Ротация и правителство ще има въпреки съмненията за договорки и всичко това е в рамките на очакваното. Това сподели в интервю пред БНР доц. Венелин Стойчев от Института по философия и социология на БАН.
В предаването "12+3" той коментира езика и начина на говорене на политиците след двудневните консултации на политическите сили при президента Румен Радев за съставянето на кабинет с мандата на ГЕРБ.
"Договорка ще има, но въпросът е какво се случва за обществото и развитието ни от тази ротация. Мисля, че е важно да минем през тези процеси от гледна точка на демократичното общество. Големият проблем за сглобката е, че около нас няма реално разделение на властите и за да компенсираме, има нужда от сглобки, които компенсират тези обществени дефицити", коментира доц. Стойчев.
Той е категоричен, че "политиката започва, когато спрем да говорим за "хората" и "народа", а започнем да говорим за "граждани".
"Ситуацията е в рамките на очакваното. Като граждани, анализатори и журналисти трябва да виждаме отвъд тези очаквания. Имаме съмнения, но това е смисълът на политическия диалог и разговор", коментира социологът.
Той припомни думите на Корнелия Нинова на излизане от президентството: "Ние ще влезем в следващото НС, ако има избори", означава, че в главите на БСП 4-процентната бариера е препятствие.
Начина на говорене на политиците той оцени като "цирк".
"Това, което виждаме, е пошло, отвратително. Проблем е, защото имаме хора, които изпитват перверзната наслада да гледат такъв тип говорене от парламентарната трибуна и от публични институции, и от друга страна пак са хората. А политиката започва тогава, когато спрем да говорим за хората и народа, когато разберем, че има граждани, тези граждани имат интереси и се обединяват, за да отстояват интересите си. Когато има силно общество, има здрава държава. При нас, понеже обществото не е силно, имаме корумпирана държава, която продължава да разяжда и възможността за развитие на обществото", обясни доц. Стойчев.
На въпроса - кое е добре за народа, той отговори:
"Няколко важни индикатора - червени лампи трябва да ни светят. Когато някой говори за "народ", е популистка реторика, когато говори за "граждани и интереси", е смислено, защото сме на терена на модерната политика".
Според него в момента България е като Германия след Втората световна война:
"След дългото управление на ГЕРБ, в голяма степен сме като Германия след Втората световна война. А това е дълго управление, при което политическите партии се стабилизират от ресурсите на държавата, е проблемът пред нашето общество".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Днес в община Силистра започна обработката срещу комари. За годината са предвидени 16 обработки – половината от тях ларвицидни, а останалите имагоцидни. Общата площ, която ще бъде третирана, е малко над 7100 декара. Договорът с фирмата-изпълнител е за две години, като максималната стойност не може да надвиши 480 000 лв. с ДДС. Ще бъдат..
Жители на Габрово излязоха на протест срещу насилието над животни и с искането жестокостта към животни да се наказва с ефективни присъди. Акцията по обед събра хора от различни възрасти, някои водеха домашните си любимци. С акцията, провокирана от шокиращия случай с насилието над животни, протестиращите поискаха ефективни присъди за..
Административният съд в София отхвърли жалбата на Ахмед Доган срещу решението на председателя на Патентното ведомство, свързано с марката "ДПС". Произнасянето на съда е във връзка със спор между двамата съпредседатели на движението - кой да има права върху марките. Първо искания за вписване на прехвърляне на правото върху тях е било..
Административни процедури забавят санирането на старите сгради, а в резервния списък за финансиране чакат над 2100 блока за 2,7 млрд. лева. Това предупреди кметът на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на Националното сдружение на общините. Около 2 милиарда лева са предвидени в държавния бюджет за саниране на старите блокове, но..
Сръбският вицепремиер Александър Вулин смята, че Сърбия никога няма да стане член на Европейският съюз. Тази си позиция той е изказал пред руската медия "Спутник" и е изразил подкрепата си за пълноправно членство на Белград в БРИКС. Вулин е допълнил, че очаква президентът Александър Вучич да организира референдум по въпроса през следващите..
Метаболитните нарушения се контролират с количеството и качеството на приеманата храна. А превенцията може да се направи с едно хапче - хапчето на спорта. Това заяви пред БНР журналистът Елисавета Шидерска, която е лектор на симпозиум във Варна, посветен на метаболитните проблеми, остеопорозата и подаграта. На събитието са лекари, фармацеври,..
Двама братя - членове на разбитата преди години организирана престъпна група, известна под името "Наглите", са били задържани за отвличането на двама мъже. Смята се, че и похитителите, и намиращите се в неизвестност лица са имали връзка с изчезнали в София 160 кг кокаин. По данни на американски партньорски служби, наркотикът е пристигнал на..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече..
Как и за колко се работи в "Български пощи"? Въпросите за условията на труд и заплащането в Националната пощенска служба вълнуват не само хилядите..
Необходима е сериозна работа с полицаите, за да не смятат случаите на насилие над животни за смешни. Това заяви за БНР ветеринарят и дългогодишен..