Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Лалева: Страховете помагат да осъзнаеш къде не си развил себе си

Мария Лалева
Снимка: ФБ/ Живот в скалите

Мария Лалева - "Живот в скалите" и "Пасиансът на архангелите"

Едва ли има читател, който не е чувал за Мария Лалева. Нейните книги "Живот в скалите" и "Пасиансът на архангелите" обединиха около себе си хиляди хора и ги убедиха колко красива е човешката същност – с всичките й противоречия и рани. 

Гласове като този на Мария Лалева трябва да се чуват. И не само около националния ни празник. Защото в търсещи творци като нея можем да намерим мъдростта, която да ни успокои, да ни претвори отново, да ни накара да вярваме.


А Мария Лалева в момента е в Созопол. Прекарва времето си в писане на новата книга и разходки из любимото море, недокоснато от забързаната глъч на туристите. „От 2016 – 17-та открих магията на зимното море и от тогава няма сила, която да ме спре зимата да прекарам поне месец – два на морето. Това е най-истинският сезон за тези, които обичат морето. Денят ми тук е подчинен на това да ставам рано, да пиша, а следобед редактирам. Организирам си и два -три часа за почивка и за общуване с морето, с калдъръмените улици на Созопол“ разказа за „Понеделник вечер“ популярната писателка. 

Какво обаче да очакваме в предстоящата книга? 

„Сега, може би съм повече взряна в битката между доброто и злото. И това всъщност битка ли е? Както и кое наричаме зло? Какво всъщност е войната? Войната вътре, войната вън, войната като начин да покажем колко ниско можем да стигнем. Войната като начин да ни свали толкова ниско, за да ни покаже колко високо можем да се издигнем. Много мъжка книга се получава. Много интересни мъжки образи. И аз с тия мъже някак си трябва да се разбера“ сподели за новото си, предстоящо заглавия Мария.


В нейните истории човекът е винаги в центъра на действието – с неговите добри и лоши страни, страхове, победи и загуби. 

Каква обаче е съвременната роля на страховете?

„Страховете не са непременно нещо лошо. Страховете са патерици. Те са като предателите. Те са като хората, които те нараняват. Те ти помагат да осъзнаеш къде не си дотам развил себе си. Когато си зададеш въпроса защо се страхувам от самотата и ако започнеш да вървиш по тази верига може би ще стигнеш някъде далеч в детството или до някаква травма. Страховете са страшни тогава, когато се превърнат в господари на решенията“ разказа още Мария Лалева.


Повече, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..

обновено на 13.11.24 в 18:28

"Стадото" - метафора за различните

Филмът "Стадото" на режисьора Милко Лазаров ще открие тази вечер 38-ото издания на фестивала "Киномания" в зала 1 на НДК. "Стадото" е филм за различния човек и отношението на обществото към него. Премиерата на филма по кината ще бъде през февруари следващата година, когато ще започнат и неговите прожекции. Третият пълнометражен филм на Милко..

публикувано на 13.11.24 в 06:59
Ана Цанкова и Диана Юсколова (от ляво на дясно)

Ана Цанкова и Диана Юсколова ще четат стихове на 13 ноември в търсене на позитивното в живота

Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..

публикувано на 12.11.24 в 12:40
Греди Асса

Художникът Греди Асса представя новата си изложба "През времето"

Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс".  " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР.  "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..

публикувано на 12.11.24 в 12:14