"Двете начала на поет и журналист се сплитат по някакъв начин в мен. Дали виждам този мрак, описан с лекота в творбите си? Натъквам се на примери на мрака. Неизбежно е. България още не е стигнала на това икономическо благополучие и не е изкоренила корупцията. Приятелите ми ме заведоха на джаз концерт в НДК на "Новините в джаза", бях изумен от таланта на младите и красивото".
Това сподели известният журналист Валери Чуков, бивш главен редактор на Би Би Си в Лондон, в интервю пред БНР за автора на новата му поетична книга "Природа и реалности" – Валери Вергилов.
Преди дни Клуб "Писмена" представи "Природи и реалности" от Валери Вергилов в НБ "Св. св. Кирил и Методий".
"Разделянето на двете имена е, за да разгранича журналиста Валери Чуков с известна гражданственост, благодарение на "Хоризонт", и дългата ми кариера в Би Би Си", обясни той в предаването "Хоризонт до обед".
И разказа и предистория за първите му поетични опити:
"Като ученици в английската гимназия във Видин с група приятели с Ани Илков четяхме много поезия и пишехме. От тази поезия родиха на Ани Илков първите книги и прекрасните "Ломски разкази" на Емил Андреев. Наш учител по литература ни свърза с редакцията на вестник, тогава орган на БКП във Видински окръг, "Червено знаме". Отидохме с наръч стихове и те ги публикуваха, но моите не. Представете си, тогава 16-годишен, ми отряза крилете, с които другите хвръкнаха. В студентските години опитах превод на поезия – дълго време, поемата от "Стръкчета трева" на Уолт Уитман. Превеждах я сам, но редактирахме с най-добрия преводач тогава Кръстан Дянков. Когато отидох при директорката на "Народна култура", те имаха преводач, но Уитман нямаха преведен. Тогава прецених да не се занимавам", разказа спомени Валери Чуков и допълни:
"След това се посветих изцяло на журналистиката. За мен тя не беше синекурия, зад която да пиша поезия. Върнах се в поезията след пенсионирането ми".
Пътя му до Лондон и до Би Би Си е преди падането на Берлинската стена.
"Рядко пиша по концепция, но се е загнездило моето желание да се върна в езика и миналото. Аз избягах от България, не бях се разделял и прощавал с нея. Аз съм северозападно чедо, роден на Дунава и Дунав силно присъства в творбите", споделя Чуков.
Той често си идва в България, но по-голямата част от живота му е преминал в Лондон. В момента си е в България.
"Не съм свидетел да се изкажа дали се е променила България. Това, което ме свързва, е родът, приятели, природата. Но по-голямата част съм прекарал във Великобритания и наистина има една така двуединност на човека. Май, все излиза, че съм разделен на две - на Чуков и Вергилов, и на британец и българин", призна известният журналист.
На политическите играчи у нас пожела "да поумнеят".
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..