Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ритуалите на алианите на пролетния празник Невруз в село Брадвари

Името на пролетния празник Невруз идва от персийски - нов ден

5
Село Брадвари - празника Невруз
Снимка: Незабравка Кирова

Алиани посрещнаха пролетта в силистренското село Брадвари с празника Невруз, а кукери гонеха злите сили на Сирни Заговезни – Денят за прошка – в Айдемир. И едните и другите прескачат огън за здраве и благодат. И едните и другите посрещат пролетта и поставят началото на новата стопанска година. 

Като алиани у нас се определят около 50 000 души, които населяват Добруджа, Лудогорието и Източните Родопи. Алиани, алевити и казълбащи – за едни и същи хора ли говорим? Отговорът е да, но за самите тях е някак по-достойно названието алевити, сподели докторът по етнология Йордан Касабов:

"За тях е най-достойно да бъдат наричани алевити. Алевит идва от светлина, сияние, зарево, слънце. Също са и последователи на шиизма, създадено от зетя на Мохамед - Али". 
Казват, че са общество обвито в тайнство:

"Изповядват някаква скритост, някаква енигма. Така е било в миналото, допълни още Касабов.

Село Брадвари - празника Невруз

Алианите-алевити са от течението на шиитите, в днешно време населяващи в голяма степен Иран. Другото течение на исляма по нашите земи са сунитите. И двата клона почитат Всевишния еднакво силно, както и свещената книга, каза османистът Огнян Георгиев.

"Само в някои елементи от ритуалите имат различия. Палят свещи, допускат образ в техните църковни места - там може да се видят портрети на пророка Али, на Демир баба, докато в ортодоксалните джамии това не се допуска, там се допускат само текстове от Корана или образи на птица - лебед, паун или цветя - но само в по-старите храмове. 

При алианите е малко по-либерално богослужението - могат да присъстват жени и деца, те се молят лице срещу лице, а не с кланянето като при ортодоксалните. Алианите са по-отворени към светското, към друговерството, разказа още Георгиев. 

Характерното обаче е, че алевитите палят бели свещи, поясни д-р Йордан Касабов:

"Белите свещи са атрибут на богомилството, това е много впечатляващо, те по имат усещането за близост с българите и след това с християните, допълни Касабов.

Село Брадвари - празника Невруз

Алианите съществуват от векове като общност, сподели и Мюзеян Джафер, секретар на читалището в силистренското село Брадвари:

"Предците им били разпръснати по земите на днешна България, Турция, Македония, Албания и Близкия Изток. У нас ги има от поне 500 години, каза Джафер.

Името на пролетния празник Невруз идва от персийски – Нов Ден. Празникът е включен в списъка на ЮНЕСКО през 2009 година, а година по-късно Общото събрание на ООН с резолюция го утвърждава като международен.

"Посреща се изгрева, земята се пробужда, а гласът на кукувицата носи радостната вест за идването на Невруз, разказа още Мюзеян Джафер.

Село Брадвари - празника Невруз

Семах е обреден дервишки посветителски танц, в който участниците се въртят в посока обратна на часовниковата стрелка:

"Името произлиза от значението на думата небе - може да се опише като духовно пътуване към въздигането до небесата и връщането на земята, каза още Джафер.

И така - обредността при алианите- алевити е близка до тази на българите. И алианите, и кукерите, участвали в 48-то издание на традиционния празник на маските в село Айдемир, край Силистра в празничната вечер прескачат огън за здраве. Идейното разбиране на алевитите за света е любов и обич към хората.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09