Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Край на хартиените рецепти за антибиотици – противоречията обаче остават

| Интервю
Снимка: архив

Българският фармацевтичен съюз не смята, че трябва да има изключения и изписването на антибиотик да бъде възможно и на хартия. Това заяви пред БНР председателят му Димитър Маринов. 

От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и по последни данни на Здравното министерство не се предвиждат изключения.
В интервю за предаването "Преди всички" Маринов подчерта, че в аптеките няма проблеми с електронните рецепти. "Почти няма неизпълнени рецепти", отбеляза той и добави, че не трябва да се смесват проблемите с вида на рецептите и този с недостига на лекарства. По думите му и в момента в електронните рецепти лекарите могат да посочат възможна генерична замяна. Според него голяма част от лекарите са продължили да изписват електронни рецепти, въпреки досегашната възможност това да става и на хартия. 

Димитър Маринов не вижда проблем в новата ситуация

Д-р Десислава Кателиева - председател на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ, подчерта обаче, че от 1 април ограничават достъпа до антибиотично лечение на сериозна група пациенти в отдалечените райони, където няма лекари. Тя обясни това с факта, че голяма част от спешните екипи са от долекарски екипи, а те не могат да отпускат електронни рецепти

"В центровете за спешна медицинска помощ има повече медицински фелдшери и лекарски асистенти отколкото лекари. До този момент те издаваха книжни рецепти. От 1 април медицинските фелдшери и лекарските асистенти, съгласно наредбата за издаване на медицински рецепти, нямат право да издават електронни рецепти, защото първо нямат достъп до електронната платформа, второ - защото нямат електронен подпис, трето - защото законът не им го позволява".   

Д-р Кателиева смята, че това е трябвало да бъде променено и лекарски асистенти и фелдшери да имат достъп до електронната платформа. Като друг проблем тя посочи, че много малко от лекарите в извънболничната спешна помощ имат електронни подписи, а без такива не могат да издават електронни рецепти. Според нея електронната рецепта не е добър вариант в спешната и неотложна помощ. Д-р Кателиева напомни, че още преди половин година са настоявали тези екипи и кабинети да могат да издават и книжни рецепти, за да може да се избегнат проблемите. 

Според Сдружението на лечебните заведения от специализираната извънболнична помощ изцяло електронното предписване на антибиотик е правилна и необходима стъпка в посока по-ефективен контрол върху употребата на антибиотици, но в същото време трябва да има изключения, които да дават възможност на лекари да изписват тези медикаменти и на хартиена рецепта. Катя Ганова, която е председател на сдружението, посочи, че има лекари, които нямат сключен договор с НЗОК и не разполагат с необходимия софтуер. Тя даде пример с възрастни лекари, които работят и след пенсионирането си и имат индивидуални практики. Затова, според нея, трябва да има изключения и възможност за работа с хартиени рецепти. Засега обаче това не се предвижда.

Цялото интервю на Спас Крайнин и Елена Бейкова с Димитър Маринов, д-р Десислава Кателиева и Катя Ганова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия. Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58
Катедрален храм „Света Неделя“

Архимандрит Василий: Всичко трябва да започне от храма, там научаваме кое е добро и кое - зло

"Всичко трябва да започне от храма. Къде най-добре можем да се научим кое е добро и кое е зло? В храма! ". Това каза пред БНР архимандрит Василий, предстоятел на митрополитския храм "Света Неделя" в София. По думите на свещеника много туристи посещават храма, а най-впечатляващи за тях са фреските и стенописите . " Най-важното е кого посрещаме и..

публикувано на 24.12.24 в 13:34
Отец Валтер Горра с рождественския макет.

Католиците в Русе посрещат Рождество с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера

Католическата общност в Русе посреща Рождество Христово с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера, поставен в храма "Св. Павел от Кръста". Още през горещия август започнала работата по макета и в дейностите се включили 15 семейства от енорията. Макетът представя сцени от живота във Витлеем, а център на композицията е..

публикувано на 24.12.24 в 13:29
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Над 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция

Повече от 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция, след като сирийският президент Башар Асад беше свален от власт, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая. Той посочи, че ще бъде създадена миграционна служба в турското посолство в Дамаск и консулството в Алепо, където ще бъдат съхранявани регистрите на завръщащите..

публикувано на 24.12.24 в 13:21