Операта е написана през 1981 година и е по либретото на Оскар Вилнер, който работи по едноименната тетралогия на най-известния исландски писател Гунар Гунарсон. Премиерата е на голямата сцена на великотърновския театър от 19 часа, входът е свободен и спектакълът е подарък за празника на старопрестолния ни град. След тазвечерната премиера спектакълът ще бъде представен в Австрия и в Исландия. Репортажът е на кореспондента ни Здравка Маслянкова.
Проектът е между три държави – България, Австрия и Исландия. Произведението е изключително тежко като драматургия и сценичен състав, поясни Александър Александров, председател на дружеството „Лилавият лебед“ във Виена, съорганизатор на събитието:
„Дружествата, които участваха в подкрепата на този проект, си поставиха за цел да се изгради културен мост, да навлезем в нова епоха, епохата на модерното, т.е. да видим кои са класиците от утре. Операта „Хората на Борг“ е световна премиера и се явява единственото 12-тоново произведение, което ще бъде и сценирано. По този начин правим история“.
Операта описва живота на един известен с достойнството и честолюбието си исландец от малко селце на остров Борг, който има двама сина и вместо да предаде феодалната си власт на по-големия, избира по-малкия, който е учил за пастор, но далеч не притежава тези морални ценности. Това е история за едно грехопадение, развито в драматичен конфликт. Показана е и ролята на жената в изолираното островно общество на Исландия. Крайъгълен камък в операта е прошката и тази тема привлича Хелмут Нойман да превърне литературният шедьовър на Гунар Гунарсон и либретиста Оскар Вилнер в музикална приказка.
Гост диригент на спектакъла е маестра Бистра Диляноф, която е била ученичка на австрийския композитор Хелмут Нойман и казва за него, че има много красиво перо за оркестър, а 12-товоната опера „Хората на Борг“, написана преди 43 години, е в новото направление за атонална музика, разказа маестра Дилянов:
„Цялостната музика на Хелмут Нойман и цялото му влияние в съвременната музикална теория е изключително, защото през 20-и век настава разпад на хармониите така, както сме ги чували. Настава времето на така наречената атонална музика“.
12-тоновата атонална музика е по-различна от това, на което музикантите и публиката са свикнали, допълни маестра Диляноф:
„По-богата е, с повече цветове и по-непривична. Няма го този тотален център – тук сме сега, после малко излизаме и пак се връщаме, така наречената тоника. Тук е много по-богато и красиво“.
В спектакъла участват солистите Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, петима китайски изпълнители, които са докторанти в Музикалната академия заедно с оркестъра и хора на великотърновския театър.
Гост режисьор на спектакъла е Боян Иванов:
„Операта е в три действия. Първо и второ действие са доста последователни в разказно отношение. Третото действие е много по-различно, според моята интерпретация е като съновидение. Третото действие е 17-18 години е след второ действие. Накрая завършва всичко с опрощаване и стигаме до основната тема на операта – опрощаването и разкаянието“.
Предложението световната премиера на операта „Хората на Борг“ на Хемлут Нойман да е във Велико Търново е на Австрийско-българското дружество, заяви директорът на великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев:
„Този проект спомага за развитие и задълбочаване на културните връзки между България и Австрия, популяризиране на австрийската музикална култура. Този проект съм сигурен, че ще издигне имиджът на великотърновския театър и на Велико Търново като историческа и духовна столица на България“ .
Световната оперна премиера на „Хората на Борг“ е под почетния патронаж на Нейно Превъзходителство Андреа Икич-Бьом, посланик на Република Австрия у нас. Събитието е организирано от Австрийско-българското дружество, Община Велико Търново, Сдружението за култура „Лилавият лебед“ във Виена, Международно дружество „Елиас Канети“ в Русе и Музикално-драматичният театър в старопрестолния град. Въпреки преклонната си възраст, за премиерата във Велико Търново е и самият композитор Хелмут Нойман.
Снимки: Здравка Маслянкова
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..