Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лидерът на „Да, България“ твърди, че президентът води кампания за сплашване и истеризиране на ситуацията

Христо Иванов: Отиваме на избори, защото не се съгласихме да жертваме съдебната власт и регулаторите

| Интервю
Председателят на формацията Христо Иванов ще направи отчет
Снимка: БГНЕС

Очакванията ни за служебно правителство са без министър Калин Стоянов и на електронното управление Александър Йоловски. Заяви лидерът на „Да, България“ Христо Иванов в интервю пред БНР.

„Това са двамата министри, които имат ключова роля за провеждането на прозрачни избори. Йоловски участва в скандала с машините, който опорочи местните избори и 500 000 гласа бяха изхвърлени в кошчето. И той не си понесе отговорност. Той не може да бъде министър“, аргументира се Христо Иванов.

В предаването „Политически НЕкоректно“ той коментира разпадането на сглобката, предстоящите избори и очакваните резултати след тях.

„На избори отиваме, защото стигнахме до разпределението на дългата власт в съдебната система и регулаторите. Защото ГЕРБ и ДПС имат 100% в нея и не искаха да бъдат заменени, особено в съдебната. Когато видяха, че няма да отстъпим започнаха да взривяват процеса. 7 пъти заявяваха „край на процеса и отиваме на избори“. През цялото време търсеха поводи. Голямата причина е възможността на Пеевски да определи мнозинствата в съдебната система“, обясни Христо Иванов.

Според него следващите избори са, за да се попълнят регулаторите и съдебната власт, да има прозрачен процес, конкуренция и качества на кандидатите или „Пеевски ще си ги назначи – това е залогът“.

Лидерът на „Да, България“ е категоричен: 

Това, че не съгласихме да жертваме съдебната власт и регулаторите, не може да има никакво съмнение.

За следващият парламент казва, че компромис с тези теми няма да се направи: 

Който го е страх от мечки, не ходи в гората. Ние сме дълбоко в тази гора и ще си платим цената. Въпросът е дали обществото ще плати цената - г-н Пеевски да си пие кафето.

За конституционните промени Христо Иванов коментира: 

Ние нямахме самостоятелно конституционно мнозинство. Търси се консенсус за решението. Кой предложи, не мога да си спомня, защото разговорът е минал миналото лято. Този модел е единствената алтернатива, който съществува в пространството и вселената. Този модел не приемам, че трябва да бъде обявяван за грешка, той е по-сложен за прилагане, но неговата сложност е демократичен елемент да осигури съгласие и баланс. Аз не искам да се държа като се разграничавам от модела.

Според него проблемът от конституционните проблеми възникна, защото: Ние бяхме хвърлени на избори, преди той да бъде изграден. Ако жена ти не може да спи, значи не си да заемаш висок конституционен пост.

„Президентът води кампания за сплашване и истеризиране на ситуацията. Това не е конструктивно. Той иска да си върне предишния модел и еднолично да консумира изпълнителната власт“, заяви Христо Иванов. 

И допълни: 

ГЕРБ 5 пъти прекъснаха изборите, внасяйки и несъгласувана листа от министри, отказаха преговорите да продължат. Взривиха формулата, която беше приета преди 9 месеца. Решението им е взето под силното въздействие на Пеевски. През цялото време той имаше и има огромно въздействие върху Бойко Борисов. От момента, в който стана ясно, че няма да приемем в регулаторите и съдебната власт  - Пеевски да получи ролята на златния пръст, които ще определи мнозинствата и кой ще отиде там, стана ескалиращо опасно и ще ни закара на избори.

Иванов призна, че след изборите „ще разговаряме с хората, които избирателите изпратят в парламента. 

"Мисля, че избирателите имат реален интерес не да харесват нас, а с кого ще разговаряме. И ще разговаряме за това, което показахме - че не сме готови да го жертваме. Първият въпрос е дали ще може да се излъчи правителство – може ли то да бъде с ангажимент за реформите, но писмено. След това кои са тези хора в отделните сектори, които могат да ги извършат, но с аргументи. А не някакви парашутисти да отиват там. Ще разговаряме с всички, които са готови да правят реформи. Това е фокусът ни на целия процес – реформи", обясни надеждите си съпредседатлят на "Демократична България".

