Китайският президент Си Цзинпин ще бъде на 6 и 7 май на държавно посещение във Франция, за да обсъди войната в Украйна с френския си колега Еманюел Макрон, който ще го отведе също в Пиренеите в Южна Франция за кратко "бягство" в по-неофициална част от визитата, съобщи днес Елисейският дворец, цитиран от АФП.
"Посещение ще се състои по повод 60-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете държави и следва посещението на президента Макрон в Пекин и Гуанчжоу през април 2023 г.", се казва в комюнике на френското президентство.
Това е началото на първата европейска обиколка на китайския президент след пандемията от Covid-19, посочва БТА.
"Разговорите ще са съсредоточени върху международните кризи, на първо място войната в Украйна и ситуацията в Близкия изток, а също върху търговските въпроси, научното, културното и спортното сътрудничество, както и върху общите ни действия за справяне с глобалните предизвикателства, по-конкретно - извънредната ситуация с климата, опазването на биологичното разнообразие и финансовото положение на най-уязвимите страни", допълва президентството.
Преди година в Китай Макрон призова в Си Цзинпин да "вразуми Русия" по отношение на Украйна "и всички да се върнат на масата за преговори".
След визитата във Франция Си ще бъде на официално посещение в Сърбия - на 7 и 8 май. Негов домакин ще бъде президентът на Сърбия Александър Вучич, съобщиха от пресслужбата на сръбския държавен глава. Си ще обмени мнения с Вучич относно двустранните отношения между Сърбия и Китай и надграждането им, съобщи говорител на китайското външно министерство.
Унгария ще бъде третата и последна спирка от европейската обиколка на Си Цзинпин. Той ще бъде в страната на до 10 май.На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото-и и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..
Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението си във Вашингтон, че е възможно спиране на огъня в Украйна до няколко седмици. "Схемата е следната: преговори между Съединените щати и Русия и между Съединените щати и Украйна", каза Макрон в интервю за телевизия "Фокс нюз". По-рано той се срещна в Белия дом с президента..
В Кърджали продължава разпитът на 30 свидетели по делото за загинало при катастрофа дете на международния път за Гърция. Катастрофата стана през 2019 г. Един от шофьорите беше бившият председател на ДПС Лютви Местан. Той е обвиняем заедно с другия шофьор- бащата на загиналото 6-месечно бебе. На днешното заседание се очакват..
Парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства ще обсъди информация от Фискалния съвет за проектобюджета за 2025 г. Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа вчера проектобюджета, като от синдикатите изразиха принципната си подкрепа, но представиха конкретни искания. Част от работодателите не го подкрепиха..
Руският президент Владимир Путин предложи на Съединените щати съвместен добив на редкоземни минерали в неговата страна, предаде агенция Ройтерс. Путин подчерта, че страната му разполага с много по-големи залежи на тези метали от Украйна, с която Съединените щати на Доналд Тръмп преговарят за съвместен добив. Путин заяви и че Русия може..
Състоянието на армията ще бъде тема на годишната конференция на началника на отбраната, която ще се проведе днес и утре. По традиция на нея присъства и президентът и върховен главнокомандващ на Румен Радев. Пред президента и депутатите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще представи Анализ на състоянието и подготовката на..
В мразовитите последни дни двама души са постъпили в Центъра за временно настаняване в Монтана. Центърът работи с пълния си капацитет – 9 души . През нощта температурите в града падат до минус 10 градуса. По-тежко е времето от други зими. В момента повечето настанени са мъже , коментира Янита Табакова, директор на Центъра за временно..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.