонт до обед" Георгиева изказа мнение, че те могат да бъдат финансови, но не само. По думите ѝ дори в София има недостатъчен брой лични лекари.


Десетки села нямат гарантиран достъп до аптечно обслужване, всеки се оправя сам.

Проверка на БНР показа, че в селцата в Кюстенидилско не разчитат много на вендинг автоматите за лекарства. Там има 65 регистрирани аптеки, но също има цели общини, в които няма нито една, като например в Трекляно и Невестино. В Бобошево пък с много трудности само преди месец беше възстановена единствената аптека. 

Затова предложените промени в Закона за лекарствените продукти - за автоматите за лекарства извън аптеките, за да се осигури достъп до медикаменти на хора в отдалечени места, се възприема повече скептично

"На автомата ще е по-скъпо, а и бабите трудно ще се оправят", коментират кметове по селата. Фармацевти пък смятат, че поставянето на такива машини в малки населени места, където все пак има аптека, може да има обратен ефект и да се стигне до затварянето ѝ. 


Как се справят селата без аптека?
В най-малката община в България - Трекляно, с 19 селца с около 300 души постоянно население, аптека няма от десетилетия. Местните си го знаят и са взели мерки, общинската управа също е наясно и проблемът засега е решен, казва кметът Радко Петрунов.

Нямат си аптека и в другата селска община - Невестино, с 23 съставни села. А там от местната управа предлагат отлични условия за фармацевтите, за да открият аптека, но няма кандидат, разказва зам.-кметът на Невестино Йордан Глогов.

В едно от най-големите села в Пиянечко - Ваксево пък разчитат на джипито или по-точно на дъщеря му.

В съседното Бобошево имат аптека само от месец. Хората там се молят аптекарят от Благоевград да оцелее и да не си тръгне. Общинарят, дългогодишен председател на Общинския съвет, Георги Мичов, който живее в с. Скрино, е нещо като мобилна аптека - всеки ден изпълнява поръчки на съселяните си.

Цялото интервю на Валерия Николова с Петя Георгиева и репортажа на Кирил Фалин от Кюстендил в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Дупница цената на водата е почти трикратно увеличена

Цената на питейната вода в Дупница вече е почти трикратно увеличена -  от 1,37 лв.  до 3,74 лв. за кубически метър , след като на практика фалиралото общинско ВиК дружество, със задължения от около 3 милиона лева, е в ликвидация, а градът и 16-те села от 1 август се обслужват от "Кюстендилска вода". Същевременно общинските съветници трябва да..

публикувано на 04.08.24 в 21:00
Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева.

Д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието и храните на мястото на Таня Георгиева, която беше освободена след нейна молба по лични причини.  Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието Кандидатурата на Василева, която до момента заемаше поста на..

публикувано на 01.08.24 в 18:47
Проф. Радка Аргирова

Проф. Аргирова: Covid-19 не може да се нарече сезонен, ще е активен през цялата година

" Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция . За  Гърция и Белгия има данни за ръст  на заболелите,  в САЩ има също сериозен ръст  в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт"  вирусологът проф. Радка Аргирова . Три вируса излагат на риск почивката на кипърци..

публикувано на 01.08.24 в 09:55

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13