Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Верстапен спечели първия спринт за сезона във Формула 1

Макс Верстапен
Снимка: БГНЕС

Макс Верстапен спечели първия спринт за сезона във Формула 1, след като триуфмира в късата надпревара в Китай, въпреки колебливото начало, което световният шампион направо.

Нидерландецът стартира добре и зае третото място в началните етапи, зад Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо, които поведоха след грешката на тръгналия от полпозишъна Ландо Норис. В опита си да остане начело пилотът на Макларън прекали с агресията при преминаването на първите два завоя и излезе извън трасето, губейки общо шест позиции.

Впоследствие Норис нямаше нужната скорост да се пребори с пилотите пред себе си и трябваше да се задоволи с шестото място на финала. А пред него Верстапен бе притиснат от Карлос Сайнц в борбата за третата позиция в началните етапи, тъй като имаш проблем с настройките на хибридната си система.

След бърза корекция обаче световният шампион влезе в ритъм и бързо догони пилотите пред себе си, след което не срещна особени затруднения в атаките си срещу тях. Първо той изпревари Алонсо още преди спирането за завой №14 в края на обратната права в седмия тур. Обиколка по-късно Хамилтън допусна неточност в същия този завой, която позволи на Верстапен да влезе в DRS зоната на британеца.

Нидерландецът нямаше нужда от втора покана и още в първия си шанс да поведе той стори това, отново в спирането за обратния завой в края на дългата права. След като излезе начело Верстапен наложи типичното си високо темпо и бе недостижим за своите съперници, печелейки с аванс от 13.0 секунди пред Хамилтън.

Трети финишира Серхио Перес, който бе част от една страхотна битка, в която участие взеха още Алонсо, Сайнц и Шарл Леклер. Четиримата караха в група дълго време преди в 16-та от 19 обиколки Сайнц да атакува своя сънародник Алонсо на изхода от шестия завой. Двамата караха гума до гума в следващите два завоя и изглеждаше, че пилотът на Ферари ще вземе третото място.

Алонсо обаче пробва оптимистична атака в спирането за деветия завой, при която се стигна до контакт между него и Сайнц. Той позволи на Перес да излезе на третата позиция, а Сайнц бе изпреварен и от съотборника си Леклер, за да финишира пети. Алонсо пък трябваше да влезе в бокса заради спукана гума и впоследствие отпадна.

Шести финишира Норис пред Оскар Пиастри и Джордж Ръсел, които оформиха зоната на точките. Ръсел бе единственият пилот, който заложи на меките гуми днес и прогресира с три позиции спрямо 11-то си място на старта. В подножието на точките днес остана местният любимец Гуаню Джоу, който финишира на 6.2 зад Ръсел.

С победата си днес Верстапен добави още две точки към своя аванс на върха на генералното класиране във Формула 1, в което той вече води с 15 пункта пред съотборника си Перес. Тройката в подреждането допълва Леклер, който изостава с 21 точки от световния шампион.

По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Нейков (вдясно)

Емил Нейков отговори за допинга: Нищо не съм взимал!

Гребецът Емил Нейков, за когото вчера се разбра, че е уличен в употребата на допинг , реагира чрез профила си във Фейсбук на новината. В обръщението си Нейков категорично отрича да е употребявал забранени вещества, като добавя, че в момента тече разследване по случая. Ето какво написа Емил Нейков: "Уважаеми представители на медиите,..

публикувано на 25.02.25 в 10:27
Христо Янев

Ботев (Враца) и Берое дават старт на четвъртфиналите за Купата

Ботев (Враца) и Берое ще дадат старт на 1/4-финалните битки в турнира за Купата на България по футбол. Срещата на стадион „Христо Ботев“ е от 18.00 часа. За тима на Христо Янев, който се бори за своето оцеляване в Първа лига, това е страхотен шанс да достигне до полуфиналите на надпреварата. Врачани започнаха пролетния дял от шампионата с равенство..

публикувано на 25.02.25 в 06:24
Испания - Майорка

Севиля изпусна да победи Майорка

Севиля и Майорка завършиха 1:1 в последния мач от 25-ия кръг в испанското първенство. Изравнителният гол за островитяните дойде в 91-ата минута. Така гостите от Майорка измъкнаха точката в добавеното време на срещата, което им позволи да се изкачат до 8-ото място в класирането с 35 точки. Севиля е на 11-ата позиция с 3 пункта по-малко. В края на..

публикувано на 25.02.25 в 06:20
Рома

Рома с категорична победа срещу последния

Рома постигна убедителна победа, като се наложи с 4:0 срещу последния в класирането Монца в последния мач от 26-ия кръг на италианската Серия А. „Вълците“ можеха да стигнат и до още по-изразителен резултат. Алексис Салемакерс откри още в 10-ата минута с красиво попадение, преди Елдор Шомуродов да удвои в 32-ата. След почивката столичани стигнаха до..

публикувано на 25.02.25 в 06:15
Илия Груев-младши

Лийдс на Груев с пълен обрат срещу пряк конкурент

Лийдс спечели драматично с 3:1 като гост дербито на Йоркшир срещу Шефилд Юнайтед. Българският национал Илия Груев игра до 58-ата минута за Лийдс в срещата от 34-ия кръг на второто ниво на английския футбол Чемпиъншип. С успеха Лийдс увеличи преднината си пред втория Шефилд Юн на 5 точки и е лидер в шампионата. С това тимът на Даниел Фарке направи нова..

публикувано на 25.02.25 в 06:09

Синът на Румяна и Свилен Нейкови с положителна допинг проба

Световният шампион по гребане за младежи до 23 години от 2021 година  Емил Нейков е дал положителна допинг проба. Новината съобщава "Сега", като цитира Международната агенция за тествания (ITA). Синът на олимпийската шампионка по гребане от Пекин 2008 Румяна Нейкова и на нейния съпруг и треньор, бивш спортен министър и настоящ президент на федерацията..

публикувано на 24.02.25 в 13:39

Спортистите от Федерацията по адаптирана физическа активност започнаха зимна подготовка в Пампорово

Спортисти със Синдром на Даун и с други интелектуални затруднения от Федерацията по  адаптирана физическа активност – България с президент Слав Петков вече са на зимен лагер в курорта Пампорово, където до петък ще  усъвършенстват своите умения в зимните спортове и се наслаждават на природата в подкрепяща и мотивираща среда. Треньори и специалисти..

публикувано на 24.02.25 в 07:10