Планът за възстановяване и устойчивост закъснява (ПВУ) - 2,7 млрд. евро получихме ние през декември 2022 г., първото и последно плащане. Можем да опитаме да сме по-гъвкави в правилата. Срокът е 2026 година и още 8 плащания трябва да получим. Кога ще се случи това?
Това попита пред БНР Илхан Кючюк, евродепутат и съпредседател на партия "Алианс на либералите и демократите" в Европа. Днес в Технопарка в София започва третото издание на форума "Европейски съюз - среща Балканите".
Той бе категоричен, че не можем да бъдем полудържава по отношение на Шенген, защото 87% от търговията минава през сухоземната граница.
За влизането на България в Еврозоната той коментира: Основното е инфлационният критерий. Имахме шанс от ЕБР, но не си изиграхме добре картите. Френско-немското предложение разделя Европа на концентрични кръгове, в първите ще бъдат най-добрите държави, най-забързаните по отношение на демократизация и икономическо развитие, и благосъстояние.
"И моето голямо опасение е, ако пропуснем да се интегрираме много плътно в Шенген и еврозоната ще отпаднем, както е сега положението да сме във втори кръг, а има трети и четвърти. Трябва да бъдем внимателни и активни в дипломатическите ни усилия, а не това, което правим в последните години, да изчакаме последния влак, последния вагон и последния пътник да се качи, когато вече всичко е предопределено", препоръча Кючюк.
В започващата предизборна кампания за избори 2 в 1 – избори за ЕП и парламентарни избори у нас, евродепутатът изрази доста притеснения. Едно от тях е, че "популистите и националистите може да вземат превес, а това би било лош вариант за всички нас".
Проф. Светослав Малинов: Ако изборите са заедно, едната кампания ще погълне другата
Но е обнадежден, че още има отворен път за България в Европа:
"Следващият мандат трябва да приключи процеса със Западните Балкани. Смятам, че ЕС не трябва да се насочва към вълна от голям пакет на присъединяване, а да почне с 1 или 2 държави, които са близки подготвени, като например Албания, Черна гора, която е най-напред с в преговорния процес. Черна гора не промени подхода си. Към днешна дата има относителна политическа стабилност. Поредната вълна за голям пакет на разширяване от държави за присъединяване няма да се случи, защото европейските общества не са готови, уморена от тежките дебати, войната също измори Европа", сподели съпредседателят на европейската "Алианс на либералите и демократите"."
Според него не трябва да сме наивни относно присъединяването:
"Ако темата със сигурността и миграцията, ще бъдат водещи в следващия европейски дебат, на мен ми се струва и ми е толкова важна е и темата за разширяването на ЕС, която трябва да върви ръка за ръка със задълбочаването на вътрешната консолидация на ЕС. И тук ми е тезата, че България не трябва да изостава от този процес и трябва да бъде по-активна като носител на експертиза, историческа памет и добавена стойност в Балканската политика."
България – лидер на Балканите… Евродепутатът Илхан Кючюк в "Европа – ново поколение"
"Ние като държава нямаме кой знае какви други възможности освен на Балканите. Виждам отношенията и политическите боричкания по света. Нашето естествено място и като перспектива е на Балканите и добрата политика е тази която свързва. Ние трябва да бъдем държавата, която свързва и вкарва региона в ЕС това ще ни даде характерна отлика, носител на нещо специфично в ЕС. Като се каже Естония се слага знак за равенство с дигитализация, защото това е техният паспорт в ЕС . Нашият паспорт трябва да бъде свързаността на региона, което минава през дигитална култура, образователна и не на последно място човешка свързаност", коментира Илхан Кючюк.
И признава, че за изборите 2 в 1 ще се неглижира европейската тема, изместена от вътрешните боричкания:
"За съжаление така ще се случи, това е моето най-голямо опасение - ние продължаваме да имаме различно криворазбрано разбиране за ЕС. Ние го разбираме като външно тяло как говорим, "те Европа и ние България". Няма такова нещо! Европейските въпроси са национални – видяхме пакета мобилност", коментира евродепутатът."
И обеща: И да не съм евродепутат ще продължавам да работя по европейските теми, защото моето поколение израсна с виждането, че европейското не противоречи на националното!
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.На фона на повишаващите се цени тези на таксиметровите услуги в Благоевград трябва да станат по-ниски и да се върнат на нивата от края на 2023 година. Очакваното намаление на цените на таксиметровите услуги е заради окончателното решение на Върховния административен съд от края на миналата седмица по дело, което отменя решението на Общинския..
До 2030 г. в Кипър се предвижда да бъдат въведени камиони и автобуси, задвижвани с водородно гориво. Това развитие е включено в проекта за национална водородна стратегия, едномесечната обществена консултация по която приключва на 31 март, съобщиха от енергийното министерство. Изграждането на системи за съхранение на възобновяема енергия и..
"Протестиращите не бива да отстъпват. Протестират за демокрация". Това заяви пред БНР Христо Римпопов, журналист от Клуб Z, след като за пета поредна вечер протести обхванаха Истанбул, Анкара и други турски градове, заради ареста и отстраняването от длъжност на Екрем Имамоглу . Вече бившият кмет на Истанбул беше определен за..
Във Венецуела от днес влиза в сила драстично съкращаване на работното време на държавните служители. Мярката е предприета поради недостига на ток, а обяснението на властите начело с президента Николас Мадуро е "климатичната криза". Поради извънредната ситуация с климата, която доведе до повишаване на температурите по целия свят, сме..
Транспортният бранш е в протестна готовност. Причината – планираното увеличаване на толтаксите с 10% от началото на април и с още 10% от 1 септември . Нямаме нищо против толсистемата, обаче се събират пари за услуга, която се предоставя, заяви пред БНР Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи. " Има..
Министърът на външните работи и европейските въпроси на Словакия Юрай Бланар пристига на еднодневно работно посещение в София. Очаква се среща на Бланар с българския му колега Георг Георгиев. Двамата външни министри ще обменят мнения по важните теми от двустранния, европейския и международен дневен ред, съобщиха от българското външно..
Президентът Румен Радев ще участва в среща с представители на Японско-българската бизнес асоциация. Задълбочаване на сътрудничеството между България и Япония в областта на икономиката и инвестициите е целта на днешния форум. В събитието ще участват посланикът на Япония в България Хисаши Мичигами, както и представители на изпълнителната власт..
В Министерство на отбраната работим по законодателни промени в Закона за въоръжените сили и този за запаса за задължителна военна подготовка. Когато..