Великденска надбавка от 250 евро ще получат пенсионерите с ниски доходи в Кипър, реши правителството днес. Мярката е част от изпълнението на плана за подпомагане на възрастните хора в страната и продължение на целевите помощи за уязвимите социални групи заради инфлацията.
Великденските помощи в Кипър тази година са увеличени с 30%, или 60 евро повече, спрямо отпуснатите миналата година.
Сумата за празника ще бъде изплатена на около 14 000 пенсионери. Това са възрастни с доход до 7000 евро при едночленни домакинства и до 12000 евро за домакинства от двама души.
За да не се стесни броят на получателите на помощта, правителството реши да не прилага критерия за размера на депозитите, включен в плана за подпомагане на пенсионерите с ниски доходи.
Допълнителните великденски плащания ще струват на бюджета 3,3 млн. евро.
Великденската надбавка допълва целевите помощи за пенсионерите с ниски доходи, отпуснати вече от правителството заради поскъпването на живота. Според тях възрастните получават по 100 евро за трите месеца от април до юни.
Приготовленията и пазаруването за Великденските празници ще бъдат облекчени заради нулевата ставка на ДДС за основни стоки, като хляб,мляко, яйца, чието действие според предишно решение на кабинета бе продължено до края на юни.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети Санторини, за да се запознае лично с готовността за реакция при евентуално силно разрушително земетресение. Продължава силна сеизмична активност на остров Санторини. Земетресенията, които са с магнитуд над 4,5 по Рихтер се усещат и в Атина. Сеизмолозите не правят прогнози как ще се развие..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..
Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..
България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..
"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..
Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...
До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари. По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Майка на три деца от Монтана се бори с тежко онкологично заболяване. Музикалната педагожка Наталия Делионова започна лечение в турска клиника. В..