Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скрининговите програми за онкологични заболявания трябва да бъдат държавна политика

Д-р Мила Петрова: Длъжници сме на онкоболните пациенти за палиативни грижи

| Интервю
Д-р Мила Петрова, председател на УС на БАМО и ръководител на Клиниката по Медицинска онкология в МБАЛ „Надежда"
Снимка: Maya Kovacheva

Скрининговите програми трябва да бъдат държавна политика, а не инициатива на една или друго организация. Длъжниците сме на онкоболните пациенти за палиативни грижи. Това каза д-р Мила Петрова, председател на УС на Българската асоциация по медицинска онкология, в интервю пред БНР.

От миналата седмица има кампания за безплатни прегледи за рак на дебелото черво, организирана от фондация „Лъчезар Цоцорков“.

„Скринингът е ключов, но национална скринингова кампания в България няма“, заяви д-р Петрова в предаването „Преди всички“ по БНР.

Миналата година фондацията „Лъчезар Цоцорков“ е имала пилотен проект за скрининг на дебелото черво, но е обхващала само София, тази година е на територията на цялата страна.

„Тази година март беше месецът за борба с карцинома на дебелото черво. Това не трябва да бъдат месечни активности, а постоянни и обща стратегия на цялата държава“, категоричен специалистът по онкология.

Според нея има Онкологичен план на МЗ, но засега той е само на хартия.

„Скрининговите програми са голям проблем, защото не са нови инициативи и проекти. В европейските страни това е факт и благодарение на това се установяват рано заболяванията, и смъртността в световен мащаб намалява на злокачествените заболявания. Раковият план е добре формулиран, а защо не влиза в практиката е труден въпрос, нямам капацитет и възможности да отговоря“, обясни д-р Петрова.

И допълни: За пациентите в напреднал стадий няма функциониращи палиативни грижи, а много от пациентите са в активна възраст и работят. В тази насока сме длъжници на пациентите. В последните няколко години имаме психолози от центрове в София, които могат да ни подадат ръка, но това не е достатъчно и сме длъжници на нашите пациенти.

Кампанията за рак на дебелото черво обхваща възрастовата граница от 50 до 84 години, но също и за хора с фамилна обремененост и симптоми.

Често се бъркат хемороиди със симптоми на карцином. Трябва да се направят прегледи, защото често симптомите на първото замъгляват карцинома, а гастроентеролозите могат да разберат, препоръча д-р Петрова. Тя е категорична, че при симптоми не трябва да се отлага във времето.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34