Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският екип на „Будапеща-Бамако“: Изпитание за дух, тяло и джип

Автоприключенците Петър Дилчев и Васил Кюшелиев прекосиха пет африкански държави и завършиха благополучно състезанието

Автор:


Пътуване от София до Генуа с джип, после 60-часово плаване с ферибот от Генуа до Танжер (Мароко), за да започне кулминацията на приключението: с джип през Мароко, Мавритания, Сенегал, Гвинея и финиширане в столицата на Сиера Леоне – Фрийтаун.

Така чисто географски изглежда приключението на пилота Петър Дилчев и неговия навигатор Васил Кюшелиев. Те са единственият български екип, който тази година участва в януарския етап от ралито „Будапеща Бамако“, наричано последното велико приключение на света. Състезание, което се движи по оригиналния маршрут на легендарното Рали Париж-Дакар. 


В януарският старт на състезанието участват 350 екипажа от над 50 държави от цял свят.

Причина за наличието на два старта тази година е големият интерес към състезанието. А иначе това рали се провежда през две години, т.е. следващото такова ще е през 2026 г.

Петър и Васил бяха в студиото на „Изотопия“ преди да заминат, за да споделят за подготовката си за състезанието.


„Това е едно доста голямо приключение – състои се от 15 етапа, като церемониалният старт е в Будапеща на 26 януари, като участниците в състезанието ще имат три дни, за да се придвижат до Фес (Мароко), като началото на същинските етапи е именно в Мароко“, разказа при първото си гостуване преди заминаването си пилотът Петър Дилчев.

Ето какво каза тогава и навигаторът Васил Кюшелиев: „Решихме да се придвижим през Италия с ферибот, тъй като автомобилът, с който участваме, не е пригоден за магистрали, не се кара с висока скорост по хубави пътища. Неговата природа е съвсем друга, той се чувства по-добре извън асфалтираните пътища.“


Как премина подготовката на българския екип, с какви очаквания заминаха,  какви проблеми са имали преди отпътуването си и въобще как се е появила идеята за участието им в „Будапеща-Бамако“- целия разговор с пилота Петър Дилчев и навигатора Васил Кюшелиев преди да заминат за ралито може да чуете в звуковия файл.

Разбира се, че след като се завърнаха от състезанието, Петър и Васко дойдоха отново в „Изотопия“, за да разкажат и за своите премеждия из Африка.

Изтощително пътуване до Генуа – 1200 км без почивка, после ферибот до Мароко, от където започва истинското приключение. Пешо и Васко пристигат във Фес два дни преди старта на етапите. Приятни впечатления оставя Мароко у двамата – красива ориенталска страна с любезни и приветливи хора.

Петър Дилчев: „Някаква странна миризма се носеше във въздуха – като на нещо, което гори. После разбрахме, че както в Мароко, така и други африкански страни имат голям проблем с боклука, който там навсякъде се гори. Така стана ясно откъде идва тази миризма.“

Васил Кюшелиев: „Доста автентична атмосфера усетихме в град Фес. Най-голямата атракция там беше старият град и пазарът. Там ни беше и първият сблъсък с местната кухня, която ни хареса. Доста подправки слагат, пробвахме камилско месо.“


Какви са спецификите при шофирането върху пясък, какви премеждия са имали в Мавритания нашите двама събеседници, защо местните полицаи спират колите с въженца, както и защо пустинята е пълна с хора – всичко това в разказа на завърналите се от автоприключение из Африка Петър Дилчев и Васил Кюшелиев – цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48