Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са най-важните задачи пред Израелската космическа агенция?

| Интервю
Ади Ниньо Гринберг
Снимка: Личен архив

Още древните римляни са казвали, че когато мислят за миналото, се вглеждат в пясъка под нозете си, а когото мислят за бъдещето, вдигат глава към звездите. Израел е една от държавите, които планират да стъпят на Луната и имат спътници в орбита около Земята. 

Ади Ниньо Гринберг е старши изследовател в космическата агенция към Министерството на науката, технологиите и иновациите на Израел. Тя разказа пред БНР за интереса на младите към космическите програми, за българските си корени и за твърдението ѝ, че четвърт от всяка чаша вода, която пием, идва от Космоса. 

Да започнем с българската линия във Вашата биография и каква е връзката Ви с Космоса?

Баща ми е роден в София. Когато е бил на 2 години, семейството му се изселва и идват в Яфо. Дядо ми поддържаше връзка с много български евреи, които се събираха в дома ни. Запомнила съм, че бяха весели и сърдечни.

Баща ми е лекар. Мечтаел е да учи астрономия, но в онези времена бил принуден да направи практичен избор. Запалих се по астрономията от неговите разкази за галактики и космически дупки. Защитих по тази специалност всички научни степени в университета в Тел Авив. Мнозина мислят, че само мъже могат да бъдат изследователи на Космоса. Аз доказвам обратното.

И как се реализирате?

След защитата на доктората си разбрах, че не е достатъчно само преподаването в университета и започнах да изнасям и лекции на ученици. Младежта по света е била много въодушевена от прилуняването на "Аполо" навремето. Увеличили са се тогава студентите, изучаващи точни науки. Космонавтиката не е непонятна, сложна и непостижима област, а е също толкова интересна и даваща поле за изява, както всяка друга иновация.

Вие какво изследвате?

Кометите и водата, която те носят на Земята. Голяма част са ледени парчета, движещи се по определена орбита от милиони или милиарди километри. Когато се отклонят и се приближат до слънцето ни, горните слоеве на кометата се разтапят и се получава така характерната им опашка, която ни позволява да ги видим и с невъоръжено око. Ако навлязат в земната атмосфера, те стават част от водните запаси, които има на Земята. Трудно е, но може да се изследва самата вода, която носят. Дори във всяка земна чаша вода една четвърт е пристигнала по такъв начин от Космоса. Кометите са образувания от лед, прах и газове и винаги са интересували учените.

Докато правех доктората си, в Космоса летеше автоматичен орбитален апарат "Розета", който след 12 - годишно пътуване кацна на голяма комета и  направи много сондажи и изследвания. "Розета" бе обща разработка на Европейския съюз и НАСА. Изпълни и задачи, проектирани от Телавивския университет. От научна гледна точка, това е едно от големите ми постижения.

Сега сте и главен изследовател в Израелската космическа агенция.

В Космическата агенция задачата ми е друга: да обърна внимание на отрасловите министерства, обществените и частни организации и предприятия, че техните изследвания могат да помогнат за усвояване на Космоса и обратно- космическата технология може да се окаже жизнено важна иновация за тях. Когато поех поста си, често се оказвах сама пред екрана за ЗУМ срещите. Обаждах се на изследователите в министерствата, местните органи на властта, екологични организации, хайтек предприятия и ги питах защо не са се включили в срещите ни. Казваха, че не виждат връзка между тяхната дейност и Космоса. Помислили са, че са били поканени по грешка. Разяснителната ни работа е успешна и част от тях се включиха със специалисти или финансиране в редица космически проекти. Но все още мнозина продължават да мислят, че дейността им няма нещо общо с космическите изследвания.

Две години съм на този пост и се надявам с настойчивост, макар и бавно, към нашите изследвания да се присъединят още много организации не само от страната ни, но и от чужбина. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калин Стоянов: Пожарът в Гърция вече е на километър от българската граница

Пожарът в Гърция вече е на километър от българската граница, потвърди министърът на вътрешните работи Калин Стоянов след обход на територията с хеликоптер на Гранична полиция. "Лошото е, че там е силно пресечена местност. Колегите от гръцка страна в момента работят единствено с хеликоптери. До колкото разбрах, мисля, че включват и самолет. На..

публикувано на 22.07.24 в 16:03

Танзер Юсеинов: Няма как да има две, ДПС е едно и под лидерството на Доган

Няма как да има две ДПС-та,  има едно и то е под лидерството на почетния председател Ахмед Доган. Всеки който не върви по този път, не е ДПС, имаме процес на реденето на листите. Структурите правят номинации  и ръководството е централният предизборен щаб одобряват. Това обясни Танзер Юсеинов, съпредседател на младежкото ДПС, в интервю пред..

публикувано на 22.07.24 в 16:00
Джевдет Чакъров

Джевдет Чакъров: Ако ни поканят, ще участваме в разговор за правителство с третия мандат

Председателят на ДПС доц. д-р Джевдет Чакъров заяви, че напусналите парламентарната група на партията ще участват в разговор за съставяне на кабинет с третия мандат, съобщават от пресцентъра на движението. "Вече изразихме позиция, че сме готови, ако бъдем поканени, да участваме в разговор за възможностите за съставяне на правителство с третия..

публикувано на 22.07.24 в 15:44
Димитър Гърдев

Димитър Гърдев: Има сериозни противоречия в Демократическата партия след оттеглянето на Байдън

"След оттеглянето на Джо Байдън върви дилемата кой ще бъде кандидатът на Демократическата партия. Виждаме някои сериозни противоречия вътре в самата Демократическа партия ".  Това коментира пред БНР международният анализатор Димитър Гърдев - бивш председател на Комисията по външна политика в 46-ото НС.  Байдън заяви, че оттеглянето му е в..

публикувано на 22.07.24 в 15:27

Петима убити в дом за възрастни хора в Хърватия

Най-малко петима души са били убити по време на стрелба в дом за възрастни хора в Източна Хърватия, съобщава Франс прес, като цитира държавни медии и отбелязва, че това е рядък случай на насилие с оръжие в балканската страна. Хърватската държавна телевизия съобщи, че неидентифициран въоръжен мъж е влязъл в старчески дом в Дарувар - на около..

публикувано на 22.07.24 в 15:26

Инж. Венцислав Станков: МВР не може да осигури защитните средства за служителите на ГДПБЗН

Най-големият проблем е, че МВР не може да осигури защитните средства на служителите на ГДПБЗН .  Това заяви инж. Венцислав Станков, президент на синдикат "Огнеборец", в интервю пред БНР. "През годините структурата ни системно е недофинансирана. Всяка година, когато започва да се прави бюджетът, постоянно сме в преговори с ръководството..

публикувано на 22.07.24 в 15:15
Снимката е илюстративна

Украински дронове предизвикаха пожар в руска черноморска петролна рафинерия

Атака с украински дронове е предизвикала пожар през нощта в руска петролна рафинерия в черноморския град Туапсе в Краснодарския регион, съобщиха местните власти, цитирани от Ройтерс. Източник от украинския отбранителен сектор съобщи, че дронове, свързани с разузнаването, стоят зад атаката над петролната рафинерия. Съоръжението е..

публикувано на 22.07.24 в 15:13