Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разпети петък е!

| обновено на 03.05.24 в 12:22
Снимка: БГНЕС

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба. 

Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат дванадесет откъса от Евангелието, които разказват за страстите на Христос. По време на богослужението, вярващите държат в ръце запалени свещи - символ на величието на Спасителя по време на страданията му. 

В този ден постът е особено строг - църквата повелява да не се яде и да не се пие нищо, дори вода

Преди началото на службата в средата на храма се издига "гробът" Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата - парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. По стара традиция вярващите минават под църковната маса - акт, символизиращ преклонение пред Спасителя. Пред Радио България богословът Александра Карамихалева обясни смисъла на ритуала: 

"С провирането си под масата на колене слизаме в гроба, умираме за досегашното си "Аз" и излизаме от другата страна, възродени за нов живот".

Поклонението пред Светата Плащеница ще продължи през целия ден. Много вярващи се събират пред храмовете, откъдето вземат здравец, който се оставя пред символичния гроб на Иисус Христос. Преди началото на поклонението в храм "Св. Неделя" беше отслужено богослужение "Царски часове", водено от викария на Софийски митрополит - Белоградчишкият епископ Поликарп. На вярващите той припомни какво се е случило на Разпети петък: 

"Разпънат е Спасителят на света, Невинният, Този, който пострада не заради Своите грехове, Който пострада, не защото беше виновен и уличен в нещо, а пострада за нашите грехове, за човеците, за да може, победил смъртта, да ни дарува и на нас тази победа. Нека, покланяйки се към плащеницата и кръста, да гори в сърцата ни любов към Бога, любов към ближния, любов към нашата църква и нашия народ".

Предаден от Юда, Христос е осъден на най-тежкото наказание в Римската империя - разпъването на кръст. Разпънат е по обяд - в шестия час на деня - и престоява на кръста в мъки за няколко часа.

Около 15 ч. следобед Христос възкликва към Отца си – "В твоите ръце предавам духа си" и умира като човек. Затова Разпети петък е ден на траур и строг пост. 

"Разпъването на кръст е най-тежкото наказание в Римската империя, тъй като носи непоносими страдания на осъдения", обясни за БНР Десислава Панайотова от Културно-просветния отдел на Светия Синод".

Довечера от 19.00 часа в храма "Света Неделя" ще се извърши така нареченото "Опело Христово".

Веднага след Тайната вечеря, в нощните часове, Юда Искариотски предал Исус Христос на първосвещеника. Исус е арестуван и заведен при първосвещениците Анна и Каяфа. Там той е съден, удрян, унизяван. След това е заведен на съд при Пилат Понтийски, който искал да пусне на свобода Исус Христос, но се съобразил с настроената от първосвещениците и тълпата, която крещяла: "Разпни го". Пилат символично измил ръцете си от греха и наредил Христос да бъде разпнат, след което се оттеглил в покоите си, а Исус останал в ръцете на римските войници. Страданията на Спасителя продължават, като войниците му се присмиват, намятат го с плащ - багреница и му слагат трънен венец. Бичуват го и го карат да носи тежкият кръст, положен на раменете му по пътя за хълма Голгота.

"Това е денят на нашето изкупление, тъй като невинният агнец бе пожертван и се пожертва за цялото човечество, за да имаме живот и да го имаме в изобилие", поясни Панайотова.

Тази година българската църковна делегация не пътува до Йерусалим за пренасянето на Благодатния огън в България. Решението беше взето от Светия синод в края на април. Причината - ескалацията на напрежението в Израел. Затова на Велика Събота ще бъде взет Благодатен огън от миналата година, който се пази в храмовете "Свети Александър Невски" и "Света Неделя". Той ще бъде пренесен до Светия синод, откъдето ще стигне до всички църкви в страната. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един сребърен и два бронзови медала за български ученици на олимпиадата по география

Един сребърен и два бронзови медала завоюва българският отбор на XX Международна олимпиада по география в Дъблин, Ирландия. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката. Тримата отличени ученици са от София. Участниците l надпреварата са преминали през тест, работа на терен и мултимедиен изпит заедно с още близо 200 участника от 50..

публикувано на 26.08.24 в 11:45

Хората със свободни професии в Гърция от тази година плащат данък върху прогнозен доход

Лицата на свободни професии в Гърция за първи път плащат данък върху предполагаем приход. Финансовият министър Костис Хадзидакис защити тази мярка като справедлива. Министърът на финансите на Гърция Костис Хацидакис изрази недоверие към лица на свободна практика, които декларират недопустимо нисък месечен доход пред властите. "Не мога..

публикувано на 26.08.24 в 11:45

Много лекарства в Гърция поскъпват

От днес повишават цените на много лекарства в Гърция, за да се избегне техния дефицит в аптеките. От днес 843 лекарства са с по-високи цени. Поскъпнаха цените предимно на евтините лекарства след споразумение на правителството с фармацевтичните компании и да не се достигне до недостиг в аптеките, информират от здравното министерство...

публикувано на 26.08.24 в 11:42
Човек със скутер наблюдава как пожар поглъща бизнес с дърва за огрев в Пентели, североизточно от Атина, Гърция, 12 август 2024 г.

Продължава борбата с огъня край Кавала

Пети ден продължава борбата с огъня до Кавала. Вятърът пречи за неговото ограничаване. Под риск от нови пожари днес е Халкидики. Вятърът отново разпалва загасени огнища и разраства фронта на пожара, съобщават днес огнеборците. Пожарът до Кавала се запали от мълния и обхвана труднодостъпни за техниката гори. Днес увеличиха..

публикувано на 26.08.24 в 11:38

Нови избори и още от същото... Какво предстои?

Ние сме в постоянна предизборна кампания в последните 3 години и тази няма да е последната . Това заяви пред БНР социалният психолог доц. Николай Димитров. " Лидерът на най-голямата в последния парламент партия в момента се опитва много съзнателно да друса дървото, за да може техният пряк политически опонент да изпадне от парламента или стигне до..

публикувано на 26.08.24 в 11:29
Д-р Йоанна Маринова

Как да се справим с потиснатото настроение след края на отпуските?

Краят на лятната отпуска и връщането отново в работния график може да е труден период. Когато това съвпада и с промените във времето и прехода между сезоните , могат да се появят потиснато настроение, липса на мотивация и трудна концентрация. Как да се справим с това?   "Понякога твърде дългият период на отпуска може да доведе до трудна..

публикувано на 26.08.24 в 10:54
Георги Гвоздейков

Георги Гвоздейков: Казвам сбогом на политиката, но не с разочарование!

За оттеглянето си от политиката съобщи Георги Гвоздейков в социалните мрежи: Политикът от беше народен представител от ПП-ДБ в XLVII Народно събрание. Избран от XLIX Народно събрание за министър на транспорта и съобщенията в правителството на Николай Денков. Преназначен на същия пост в служебното правителство на Димитър Главчев. Заради..

публикувано на 26.08.24 в 10:47