Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорите от театър "Гешер" влизат в спор с публиката


Театър „Гешер“ (мост) е най-необикновения от над петдесетте големи и съвсем миниатюрни сцени за сценични изкуства в Тел Авив. Някои го наричат „руския“, но отдавна в него не се играе на руски. По-скоро е театър-провокация. Лена Крейндлин - генерален директор на театър „Гешер“ разказва:

Самият ни театър е провокация. Когато пристигнахме в Израел, преди 33 години, бяхме нещо различно, но и съзнателно провокирахме всички. Започнахме със спектакъл, съдържането на който по никакъв начин не се връзваше с тукашната действителност, според критиците тогава.

Той беше по пиесата на Том Стопард „Розенкранц и Гилденщерн са мъртви “. Вещаеха, че таза пиеса не е нужна тук, а са оказа особено нужна. Вече 33 години не слиза от репертоара ни!

След това поставихме театрализирана еврейска и израелска литература. Голяма час от зрителите ни също бяха пристигнали наскоро в Израел, така че това бе начин за наваксване на липсващи звена в образованието.

Бъдещият ни спектакъл е „Самсон и Далила“, но по книгата на Зеев Жаботински и това не е онзи Самсон, който познаваме от легендите, а Далила е всъщност еврейско момче, осиновено и възпитавано от филистимяни.

Но няма да разказвам повече от провокациите на спектакъла. Преди това невероятен вой предизвика представлението ни за цар Давид. Имаше много намеци за живота и приносите му, така че каквото от историята, Библията или литературата докоснем предизвика недоволство и от леви и от десни сили. Цялата история на света, цялата литература са нееднозначни и ние се опитваме се да ги покажем от всички страни, така че всички да бъдат недоволни. Важното е за спектаклите ни да се спори, хората да изказват мнения. Театърът е точно за това – да провокира, и най-важното да достигне до сърцата на зрителите. Мисля че това ни се отдава.

Цялото интервю чуйте с звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53