Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скрининговите програми за онкологични заболявания трябва да бъдат държавна политика

Д-р Мила Петрова: Длъжници сме на онкоболните пациенти за палиативни грижи

| Интервю
Д-р Мила Петрова, председател на УС на БАМО и ръководител на Клиниката по Медицинска онкология в МБАЛ „Надежда"
Снимка: Maya Kovacheva

Скрининговите програми трябва да бъдат държавна политика, а не инициатива на една или друго организация. Длъжниците сме на онкоболните пациенти за палиативни грижи. Това каза д-р Мила Петрова, председател на УС на Българската асоциация по медицинска онкология, в интервю пред БНР.

От миналата седмица има кампания за безплатни прегледи за рак на дебелото черво, организирана от фондация „Лъчезар Цоцорков“.

„Скринингът е ключов, но национална скринингова кампания в България няма“, заяви д-р Петрова в предаването „Преди всички“ по БНР.

Миналата година фондацията „Лъчезар Цоцорков“ е имала пилотен проект за скрининг на дебелото черво, но е обхващала само София, тази година е на територията на цялата страна.

„Тази година март беше месецът за борба с карцинома на дебелото черво. Това не трябва да бъдат месечни активности, а постоянни и обща стратегия на цялата държава“, категоричен специалистът по онкология.

Според нея има Онкологичен план на МЗ, но засега той е само на хартия.

„Скрининговите програми са голям проблем, защото не са нови инициативи и проекти. В европейските страни това е факт и благодарение на това се установяват рано заболяванията, и смъртността в световен мащаб намалява на злокачествените заболявания. Раковият план е добре формулиран, а защо не влиза в практиката е труден въпрос, нямам капацитет и възможности да отговоря“, обясни д-р Петрова.

И допълни: За пациентите в напреднал стадий няма функциониращи палиативни грижи, а много от пациентите са в активна възраст и работят. В тази насока сме длъжници на пациентите. В последните няколко години имаме психолози от центрове в София, които могат да ни подадат ръка, но това не е достатъчно и сме длъжници на нашите пациенти.

Кампанията за рак на дебелото черво обхваща възрастовата граница от 50 до 84 години, но също и за хора с фамилна обремененост и симптоми.

Често се бъркат хемороиди със симптоми на карцином. Трябва да се направят прегледи, защото често симптомите на първото замъгляват карцинома, а гастроентеролозите могат да разберат, препоръча д-р Петрова. Тя е категорична, че при симптоми не трябва да се отлага във времето.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Клисурския манастир завършва първият летен лагер по религия за деца

В Клисурския манастир "Св. Св. Кирил и Методий", край Вършец завършва първият летен лагер по религия за деца. 20 момичета от Видинска епархия и страната завършват лагера днес.  Преди обяд, пред своите родители, децата ще изнесат представление със стихчета и песни, научени по време на лагера.  Те ще изиграят сцената за пророк Даниил и..

публикувано на 10.07.24 в 08:15
Новата ракета

Новата ракета "Ариана 6" изведе успешно микроспътници в орбита

Час и шест минути след излитането си днес новата европейска ракета "Ариана 6" изведе в орбита микроспътниците, които носеше. Този успех при първия полет на ракетата носител бе посрещнат с бурни аплодисменти и възторжени възгласи в космическия център Куру във Френска Гвиана, предаде АФП. "Това е исторически ден за Европейската космическа..

публикувано на 10.07.24 в 08:14

НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК

Днес изтича срокът за обществено обсъждане на поредния законопроект за водоснабдяването и канализацията, който предвижда консолидиране и на останалите общински ВиК дружества в страната към държавните и промени,  свързани с регулиране на цената на услугата.  Текстовете предизвикаха недоволство сред кметове на общини, а на предстоящото в четвъртък..

публикувано на 10.07.24 в 08:09
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Управлението на кризи обсъждат на форум в София

Учени от България и франкофонски държави ще обсъждат на конференция в София управлението на кризи. Организатор е Специализираният институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт. Форумът, който ще се проведе в Софийския университет "Св. Климент Охридски", ще бъде открит от вицепрезидента Илияна Йотова.

публикувано на 10.07.24 в 08:06

Започва основният ремонт на Дунав мост

От днес започва основният ремонт на Дунав мост, който ще продължи две години. Очаква се днес в Русе началото на дейностите да дадат служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова и председателят на Управителния съвет на АПИ инж. Йордан Вълчев. Основен ремонт на мостовото съоръжение от българска страна не е правен, макар че..

публикувано на 10.07.24 в 07:59
доц. Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Конфликтът в Украйна върви към замразяване

Конфликтът в Украйна върви към замразяване и задънен изход . Не виждаме осезаем напредък за нито една от двете страни. Това мнение изрази пред БНР доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност и управление на конфликти, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Много зависи по какъв начин съюзниците ще се..

публикувано на 10.07.24 в 07:56

ЕК не разреши увеличаване на поливните площи у нас

ЕК не разреши увеличаване на поливните площи у нас – стана ясно след комуникация между Комисията и българското земеделско министерство. Ще бъдат допустими инвестиции само в съществуващите до момента напоителни инсталации. Агроведомството публикува за ново обществено обсъждане подмярката за инвестиции в напояването. Общият бюджет на процедурата е..

публикувано на 10.07.24 в 07:53