Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 3-17 март 2024

5
Линията на Томашевски и Халдаш
Снимка: Марчин Томашевски

Поляците Мачрин Томашевски и Павел Халдаш осъществиха вероятно първото зимно изкачване на голяма стена в Аляска. То е продължило 10 дни - от 28 февруари до 8 март, като новата линия "Zimne wojny" е по Южната стена на една от кулите в масива Mooses Tooth, в националния парк "Денали", САЩ. Маршрутът е 980 м, 19 въжета, A3, M5, 70°.
Според Томашевски това изкачване е било по-трудно и в по-студено време от последната им експедиция в Гренландия. В началото на миналата година двамата с Халдаш осъществиха първото в историята изкачване на голяма стена там през зимата. Това се случи през февруари, когато в продължение на 14 дни двамата изкатериха при -40 градуса температури нов маршрут "FRAM" - 17 въжета, 700 м, М5, А3, С2.
На стената
Снимка: Фейсбук страница на Марчин Томашевски

Пред БНР Томашевски обясни, че не е открил информация за предишни зимни бигуол изкачвания в Аляска, така че е твърде вероятно той и Халдаш да са първопроходници и тук. Миналия ноември Марчин Томашевски беше гост на Банско филм фест. Освен с премиерните си зимни изкачвания на големи стени в отдалечени райони, той е известен и с мащабната си дейност за обучение на деца-катерачи.


Белгиецът Шон Вилануева направи първия цялостен траверс четирите кули на Торес дел Пайне в Патагония. 4-дневният соло траверс е започнал на 22 февруари и наречен ”Doble М”, като включвал преодоляването на 2000 м денивелация, съобщава сайтът Pataclimb.com:
Маршрутите, по които белгиецът е изкачил четирите кули:
1. “Il lungo sogno” (900 м, 60º, 6а, A2) на Южната кула;
2. “Kearney-Knight” (850 м, 6а, A2) на Централната кула;
3. “Monzino” (200 м, 6а+) на Северната кула;
4. "Puro Filete" (300 м, 6b+, A1) на кулата La Peineta.
Малко по-рано, в края на януари и началото на февруари Вилануева прекара заедно с Нико Фаврес, Сиб Ванхей и Дрю Смит 18 дни на стената на Централната кула на Торес дел Пайне, където осъществиха първото свободно преминаване на култовия маршрут "Riders on the Storm" (1300 м, 38 въжета, 7с+, А3). Време, в което екипът беше изложен на снежни бури, ветрове със скорост 140 км/ч и нулеви температури при катеренето на скалната кула. През 2021 г. пък Вилануева спечели “Златен пикел” за траверса си “Moonwalk” на масива на Фицрой в Патагония и определено е един от най-големите приключенци на нашето време, с безспортно място сред най-добрите алпинисти в света.

Тарверсът на Вилануева
Изображение: Patagonia Vertical

Три французойки осъществиха първото изцяло женско изкачване на известния маршрут “Filo Sureste” (800 м, 6b+, C2, WI5) на връх Серо Торе в Патагония. На 22 февруари Лиз Бийон, Фaни Шмиц и Дирт и Мод Ванпул са стъпили на върха, след като са преминали историческия маршрут "Компресорът". Тройната свръзка е прекарала близо месец в основата на стената заради обилни снеговалежи, а самото изкачване е отнело 3 дни.

Никола Калистрин взе два медала от кръг от Световната купа по ски-алпинизъм в дисциплината "спринт" в Азербайджан. Във вертикалния километър българинът завоюва среброто, а в спринта стана трети.

В Рила се проведе 30-ото издание на купа "Мальовица" по ски-алпинизъм, което излъчи и шампионите в отборната дисциплина - това са отборите на „АлПиринСки“, Банско Ивона Михайлова - Михаела Георгиева при жените и Никола Калистрин - Виктор Стефанов при мъжете. В маршрут Б, който беше открито индивидуално състезание, победи Светослав Чолаков, а в най-краткия маршрут В - Марин Занковски. 

