"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси, чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.
Родена през 1922 г., тя от ранна възраст проявява литературен талант и склонност към поезията. Стихотворенията й проследяват вътрешния свят на човека и разкриват сложни емоции, мисли и усещания.
През годините на своето литературно творчество Блага Димитрова се превърна в един от най-изразителните гласове в българската поезия. Нейните стихотворения се отличават с изключителна чувствителност, изразяват тъмни и светли моменти, различни нюанси на сивото. Тя създава поетичен свят, отличаващ се с интимност и емоционална сила, грабващ читателя.
В "Нощен хоризонт" разказваме за книгата "Блага Димитрова. Дневник за едно приятелство", написана от Мария Антонова.
Антонова разкрива в книгата не само живота и творчеството на поетесата и писателката, но и връзката й с почитателите на нейните творби. Ще прочетете за вътрешните битки на Блага, нейните мечти и страхове, както и с необикновената й способност да изразява красотата и болката на човешкото съществуване.
На 2-ри май се навършват 21 години, откакто Блага Димитрова ни напусна.
В "Дневник за едно приятелство" читателите ще прочетат писмата на Блага Димитрова до авторката на книгата, както и писмата на Мария Антонова до нея, в които тя разказва за срещите им с Елисавета Багряна, Дора Габе, Атанас Далчев, акад. Петър Динеков, актрисата Лиляна Шопова и други известни творци и политици.
Дневникът представя непубличния образ на голямата българска поетеса и писателка Блага Димитрова – любвеобилна, с изтънчено чувство за хумор, дълбоко човечна и непоколебима, когато трябва да помогне на близките си – да страда, когато и те страдат, да се радва, когато и те са щастливи.
Авторката показва поетесата, писателката и общественичката Блага Димитрова отблизо такава, каквато широката читателска аудитория все още не я познава. Книгата е богато илюстрирана със снимки на Блага Димитрова в различни периоди на живота ѝ.
"Първата ми среща с Блага Димитрова беше на 2 юни 1974 г., когато със самолет дойдох от Силистра в София. Отидох при нея в "Пирогов", Йордан Василев ми отвори вратата и аз изведнъж се стъписах...Тя ме наблюдаваше и ме попита - Мария, защо чак сега пристигаш? Отидох при нея, взех ръката й в моята, целунах я, в този момент се срина цялото ми стъписване...
Седнах в креслото в болничната стая, а тя започна да ме разпитва за Добруджа, говорихме за и Елисавета Багряна, за това дали тя е виновна за разстрела на Никола Вапцаров и за процеса за него....Дни по-късно тя ме запозна със самата Багряна в дома си. Тя ме попита каква е причината да дойда в София при Блага, казах й, че е, за да и честитя 8- ми март, а Багряна каза, че няма такова приятелство като нашето, да дойде човек от Добруджа, за да й честити празника на жената", сподели за "Хоризонт" Мария Антонова.
"След като Блага Димитрова си отиде от този свят, неведнъж започвах тази книга, но виждах, че си причинявам неописуема болка. Разтворех ли Дневника си, в съзнанието ми изплуваше и най-малкият детайл от срещите и разговорите ми с нея, които се превръщаха в настояща среща и нямах сили да продължа да пиша. През всичките тези тридесет години на нашето познанство и приятелство, преживяхме заедно загубата на нейни и мои близки, на приятели, болести и страдания, но през всичкото това време тя остана вярна на себе си, нито за миг не показа отстъпление от доверието, което ми беше дала.
Тя бе невероятен човек. Притежаваше най-ценното качество, което всеки може и трябва да носи в себе си – дълг към близки, дълг към приятели! Обичаше искрено и всеотдайно, така както само тя можеше да обича. А още по-щастливи бяхме ние, нейните приятели, дарени с обичта ѝ!
Блага Димитрова не можа да доживее годините на майка си, не можа да достигне възрастта на двете големи наши поетеси Елисавета Багряна и Дора Габе! Не можа! Може би защото носеше грижите и проблемите на близките си с цялата им отговорност и тежест, но въпреки това казваше: "Не мога да си представя живота си по друг начин", разказа Мария Антонова.
Мария Антонова е родена на 18.09.1951 г. в гр. Дулово. Завършва гимназия в гр. Силистра и Теология с магистърска степен в СУ "Св. Кл. Охридски". Публикува във "Век 21", "Ние жените", "Всичко за жените", "Български писател", "Демокрация“, "Църковен вестник", "Сливенски новини", сп. "Ключ", сп. "Родопи", сп. "Матадор 74", както и в сайтовете: LiterNet и Литературен свят. Пише разкази, пътеписи, есета. Редактор е на книгата: "Да живееш с вяра" (2018). Съавтор на Сборника 120 години от рождението на Дора Габе (2010). Участвала е с доклади на Националните конференции на тема: "Жените в българската литература и култура", проведени в СУ "Св. Кл. Охридски" през 2016 и 2019 години. От 2011 г. в софийското читалище "Добри Чинтулов – 1935" провежда Национален конкурс на тема: "Рада Казалийска – първата новобългарската учителка в Родопите и първата новобългарска поетеса". Съставител е на сборниците: "Екатерина Каравелова. Спомени" (2003), "Светлоозарени слова" (2005), "Доростолски митрополит Иларион – нашият владика" (2011). Автор е на книгите: "Между деня и нощта. Фрагменти и миниатюри" (2007), "Рада Казалийска – първата новобългарска учителка и първата новобългарска поетеса" (2008), второ преработено електронно издание LiterNet (2008), "Блага Димитрова. Дневник за едно приятелство" (2016), "Родът Алексиеви" (2021). Член на Българското общество за проучване на 18 век (2009). Член на СНБП.
По повод нейната 70 – годишнина е наградена с почетен медал на СНБП за цялостната ѝ литературна дейност.
В разговора ще чуете и Георги Здравков, който се занимава с анализ на литературни произведения и споделя своя анализ и виждания относно поезията на Блага Димитрова и значението й в българската литература. Също ще чуете и стихотворението "До утре" в изпълнение на актьора Мирослав Миндов, запис на "Златен фонд" на БНР през 2002 г. Ще чуете и интервю с Блага Димитрова за БНР от 1987 г.
Още по темата в звуковия файл.
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
Експертното правителство не носи отговорност, защото зад гърба му няма политическа сила и подкрепа. Това предупреди политологът доц. д-р..
Бойко Борисов тласка страната към нови избори . Това каза пред БНР депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов в коментар на..