Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трябва има твърди убеждения относно свободата, демокрацията и основания на правила ред"

Посланик Джонгин Бе: България и Балканският регион се очертават като стратегически партньор на Южна Корея

"Производството на ядрена енергия изглежда неизбежен и реалистичен избор"

| Интервю
Н.Пр. Джонгин Бе
Снимка: Ани Петрова

Очаква се България и Балканският регион да се очертаят като стратегически партньор на Южна Корея. Това заяви пред БНР посланикът на Южна Корея Н.ПР. Джонгин Бе.

България и Южна Корея вече 34 години имат дипломатически отношения. Те са установени след падането на Берлинската стена.

- Как се отразява глобалната несигурност на Южна Корея?

- Тъй като икономиката на Южна Корея е ориентирана към износа и има много голяма зависимост от чужди държави, ние винаги оставаме будни, за да се адаптираме към промените. 

- Каква е ситуацията на Корейския полуостров в навечерието на парламентарните избори, които ще се проведат през април?

- В Корея има оживен публичен дебат за изборите, което е важен процес за една жизнена демокрация.

- Колко сериозна е вероятността за гореща война между Северна Корея и Южна Корея?

- Въз основа на дългогодишния ни опит в отношенията с КНДР ние вярваме, че ключът към поддържането на мир е силен национален отбранителен капацитет, както и че няма нужда да отговаряме на всяка дума и действие на КНДР. 

- Каква е вероятността Северна Корея да се опита да повлияе върху предстоящите избори в Южна Корея? 

- Както каза президентът господин Радев на срещата на върха - трябва да останем бдителни срещу невярна информация преди изборите. Подобни опити на Северна Корея за дезинформация са се случвали в миналото. Южнокорейският народ няма да бъде заблуден от тях. 

- Как ще се отразят американските избори върху Южна Корея?

- Тъй като Южна Корея и САЩ са военни съюзници и имат близки икономически отношения, посоката на американската дипломация ще засегне Корея и се очаква Европа да бъде в подобна ситуация. 

- Какво дава предпоставки за корейското чудо?

- Вярваме, че силата се крие в ориентираната към износ политика на правителството, усилията на страната за трансформиране в технологично напреднала държава заедно със страстта към образованието и силната устойчивост при реагиране на кризи. 

Джонгин Бе и Ирина Недева

- Очаква ли се задълбочаване на икономическите връзки с България?

- Посещението на председателя на Националното събрание на Република Корея в България беше предварително планирано, но предостави възможност да се обсъди участието на корейска компания в изграждането на атомна електроцентрала в България. Въпреки, че "Хюндай груп" е добре известна със своите автомобили, тя е класирана и на второ място в сектора за изграждане на атомни електроцентрали. Ако корейска компания има възможност да участва в проект в АЕЦ "Козлодуй",  очаква се повече сътрудничество с български компании, както и повече азиатски компании да проявяват интерес към България. 

- Къде другаде в света "Хюндай" строи атомни централи?

- "Хюндай" е изградила 20 атомни електроцентрали и в момента строи още четири. Има опит в успешно  изграждане на четири атомни централи в Обединените арабски емирства. Тя е една от малкото компании, които имат капацитет да изпълняват зададени времеви и бюджетни условия. Има подписано споразумение за стратегическо партньорство за сътрудничество с "Уестинг хаус". 

Преди време Корея също беше в процес на преразглеждане на производството на ядрена енергия, но в настоящата ситуация - с изменението на климата и зеления преход, производството на ядрена енергия изглежда неизбежен и реалистичен избор. 

- Южна Корея има голям бюджетен излишък. За какво го използвате?

- Корея инвестира най-много в научно изследователска и развойна дейности след Израел. Разходите за отбрана са около 2.5% от БВП. Фокусира се и върху подобряване на нивото на образование. 

- Имате споразумение за свободна търговия с ЕС? Какви са отношенията ви със Съюза? В кои държави членки имате най-видимо присъствие като експорт и инвестиции?

- ЕС има близки отношения с Корея не само в политиката, но и в икономиката, а ООН показва почти сходни модели на гласуване по международни въпроси.

Южна Корея изгражда активни търговки отношения с Германия и Полша. Очаква се България и Балканският регион също да се очертаят като стратегически партньор на Южна Корея. 