Симеон Павлов - победител
Снимка: Freeride Team BG

Българските фрирайдъри постигнаха три победи в голямото международно състезание 3 звезди, което беше квалификационен кръг от Световните серии на Freeride World Tour. То се проведе на 10 март под връх Тодорка, Банско. Стартовата височина беше 2746 метра от самия връх, а денивелацията - 350-400 м, с дължина на спускане между 800 и 1000 метра. В сноуборда при жените първа стана Теодора Илиева, а при мъжете - Борислав Стоянов. В ските при жените най-добре се представи Шисато Сасада (Япония), а при мъжете триумфира Симеон Павлов. Участниците в състезанието бяха оценявани за трудност на избраната линия, контрол по време на цялото спускане, лекота при изпълнение на отделните елементи, както и техника и сложност на скоковете, съобщава БТА.

Пловдивчанин записа ново най-добро време за преминаване на маршрута Ком-Емине в зимни условия. Даниел Иванов е изминал близо 600-километровото трасе за 8 дни и 18 часа, като стартът е бил на 1 март. Сп. 360 съобщава, че през това време по маршрута е имало снежни виелици, дъжд, мъгла и температури от минус 5 - минус 10 градуса, а 33-годишният мъж е бил подкрепян от свои приятели, които са се движели с бус - в него Даниел е сменял екипировката си и се е хранел.
На 27 февруари 2019 г. планинският бегач Божидар Антонов осъществи най-бързото преминаване на Ком-Емине в зимни условия - 9 дни, 4 часа и 51 минути. Време, в което гази в сняг до кръста, мина през снежна буря и почти не спа - при температури, достигащи минус 20 градуса и ветрове със скорост до 140 км/ч.


По повод сегашното постижение на Даниел Иванов Божидар Антонов написа в социалните мрежи, че няма претенции и че приема това за най-бързото преминаване на маршрута в зимни условия.

В Базовия лагер на Еверест се състоя традиционната церемония Пуджа, която постави началото на новия сезон за изкачванията. След нея непалските екипи започват оборудването на ледопада Кхумбу и маршрута до върха, по който тази пролет се очаква да опитат късмета си над 400 чуждестранни клиенти - толкова са издадените пермити до моментра, като се очаква броят им да се увеличи в следващите седмици. 
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кабала и рождената дата

Кабала е много древно мистично учение, което определя важна част от това, което чака даден човек в живота. Кабала не определя бъдещето, а прави връзка между очевидно житейското и човешко- предначертаното. Как можем да разберем това! Към кабалистичното чисто 142857 се добавя цялата рождена дата, например 1962417. Числата се..

публикувано на 22.04.24 в 14:31

21.04.2024 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 21 април 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 22.04.24 в 10:25

"С кротка нежност ще те изпълня, с ябълков дъх и с нещо без име"

Ваня Костова е родена на 18 април 1957 г. в Димитровград, израснала е в Бургас, където завършва езикова гимназия. Още като ученичка пее навсякъде, където ѝ се удаде възможност, но това ѝ пречи да посещава редовно училището.  По-късно Ваня Костова завършва Българската държавна консерватория (днес НМА „Панчо Владигеров“) в класа на Георги Кордов. Първите..

публикувано на 18.04.24 в 03:00
Верадина Начева

Екстремните спортове 7 - 15 април 2024

Верадина Начева се пребори за четвъртото място на Световното първенство по скайрънинг за мастъри (над 40-годишна възраст) в Португалия. Тя участва в класическата скай дисциплина и измина 37-километровото трасе с 2500 м изкачване за 5:01:21 часа. С разлика от секунди бяха излъчени победителите в тазгодишното издание на едно от първите..

публикувано на 15.04.24 в 13:49

14.04.24 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 14 април 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 15.04.24 в 09:32

Нови данни за българския маршрут по най-трудния ръб на Еверест

Нови данни за българския маршрут по най-трудния ръб на Еверест ще бъдат оповестени от алпиниста Николай Петков, участник в националната експедиция през 1984 г. Идния месец, в Дома на киното в София, той ще има презентация по повод 40-ата годишнина от най-значимото постижение в българския алпинизъм. Петков сверява данни от други експедиции и ще представи..

публикувано на 13.04.24 в 12:08
В Пирин

Пътят към големите мечти е с голяма денивелация

В края на миналата седмица 27-годишният банскалия Никола Калистрин измина скоростно цялото северно било на северния дял на Пирин - най-високата и най-красива част на планината, като изкачи 30 върха за по-малко от 10 часа. Това, предадено в числа, се равнява на  42 километра, с 4600 м положителна денивелация в снежния и на места заледен Пирин,..

публикувано на 10.04.24 в 12:56