Цената на питейната вода за Дупница и общината, която сега е 1,37 лв. за куб. метър и не е променяна 13 години, ще е 3,71 лева за куб. метър.
Увеличението е заради пресъединяването на ВиК-Дупница към регионалния оператор "Кюстендилска вода", което юридически, административно и финансово трябва да стане от 1 април., поясняват от оператора.
Започва засичането на изправността и регистрирането на водомерите и сключването на нови договори с абонатите на територията на Дупница и 16-те съставни села.
Абонати на ВиК в Дупница коментират, че не са плащали вода за поне два-три месеца, поради административната несъстоятелност на водното дружество, което на един етап е било и без работеща компютърна система заради задължения към поддържащата фирма.
Има опасения, че новата цена на водата може ще бъде калкулирана със стара дата. Инж.Йорданка Харалампиева, експерт в "Кюстендилска вода":
"Имаме готовност, има пусната заповед, за да тръгне засичането от 1 април на "Кюстендилска вода". От там нататък тръгват наши колеги с техните инкасатори и засичането на измервателните устройства вече ще бъде вписано в "Кюстендилска вода".
Същевременно "Кюстендилска вода" обяви, че инвестициите за община-Дупница за 2024 г. ще са за 172 700 лева. Като 74 700 лева ще са за доставка на питейна вода, 62 000 лева за рехабилитация на водопреносната мрежа, за пречистване на отпадни води - 11 000 лева.
Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли. Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат..
Съветът за тристранно сътрудничество обсъди бюджета на Здравната каса, който е с близо 16% по-висок, или 1,36 милиарда лева повече спрямо миналата година и достига 9,4 милиарда лева. И работодателските организации, и синдикатите обаче посочиха редица проблеми в здравно-осигурителната система, които не са обхванати от проекта за бюджет. "Все..
"24 февруари 2022 г. е дата, която вечно ще остане позорна", се посочва в изявление на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, адресирано към президента на Украйна Володимир Зеленски "Днес се присъединяваме към Вас, почитайки паметта на загиналите за Украйна герои и тези, които все още се борят на първа линия. Една..
Премиерът Росен Желязков ще участва в конференция, с която ще бъде отбелязана третата годишнина от пълномащабната война на Русия срещу Украйна, съобщиха от правителствената пресслужба. Навършват се 3 г. от началото на руската война в Украйна Форумът се организира от украинския президент Володимир Зеленски. В Киев са лидерите на ЕС..
"Не мога да си представя какво чудо може да се случи, за да се получи перфектен бюджет. Този процес не започва в момента. Той е следствие и на харченето на предишните правителства". Това обясни пред БНР Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България. "Бюджетът не трябва да се политизира, но той е критичен..
" По-скоро ще се потърси сближаване между Германия и САЩ , както правят опити и западноевропейските лидери да се сближат. Почти никой в Европа не очакваше Тръмп да спечели. Така че те в момента трябва да се пренастроят в известен смисъл". Това мнение изказа пред БНР Иван Начев – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "..
Днес се очакват първи резултати от пробите от храната, взети в детската градина „8 Март“ в пловдивския район „Южен“. Близо 20 деца от общо 130 там са потърсили лекарска помощ в петък вечерта със симптоми на неразположение. В петък на обяд те са консумирали супа от месо с ориз, огретен от картофи, круша и пълнозърнест хляб. Децата са на различна..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.