Той се надява ПП-ДБ да са първа политическа сила и „ще работим за това, и ще се опитаме да убедим избирателите, че това има смисъл". 

"Да ни дадат сила, да наложим тези приоритети. Ако избирателите се фокусират върху кафето, означава, че ще започнат те да пият мазното кафе на Пеевски, защото ще му дадат силата. Въпросът е да сме по-силни и да отстоим тези приоритети, за които се доказа, че не отстъпваме", очаква доверие от избирателите Христо Иванов.

Цялото интервю в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Засега няма заповед за удължаване на забраната за износ на инсулин

Все още няма публикувана заповед за ново удължаване на забраната за износ на инсулинови лекарства и антибиотици за деца. Срокът на мораториума изтича днес.  Преди месец служебният здравен министър Галя Кондева го удължи заради данни за нередовни доставки, забавяне или отказ от търговците на едро да заредят посочените лекарства в аптечната мрежа. Износът..

публикувано на 16.05.24 в 15:05

Интерактивна електронна разяснителна брошура за изборите на 9 юни

Интерактивна електронна разяснителна брошура за изборите на 9 юни е налична на интернет страницата на Централната избирателна комисия. Там е събрана цялата информация за правата на избирателите. Обявени са и начините за гласуване на хората с трайни увреждания. Ако те не могат да посетят изборно помещение, могат да заявят до 25..

публикувано на 16.05.24 в 15:00

Три български консорциума ще бъдат финансирани по линия на Европейския фонд за отбрана

Три български консорциума ще бъдат финансирани по линия на Европейския фонд за отбрана за участието си в три съвместни научноизследователски проекта в областта на отбраната. Европейската комисия обяви резултатите от отправените през 2023 г. покани за участие. Избрани са общо 54 проекта, като финансирането им възлиза на 1,031 милиарда евро...

публикувано на 16.05.24 в 14:59
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Парите в образованието да са срещу качество

Ако приоритет ни е да запазим качеството на образованието, нека първо да проверим качеството на преподавателите в университетите и след това да бъде заслужена заплатата, която те получават, т.е. парите да са срещу качество. Това каза пред БНР финансистът Любомир Каримански, бивш депутат от "Има такъв народ", председател на комисията по бюджет и..

публикувано на 16.05.24 в 14:19

Мъж, издирван от САЩ за сексуална експлоатация на деца, под стража в Благоевград

Американски гражданин, обявен за международно издирване с червена бюлетина заради сексуална експлоатация на деца, който беше задържан в Благоевград, получи мярка за неотклонение "задържане под стража".  Искането беше внесено в съда от Окръжната прокуратура.  Спрямо чужденеца Окръжният съд на окръг Аляска е издал заповед за задържане с цел..

публикувано на 16.05.24 в 14:08
Петер Бистрон

Отнеха имунитета на германски крайнодесен депутат, обвинен в шпионаж за Русия

Германският Бундестаг свали имунитета на депутат от крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", който бе обвинен в шпионаж за Русия. Полиция вече е претърсила имотите на Петер Бистрон по подозрение във взимане и укриване на подкуп. Би Би Си разкри връзки между "Алтернатива за Германия" и крайнодесни мрежи Ще разклати ли шпионски..

публикувано на 16.05.24 в 14:06
Евгения Костадинова

Евгения Костадинова: За сигурността на матурите са ангажирани над 13 000 квестори, ДАНС и МВР

Всички процедури за държавните зрелостни изпити са проиграни и утъпкани, ръководството на МОН е създало добра организация, която да гарантира сигурността и да няма теч на изпитното съдържание. За това увери в интервю пред БНР Евгения Костадинова, експерт в МОН. "В съдържателно отношение няма промени спрямо предходната година. Това създава..

публикувано на 16.05.24 в 13:58