Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Каракашев, юрист на Асоциацията на собствениците на земи:

Промените в Закона за земеделските земи ще са в ущърб на над 35 хил. стопани

"В днешно време е много по-лесно да узурпираш и да си присвоиш земеделска земя отколкото някоя движима вещ като лек автомобил", смята юристът

| Интервю
Мирослав Каракашев
Снимка: Юлияна Корнажева

Така предлаганите промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи са в полза на около 1500 земеделски стопани и в ущърб на над 35 хил. Тези 1500 обработват близо 80% от земеделската земя в повечето землища. Това са тези стопанства, които притежават концентрирано голяма собственост или права на ползване в определени землища.

Това твърди в интервю за БНР Мирослав Каракашев - юрист на Асоциацията на собствениците на земи. 

В петък на първо четене в парламента минаха промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Промените са дълго чакани от земеделците, които обработват земята, но и сериозно оспорвани от собствениците на същата тази земя. Предстои второ четене на проектозакона. 

Собствениците на земи реагират остро на сключването на доброволните споразумения за комасирано ползване на земеделска земя. Предложено е споразумението, което се сключва между ползвателите, да влиза в сила, когато е подписано от не по-малко от 2/3 от ползвателите и при условие, че обхваща не по-малко от 2/3 от площта в съответното землище. За останалата 1/3 от ползвателите, които не са подписали споразумението, ще се изготвя служебно разпределение на масивите. Според Каракашев това е недопустимо:

"Става въпрос за частна собственост, а служебното разпределение на частна собственост противоречи на Конституцията на България".

Той цитира текста от Конституцията, който казва, че държавата трябва да пази частната собственост и че тя е неприкосновена. 

В момента, в който със закон се допуска административен орган да се разпорежда с частна собственост, като определя кой, при какви условия и как ще ползва определена земеделска земя, без да се пита собственика, за нас това противоречи на Конституцията, обясни Каракашев. И уточни, че Асоциацията никога не е била против доброволните споразумения за ползване. 

Според него това предложение е отстъпление от възможността за договаряне, защото, по думите му, се дава възможност на малко на брой, но с по-голяма тежест като обем земя, субекти в определено землище да се договорят помежду си, изтласквайки много на брой по-малки собственици и ползватели на земеделска земя. Той е категоричен, че това е тотално отстъпление от идеята за създаване на масиви за ползване, въз основа на споразумение

Каракашев смята, че така много малки собственици и ползватели на земеделска земя ще бъдат изведени от споразуменията. Ако тези правила бъдат приети, хората ще бъдат насърчени да не се споразумяват, изказа мнението си той. По думите му ако искаме да има споразумения, трябва да ги отворим за всички. 

"В днешно време е много по-лесно да узурпираш и да си присвоиш земеделска земя отколкото някоя движима вещ като лек автомобил", подчерта Каракашев.

Според него трябва да се търсят механизми, които да са в съответствие с Конституцията и на база на обществен дебат могат да бъдат приемливи в посока на това да се реши проблемът с т.нар. "пасивни собственици", вместо да се "измислят механизми на заграбване на чужда собственост чрез административни актове, чрез вмешателство на държавата в едни частно-правни отношения".

Цялото интервю на Веселина Миланова с Мирослав Каракашев за предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приспособяват подземни тунели за бомбоубежища в Атина

Гръцките медии съобщават за спешно изграждане на убежища в Атина срещу евентуален ядрен удар от Русия. По примера на други европейски страни и в Атина се изграждат подземни убежища поради изостряне на напрежението между Русия и Украйна, информират медиите. Използват се вече съществуващи подземни тунели, които се приспособяват за убежища...

публикувано на 28.11.24 в 11:08

Заради поскъпването на "Гражданска"-та на такситата: КЗК на проверка в Асоциацията на застрахователите

От Комисията за защита на конкуренцията съобщиха,че проверяват офиса на Асоциацията на българските застрахователите. Инспекторите ще изземат документация и ще проучат  дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което..

публикувано на 28.11.24 в 11:06

Изгубени в достъпа до информация

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани? Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "..

публикувано на 28.11.24 в 11:01
Доставка на замразени пуйки в отдалечени райони на Аляска, ноември 2024 г.

В САЩ отбелязват Деня на благодарността

В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..

публикувано на 28.11.24 в 10:54
Росен Желязков

ГЕРБ внесе в КС питане за правомощията на ВСС

ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. В искането се иска и тълкуване за това да ли е допустимо със закон или друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани. В трети..

публикувано на 28.11.24 в 10:49

Спират покупките на чужда валута на вътрешния пазар в Русия

От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар.  В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..

публикувано на 28.11.24 в 10:27

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас - без такси и налози. По време на общественото обсъждане в енергийния регулатор изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов обясни причините дружеството да повиши прогнозата си от 8 на 11 на сто...

публикувано на 28.11.24 в 10:26