Алиани посрещнаха пролетта в силистренското село Брадвари с празника Невруз, а кукери гонеха злите сили на Сирни Заговезни – Денят за прошка – в Айдемир. И едните и другите прескачат огън за здраве и благодат. И едните и другите посрещат пролетта и поставят началото на новата стопанска година.
Като алиани у нас се определят около 50 000 души, които населяват Добруджа, Лудогорието и Източните Родопи. Алиани, алевити и казълбащи – за едни и същи хора ли говорим? Отговорът е да, но за самите тях е някак по-достойно названието алевити, сподели докторът по етнология Йордан Касабов:
"За тях е най-достойно да бъдат наричани алевити. Алевит идва от светлина, сияние, зарево, слънце. Също са и последователи на шиизма, създадено от зетя на Мохамед - Али".
Казват, че са общество обвито в тайнство:
"Изповядват някаква скритост, някаква енигма. Така е било в миналото, допълни още Касабов.
Алианите-алевити са от течението на шиитите, в днешно време населяващи в голяма степен Иран. Другото течение на исляма по нашите земи са сунитите. И двата клона почитат Всевишния еднакво силно, както и свещената книга, каза османистът Огнян Георгиев.
"Само в някои елементи от ритуалите имат различия. Палят свещи, допускат образ в техните църковни места - там може да се видят портрети на пророка Али, на Демир баба, докато в ортодоксалните джамии това не се допуска, там се допускат само текстове от Корана или образи на птица - лебед, паун или цветя - но само в по-старите храмове.
При алианите е малко по-либерално богослужението - могат да присъстват жени и деца, те се молят лице срещу лице, а не с кланянето като при ортодоксалните. Алианите са по-отворени към светското, към друговерството, разказа още Георгиев.
Характерното обаче е, че алевитите палят бели свещи, поясни д-р Йордан Касабов:
"Белите свещи са атрибут на богомилството, това е много впечатляващо, те по имат усещането за близост с българите и след това с християните, допълни Касабов.
Алианите съществуват от векове като общност, сподели и Мюзеян Джафер, секретар на читалището в силистренското село Брадвари:
"Предците им били разпръснати по земите на днешна България, Турция, Македония, Албания и Близкия Изток. У нас ги има от поне 500 години, каза Джафер.
Името на пролетния празник Невруз идва от персийски – Нов Ден. Празникът е включен в списъка на ЮНЕСКО през 2009 година, а година по-късно Общото събрание на ООН с резолюция го утвърждава като международен.
"Посреща се изгрева, земята се пробужда, а гласът на кукувицата носи радостната вест за идването на Невруз, разказа още Мюзеян Джафер.
Семах е обреден дервишки посветителски танц, в който участниците се въртят в посока обратна на часовниковата стрелка:
"Името произлиза от значението на думата небе - може да се опише като духовно пътуване към въздигането до небесата и връщането на земята, каза още Джафер.
И така - обредността при алианите- алевити е близка до тази на българите. И алианите, и кукерите, участвали в 48-то издание на традиционния празник на маските в село Айдемир, край Силистра в празничната вечер прескачат огън за здраве. Идейното разбиране на алевитите за света е любов и обич към хората.
Още по темата в звуковия файл.
Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава , падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда. Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...