- Какво е присъствието на българския бизнес в Южна Корея?

- България  е позната на корейците с розата и киселото мляко, но напоследък се популяризира с вино и храна. Компании, свързани с IT сектора, също навлизат в Корея. Областите на високите технологии и IT сектора се считат за такива с голям потенциал за развитие между двете страни. 

В областта на енергетиката, автомобилостроенето и медицинските инструменти също имат висок потенциал за развитие. Очаква се сътрудничеството в отбранителната индустрия за бъде засилено. 

- Ако се стигне до фаза на остро противопоставяне между демократичните държави и диктаторските режими, как виждате ролята на Република Южна Корея?

- Корея е една от няколкото страни, които преминаха от получатели на помощ за развитие към страна-донор. Въз основа на този опит Корея изигра ролята на мост между развитите и развиващите се страни.

Въпреки че ролята на дипломацията е да предотвратява конфликти, вярваме, че трябва има твърди убеждения относно свободата, демокрацията и основания на правила ред.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БТА е носителят на наградата "Аполон Токсофорос" на тазгодишната "Аполония"

Българската телеграфна агенция е новият носител на наградата „Аполон Токсофорос“. Тя се присъжда от фондация „Аполония“ за значим принос за развитието на българската култура и представянето й зад граница. На 40-тото юбилейно издание на Празниците на изкуствата в Созопол президентът Румен Радев връчи на основателите на фестивала плакет „Св.Св.Кирил..

публикувано на 30.08.24 в 01:50
Президентът Румен Радев

Президентът призова МС да предложи две жени за еврокомисар

Президентът Румен Радев призова Министерския съвет да предложи две жени за еврокомисар. Коментарът си държавният глава направи пред журналисти в Созопол. Това, което е в писмото на Урсула фон дер Лайен към българския премиер, е двама кандидати, от които единият задължително да бъде жена, но в тази ситуация, повярвайте ми, ако ние пратим мъж и..

публикувано на 29.08.24 в 21:32

Нов заместник-министър и нов заместник главен секретар на МВР

По предложение на новия служебен министър на вътрешните работи в МВР е назначен нов заместник-министър - Любомир Йосифов. В съобщение на Министерския съвет се казва, че той е заемал различни длъжности в структурите на министерството и че през последните години е работил като експерт по сигурността в частния сектор. Освободени от длъжността..

публикувано на 29.08.24 в 21:14

Изваждането на Доган от имотите - депутати призовават за държавна намеса

Данаил Папазов, който преди 10 години беше министър на транспорта в правителството "Орешарски", изпрати кратко съобщение до медиите, в което заяви, че чрез фирмата "Сигда" е собственик на дружествата "Хермес Солар" и "Делта Епсилон", които притежават недвижимия имот в парка "Росенец". А освен него - и имот в столичния квартал "Бояна". В съобщението на..

публикувано на 29.08.24 в 20:33

Пореден протест срещу застрояване на алеите на Витоша

Пореден протест срещу застрояване на алеите на Витоша организираха жители на столичния квартал "Княжево". Преди три месеца достъпът до планината беше прекъснат по основни алеи, които попадат в частен имот, в който е започнал строеж. Протестът беше пред сградата на Министерския съвет. Протестиращите поискаха да бъдат спрени строежите незабавно...

публикувано на 29.08.24 в 20:19

Дъждът и огнеборците овладяха пожара под Черни връх в Рила

Дъждът в късния следобед и екипите, които през целия ден гасиха на терeна - общо около 80 души, овладяха пожара под Черни връх в Рила, който възникна миналия четвъртък на 2 300 метра надморска височина в местността Байрямица над село Бистрица. Това съобщи за БНР изпълняващият длъжността областен управител на Кюстендил и координатор по..

публикувано на 29.08.24 в 20:13

7,6 млрд. паунда преразходи в схеми за предоставяне на убежище на мигранти във Великобритания

Във Великобритания Институтът за фискални изследвания обвини Министерството на вътрешните работи в големи преразходи в подкрепа на схеми за предоставяне на убежище на мигранти. Лошото боравене с бюджета означава, че са похарчени 7,6 милиарда паунда повече от прогнозата. През последните три години първоначалните прогнозни бюджети на Отдела за..

публикувано на 29.08.24 в 19:54