Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гръцка националистическа партия пред забрана за участие в евровота

Снимка: Мерим Тенев

Гръцка националистическа партия е заплашена от забрана да участва в евроизборите.Очаква се решение на Върховния съд.

Централата на управляващата партия "Нова Демокрация" изпрати официално искане до Върховния съд да се наложи забрана националистическата партия "Спартанци" да  участва в евроизборите.

Националистите имат 11 депутати в парламента, но се разследват за евентуално участие в измама на избирателите. Неизвестната преди парламентарния вот партия "Спартанци" успя да влезе в парламента с явна подкрепа на бившия заместник-председател на забранената партия "Златна зора" Илия Касидиарис, който излежава присъда за участие в престъпна група.

Самият Касидиарис нямаше право да участва в парламентарния вот и подкрепи публично от затвора "Спартанци".Това беше достатъчно бившите симпатизанти на "Златна зора" да гласуват за новата националистическа формация, като успяха да я вкарат в парламента.

Депутатите на "Спартанци" реално се ръководят от влиятелния Касидиарис от затвора като по този начин е нарушено законодателството, призна лидерът на партията Василис Стигас.

Управляващите консерватори от "Нова Демокрация" настояват Върховният съд да забрани участие в евровота на "Спартанци",докато не се произнеса съда по казуса.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерката на опозиционната Демократическа партия (PD) Ели Шлайн говори в долната камара на парламента в Рим, Италия, 5 февруари 2025 г.

Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа

Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа. "Да превъоръжим Европа": До 800 млрд. евро за отбрана Лидерът на Демократическата партия Ели Шлайн коментира за медиите, че:  "Пътят, представен днес от Фон дер Лайен, не е този, от който Европа се нуждае. Европейският съюз се нуждае от обща отбрана, а..

публикувано на 04.03.25 в 22:15
Болница

Състоянието на папа Франциск остава стабилно, съобщи пресслужбата на Ватикана

Състоянието на папа Франциск остава стабилно без епизоди на дихателна недостатъчност  през изминалият ден , уведомиха от пресслужбата на Ватикана. В прессъобщението се посочва, че "клиничните състояния на Светия отец остават  стабилни". Не е имал "епизоди на дихателна недостатъчност или бронхоспазъм". Бодър, без температура, той е съдействал на..

публикувано на 04.03.25 в 21:46
Лидерът на ХДС Фридрих Мерц.

ХДС/ХСС и ГСДП: Да се отменят конституционните правила, ограничаващи бюджетния дефицит

Две от водещите политически сили в Германия, които преговарят за съставяне на правителство след парламентарните избори от миналия месец - Християндемократическият съюз и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) и Социалдемократическата партия (ГСДП), са се разбрали да създадат фонд от половин трилион евро за инвестиции в инфраструктурата през следващите 10..

публикувано на 04.03.25 в 21:28

Благотворителен концерт в Плевен под надслов "Да опазим нашите деца"

В Плевен тази вечер се провежда благотворителен концерт под надслов "Да опазим нашите деца". Събитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина при падане от жилищен блок след употреба на вейп с наркотично вещество.  Борбата срещу вейповете: Благотворителен концерт в Плевен: "Да опазим нашите деца" Специално участие в събитието..

публикувано на 04.03.25 в 20:27
Киър Стармър

Стармър e приветствал предложението на Зеленски да работи с Тръмп по мирно споразумение за Украйна

Британският премиер Киър Стармър приветства "твърдия ангажимент на Володимир Зеленски за осигуряване на мир в Украйна" след неговата публикация в социалната мрежа Х.  Киър Стармър е разговарял с Володимир Зеленски по телефона, след като украинският президент обяви, че е "време да се оправят нещата" със САЩ. Зеленски предлага "незабавно въздушно и..

публикувано на 04.03.25 в 20:09
Марин льо Пен

Марин льо Пен нарече "осъдително" решението на Тръмп да спре помощта за Украйна

"Европа трябва да обедини всички средства, за да помогне на Украйна", заяви френският премиер Франсоа Байру пред Националното събрание. "Украинците се чувстват ужасно изоставени и самотни" - каза френският премиер Франсоа Байру по време на парламентарното заседание за въпроси към правителството. "Налага се да обединим всички..

публикувано на 04.03.25 в 20:04
Канадският премиер Джъстин Трюдо

Трюдо отговори на Тръмп за митата

Митата на президента Доналд Тръмп имат за цел да предизвикат "срив“ на канадската икономика, за да улеснят Съединените щати в анексирането на страната. САЩ се връщат към политиката на обмитяване на вноса - първо за Канада, Мексико и Китай Това заяви канадският министър-председател Джъстин Трюдо, предаде АФП. Запитан за мотивите на Тръмп..

публикувано на 04.03.25 в 19:55