Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлия Станкова: "Отче наш!" има за цел да простим на нашите длъжници...

Юлия Станкова
Снимка: Пламена Бачийска

"Когато човек се опита да разбере дали не е наранил някого, неволно или нарочно, тогава той получава помощ в храма, и си мисля, че след това продължава живота си по един по-добър начин, каза за "Хоризонт" Юлия Станкова, художник и богослов

"Молитвата е нещо естествено за човека, вградено в неговата психика, защото животът ни е сложен. Ние сме хем смъртни, хем безсмъртни, хем крайни, хем безкрайни...

Трудно е да се балансира между тези истини и затова се налага да потърсим помощ от своя създател, да ни помогне да балансираме в този труден живот.

Исус Христос препоръчва молитвата "Отче, наш!" на своите ученици, обръщайки внимание на думите - "И прости нам, както ние прощваме на нашите длъжници"

Защото, ако ние не простим на тях, няма как молитвата ни да е истинска. Ние лъжем...Няма защо да повтаряме тогава молитвата, защото е важно да разберем как да прощаваме, или да помолим Господ да ни покаже как да прощаваме първо, и чак тогава да казваме тази молитва вече с чиста душа, сподели още Станкова.

"Мисля, че е дошло времето да събера в албум всички мои картини от текстове по Библията - по Стария и Новия завет, 30 години назад, да ги подредя хронологично, защото навършвам 70 години и е време да направя това, каза още Станкова.

Станкова разказа, че дори разпятието на Христос се изобразява във византийската иконопис с ярки цветове, защото според византийските мастори цветът е светлина.

Защото в иконописта обектите и фигурите не са осветени отвън, те самите са светещи, те са излъчващи, излъчват светлина и това се постига чрез цвета, поясни тя.

По думите й това е абстрактно изкуство и в същото време то е толкова образно и въздействащо, с което се изважда вътрешното и невидимото на преден план и образът не се нуждае от превод, а чрез очите образът пътува към сърцето и претворява човека, разказа още тя за византийската иконопис.

Станкова разказа още за цветовете и тяхното значение в иконописта, като сред тях най-голямо значение имат синьото и червеното.

"Червеното за юдеите е символизирало помощта, която Бог спуска за хората, това е вертикалната връзка между човека и бога, отгоре надолу, а синият цвят те свързвали със стремленията на хората да достигнат до Божията чистота, Божията светлина и този стремеж е пак по вертикалата отгоре - надолу. 

Червеното не е на показ, то трябва да се търси, то трябва да се търси и изиска отдаденост, така и вътрешната дреха на Христос е червена, а външната е синя, така се свързва вътрешното с външното - Божественото и човешкото, така без думи се говори за Богочовешката природа на Исус Христос, които съществуват заедно, но без да се смесват, разказа още Юлия Станкова.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13