"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска.
Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа. Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин Старейшинска - тя е гост в поредицата "Магията на театъра".
"Голямата ми мечта беше да се занимавам с музика, да пея, но се оказа, че имам много сериозна сценична треска...Майка ми ме записа нотава в една школа за театрално изкуство, за да отпусна напрежението, но аз още като влязох, си казах - Оставам!
А първото представление, което гледах беше в Театър "Българска армия" - "Ножица трепач". Влязох в НАТФИЗ от първия път. Подготвих се именно чрез школата, макар че в началото нямах такива амбиции да ставам актриса, но то си стана естествено...
Но преподавателката в школата Велислава Арнаудова ме подтикна и ме подготви. Приеха ме в класа на Иван Добчев и Маргарита Младенова.
Обучението в академията беше най-мъчителния и най-красивия период от моя живот. Защото Добчев и Младенова са абсолютно събитие и те изискват до край!, сподели още актрисата.
По думите и едва във втори курс е поискала истински да стане сериозна актриса, за което ще им бъде вечно благодарна, допълни Старейшинска.
Каталин Старейшинска разказа още за своята творческа работа в театъра и киното, за докосването й до големите режисьори, с които е работила – Иван Добчев, Маргарита Младенова, Явор Гърдев, Теди Москов, Бина Харалампиева, Ивайло Христов..., както и за кинорежисьора Киран Коларов, в чийто филм играе.
В трети курс, след театрален кастинг, когато е избрана за ролята на Антигона в театър "София", постановка на проф. Иван Добчев и това е първата й роля в театъра, Каталин си спомня:
"Някак си усещах, че аз съм Антигона. Добчев е безкомпромисен и ако вижда, че нещо не е както трябва, няма да го направи.
Затова до ден днешен съм доволна, че аз си извоювах Антигона, и то от човек, който ми беше учител.
Анигона я разбирам като образ, аз съм склонна на такива жертви, да съм категорична, да не се давам лесно, допълни младата актриса, която за ролята е номинирана за наградата ИКАР за "Дебют".
"Номинациите и наградите ти дават много серотонин и те карат да се чувстваш много добре, аз съм се чувствала много добре, но е и важно да си отговорим на въпроса - в сравнение с какво?, смята още Старейшинска.
Каталин Старейшинска завършва "Актьорско майсторство за драматичен театър" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Иван Добчев и проф. Маргарита Младенова през 2015 год.
В трети курс, след театрален кастинг, е избрана за ролята на Антигона в театър "София", постановка на проф. Иван Добчев. Това е нейната първа роля в театъра.
Играе също на сцената на Театрална работилница „Сфумато“, Драматичен театър - Пловдив, МГТ „Зад канала“, Театър „Възраждане“. През лятото на 2017 г. дебютира в киното във филма "Мълчанието на сестра ми" на режисьора Киран Коларов. От края на 2017 г. е част от трупата на МГТ "Зад канала".
Каталин Старейшинска е носител на награда "НАЙ-НАЙ" , 2015 . Това е награда на Театралната академия при завършването.
Има номинация за дебют – ИКАР 2015 за ролята на Антигона в "Антгона", реж. Иван Добчев.
През 2017 г. е номинирана за АСКЕЕР в категорията "Изгряваща звезда".
Носител е на наградата за женска роля на 29-ия Национален фестивал на малките театрални форми във Враца. Отличието й бе присъдено за ролята в пиесата "Дани и дълбокото синьо море" на Пловдивския Драматичен театър.
Има и две номинации за наградата "Златен Кукерикон" на Сатиричния театър.
В предаването ще чуете още: актрисата Ирини Жамбонас, преподавателката и режисьор проф. Маргарита Младенова и приятелките на Каталин: Станиела Атанасчева, която живее в Париж и актрисата на свободна практика Биляна Георгиева, както и Александра Михайлова, майка на актрисата и журналист в програма "Хоризонт" на БНР.
Още в интервюто на Пламена Бачийска с Каталин Старейшинска - гост в поредицата "Магията на театъра".
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..