Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Те произвеждат това, което другите не могат да произведат толкова качествено

Проф. Николай Витанов: Успехът е софтуерът, записан в главите на японците

"При тях винаги има една база, която не се променя, а се променя само върхът на айсберга"

| Интервю
Проф. Николай Витанов
Снимка: Ани Петрова

Япония отива в посока, различна на тази, където вървим ние – Европа. При нас се отива в посока ултралиберализма създаване на все по голям хаос - разделяне на обществата на малцинства.

Това сподели математикът проф. Николай Витанов в интервю пред БНР.

"При японците винаги има една база, която не се променя, а се променя само върхът на айсберга. И сега пак отиват в посока на традиционните ценности. Възприемат западни неща, но базата остава и не отиват към ултралиберализма. И смятам, че техният път е правилен", сподели проф. Витанов в предаването "12+3", който като член на Националния оперативен щаб по време на пандемията от Covid-19 стана известен като човека, който с математически модели предвиждаше разпространението на заразата и броя на жертвите.

Утре (10 април, сряда) проф. Витанов ще представи новата си книга "Япония за напреднали", а премиерата е от 18.00 часа в зала "Проф. Марин Дринов" в централната сграда на БАН. 

А защо Япония? Професорът обясни: 

"Аз съм учил теорията в Германия, а на практика съм прилагал знанията си в Япония. Имах възможност да бъда там на специализация по линия на японското общество за развитие на науката и се занимавах с анализ на данни от дейността на японското правителство на регулацията на селскостопанската продукция след петролната криза от 1974 г.  Специално се занимавах с цените на малките прасенца".  

Проф. Витанов е изследвал Страната на изгряващото слънце от древността, демографски, икономически, географски. А за тайната на успеха на японците той споделя:

"Това е софтуерът, записан в главите на японците. Те имат много програми, ако определим един човек като компютър и групата хора като свързани компютри, в главите им са записани специфични, ефективни програми и мрежата им е много добра. И това е много устойчиво. Стотици години дори външните влияния в последните 160 години успяват да променят само малка част, записани в съзнанието и подсъзнанието на японците. И те имат устойчив алгоритъм, който ги води от успех на успех". 

"Японското чудо е тайната на японската организация, някои казват, че почва след Втората световна война. Това не е вярно, то започва от третия Шогунат през 1800 г. с появата на големите корпорации – Мицубиши и другите. Хонда и Нисан се появяват по-късно, когато завладяват Манджурия и започват да усвояват ресурсите", разказа любопитни факти математикът. 

Според него японското чудо се развива след 1860 година, когато Япония се отваря към света и японските фирми се оказват конкурентоспособни. Поради жестоката конкуренция на вътрешния им пазар те произвеждат качествени стоки и относително на ниски цени, които бързо намират прием в други страни.

"Тайната е, че при нас казваме "евтино да произвеждаме и да го изнесем, и ще направим печалби". А другите държави могат да ни ударят с мита и евтиното да стане скъпо. А какво казват японците: Ние няма да произвеждаме евтиничко, ще произвеждаме такова, каквото другите не могат. Ето я тайната. Те произвеждат това, което другите не могат да произведат толкова качествено", коментира проф. Витанов.

За него "днес Япония е едно място, което скоро ще стане арена на основния конфликт на XXI век в Азиатско-Тихоокеанския район". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19